Mr. Vintage
Mr. Vintage
02/08/2010

Len? Uwielbiam…

Duże upały powróciły a w większości sklepów już są mocno eksponowane kolekcje jesienne. Na szczęście w wielu sklepach są jeszcze dostępne kolekcje letnie oparte głównie na tkaninach lnianych i właśnie teraz można liczyć na ich największe przeceny.

Len jest tkaniną, którą osobiście uwielbiam od wielu lat. Koszula lniana to dla mnie podstawa letniego ubioru. Na potrzeby tego tematu naliczyłem ich w szafie 9, z czego 5 to koszule białe. Uważam, że nie ma żadnej innej tkaniny, która zapewniałaby taki komfort naszemu ciały jak len. Wynika to z naturalnych właściwości lnu takich jak:

- lekkość i przewiewność (w dużym powiększeniu struktura lnu przypomina bardziej siateczkę niż tkaninę),
- higroskopijność (len może wchłonąć 25% wody, nie sprawiając wrażenia wilgotnego; doskonale odprowadza wilgoc z powierzchni ciała)
- chłodny w dotyku.

Poza wymienionymi cechami warto także podkreślic bardzo dużą żywotność ubrań lnianych, które przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyc wiele lat. W swojej szafie mam koszulę lnianą marki Tatuum kupioną ok. 8 lat temu i nadal wygląda bardzo dobrze, pomimo częstego użytkowania. Len jest tkaniną dużo wytrzymalszą od innych naturalnych tkanin, nie deformuje się tak łatwo i nie płowieje jak np. tkaniny bawełniane.

Charakterystyczna cecha lnu przez wielu uznawana za jego wadę to duża gniotlowośc. Osobiście uważam, że ta właśnie cecha zapewnia cały urok ubraniom z lnu. Żadna inna tkanina nie wygląda tak naturalnie jak pognieciony len z niejednorodną fakturą supełkową.

Przeciwnicy lnu podkreślają także jego sztywną i szorstką fakturę. Naturalny i surowy len traci te cechy po kilku/kilkunastu praniach, natomiast to już raczej historia, bo obecnie większość tkanin lnianych po wyjściu z przędzalni poddawana jest procesom prania i zmiękczania, które sprawiają, że tkanina jest miła w dotyku, ale także staje się mocniejsza.

Najpopularniejsze elementy męskiej garderoby szyte z lnu to: koszule, spodnie, szorty i marynarki a także dodatki takie jak: bielizna, krawaty, szaliki, poszteki, kaszkiety. Ze względu na stale ocieplający się klimat w Polsce, coraz częściej na ulicach można zobaczyc garnitury lniane lub z dodatkiem lnu, bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich.

Len jest tkaniną dużo droższą w porównaniu do innych tkanin, dlatego też ubrania lniane mają dość wysoką cenę i rzadko podlegają dużym przecenom. W związku z tym, trzeba uważać na ubrania lniane z tanich sieciówek czy marek "no name", często korzystają one z taniego chińskiego lnu, który z prawdziwym lnem ma niewiele wspólnego. Są to zazwyczaj surówki bawełniane, tkaniny wiskozowe lub poliestrowe, które do złudzenia przypominają len.

W wielu przypadkach producenci ubrań celowo oszukują konsumentów oznaczając te tkaniny "lnianopodobne" jako 100% len. Nie łudźmy się, że koszula lniana za 50-60 zł będzie wykonana z prawdziwego lnu.

Dobry len najłatwiej poznać po tym, że będzie posiadał charakterystyczne supełki i zgrubienia, a także będzie bardzo gniotliwy. Jeśli nawet po delikatnym zgnieceniu w dłoni tkaniny lnianej nie pozostanie na niej ślad, to prawdopodobnie nie jest to czysty len. Prawdziwy len można też poznać przyglądając się bardzo blisko powierzchni tkaniny. Każda tkanina na powierzchni ma coś w rodzaju delikatnego meszku przypominającego skórkę brzoskwini, są to cieniutkie włoski praktycznie nie zauważalne dla oka. Powierzchnia naturalnego lnu ma te włoski ok.2-3 krotnie dłuższe od bawełny.

Najbardziej cenione na świecie lny to: włoski, irlandzki i polski. Polska ma duże tradycje jeśli chodzi o produkcję lnu, jest on bardzo ceniony na całym świecie i faktycznie należy do najlepszych. Niestety w ostatnich 10 latach wiele fabryk lnu zostało zlikwidowanych i obecnie działają tylko dwa duże zakłady: Orzeł i Żyrardów.

Marki, które korzystają z dobrego lnu bardzo często podkreślają to na metkach swoich wyrobów – oznaczenia: "pure linen", "premium linen", "irish linen", "italy linen".

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.