Mr. Vintage
Mr. Vintage
07/07/2011

Kratka gingham/vichy

Regularna krateczka o wzorze nazywanym gingham lub vichy, to mój ulubiony motyw w koszulach o charakterze „nie formalnym”. Przez wielu kartka ta bywa nazywana „obrusową”, ale dla mnie nie ma ładniejszego wzoru koszulowego jeśli chodzi o kratę.

Kratka gingham/vichy wyróżnia się przede wszystkim prostotą a to dla mnie jedna z najważniejszych cech ubrań, które najczęściej wybieram. Moim zdaniem prostota w bardzo wielu przypadkach przekłada się na ponadczasowość takich ubrań i tak właśnie jest w przypadku gingham/vichy. Prostota i minimalizm polega tutaj na zastosowaniu wyłącznie 2 kolorów – do produkcji tkanin używa się przędzy o dwóch kontrastowych kolorach, z czego jedna jest w kolorze białym, który zawsze jest doskonałą bazą do łączenia z każdym innym kolorem. Prostotę kraty gingham widać także w układzie geometrycznym – kratę tworzą jednakowej wielkości kwadraty, a to wprowadza harmonię i minimalizm, w przeciwieństwie do wielu innych wzorów krat. Regularność wzoru sprawia, że koszule o tym wzorze doskonale sprawdzają się w zestawach marynarkami czy swetrami, gdzie widzimy tylko niewielką część koszuli – przy swetrach mankiety i kołnierzyk, a przy marynarce dodatkowo jeszcze część frontu koszuli. Inny wzór (np. nieregularna krata w 3-4 kolorach) w połączeniach ze wspomnianymi elementami może powodować pewien „bałagan”.

Duży kontrast wzoru kraty sprawia, że w wielu przypadkach jest ona najbardziej wyrazistym i dynamicznym elementem całego zestawu. To podświadomie nakazuje odrzucać krawat w zestawie z tak mocnym wzorem. Nic bardziej mylnego, aczkolwiek wymaga to już większej wprawy w łączeniu poszczególnych elementów. Poniżej kilka doskonałych przykładów na zastosowanie koszuli z krawatami pozornie „gryzącymi się” z kratką:


Źródło zdjęć: landerurquijo.com


Najbardziej klasyczne i najczęściej spotykane połączenie kolorów przy kratkach gingham/vichy to granat lub błękit i biały, ale z kolorem białym jako tłem równie dobrze komponuje się praktycznie każdy inny kolor: róż, zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy, fioletowy...

Kratka gingham doskonale sprawdza się nie tylko w zastosowaniu koszulowym. Regularność wzoru i stosunkowo gęsty wzór sprawia, że ten rodzaj tkaniny nadaje się na poszetki, krawaty bawełniane, ozdobne wykończenia mankietów czy kołnierzyków. Poniżej kilka przykładów wykorzystania kratki:


Źródło zdjęć: landerurquijo.com, jcrew.com

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.