Mr. Vintage
Mr. Vintage
17/04/2011

Męski róż

Kolor różowy w modzie męskiej to temat dość kontrowersyjny, przynajmniej w naszym kraju. Powszechna jest opinia, że róż to kolor "nie męski", "zniewieściały" i noszony jest w celu manifestowania swojej odmiennej orientacji seksualnej. Prawda jest taka, że odcienie różu już w latach 70-80 weszły już na dobre do mody męskiej, nawet w tych najbardziej konserwatywnych (pod względem modowym) krajach.

Dzisiaj, kolor różowy jest powszechnie dostępny w kolekcjach męskich i w Europie zachodniej nie budzi takich kontrowersji jak u nas. Odważę się nawet na tezę, iż róż bywa bardziej doceniany w modzie klasycznej - eleganckiej, niż w casualu. Nawet Brytyjczycy - powszechnie znani w świecie tradycjonaliści jeśli chodzi o modę męską - już dawno przekonali się do tego koloru, a obecnie różowe koszule biznesowe są równie popularne co błękitne. Bez żadnego problemu znajdziemy całą masę koszul i krawatów w odcieniach różu w kolekcjach tak konserwatywnych marek jak: Charles Tyrwhitt, Thomas Pink czy TM Lewin. Brytyjczycy polubili ten kolor i nie mają oporów przed jego eksponowaniem. Sądzę, że w Polsce bariery mentalne będą na tyle duże, że ten kolor nigdy nie będzie tak popularny jak w Wielkiej Brytanii. Rodzimym prekursorem właściwego noszenia różowych koszul i krawatów był wiele lat temu Aleksander Kwaśniewski, który jednak w ostatnich latach częściej wybiera błękity. Dużą sympatię do różu prezentuje także Janusz Palikot; słynna jest jego różowa marynarka.

Róż bez wątpienia może być kolorem wyjątkowo męskim a zarazem oryginalnym, gdyż nadal jest bardzo rzadko noszony przez mężczyzn. Ważne jest samo podejście mentalne, tutaj jest podobnie jak z poszetką - nie każdy odważy się na założenie koloru różowego i nie każdy powinien go nosić. Kolor ten, chyba jak żaden inny świadczy o pewności siebie i poczuciu własnego stylu.

Elementy, które bezpiecznie można wdrożyć do własnej garderoby to m.in. pokazane poniżej: koszule klasyczne, koszule lniane, krawaty z elementami różu, koszulki polo, skarpety, poszetki czy swetry. Bardziej ryzykowne będą inne elementy w tym kolorze: spodnie, szorty, marynarki, trampki, bielizna. Z poniższego zdjęcia sugerowałbym wybór tylko jednego elementu, który znajdzie się w stylizacji. Łączenie różu z różem (może poza zestawem różowa koszula + krawat z elementem różu) jest dość trudne i ryzykowne.




Róż jest kolorem, który doskonale komponuje się z wszelakimi odcieniami szarości (od gołębiego po grafit) oraz niebieskiego (od błękitu po ciemny granat). Inne kolory, które w mojej opinii będą dobrze wyglądać w połączeniu z różem to m.in. jasny brąz, zieleń khaki, biel. Poniżej przedstawiam moje propozycje na łączenia kolorystyczne:


I na koniec kilka inspiracji pokazujących różne elementy garderoby w odcieniach różu:




W swojej szafie mam wiele ciekawych i oryginalnych (jak na modę męską) kolorów, ale do różu nie mogę się przekonać. A Wy, jak zapatrujecie się na pudrowy róż w męskiej szafie?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.