Mr. Vintage
Mr. Vintage
11/06/2011

Okulary przeciwsłoneczne cz.2 – kwestie wizualne

Dzisiaj druga część tematu o okularach przeciwsłonecznych. Postaram się rzeczowo opisać elementy, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze okularów od strony wizualnej.

Poza ochroną wzroku, o której pisałem w pierwszej części, okulary spełniają także istotną rolę wizualną. W końcu znajdą się praktycznie w centralnej części twarzy, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór kształtu, wielkości i koloru oprawek. Tymi 3 elementami powinniśmy się kierować przede wszystkim.

Wybór koloru oprawek jest oczywiście kwestią osobistych preferencji i trudno tutaj popełnić jakieś rażące błędy, aczkolwiek warto pamiętać o podstawowych zasadach. Kolor oprawek powinien być dobrany do koloru włosów, brwi czy brody w taki sposób by nie było zbyt dużego kontrastu. Przykładowo najczęściej stosowane kolory oprawek okularowych, czyli czarne lub srebrne będą się dobrze komponować włosami ciemnymi (czarne, grafitowe, ciemny brąz), natomiast oprawki w odcieniach brązów i złote będą się dobrze komponować z włosami jasnymi (blond, jasne odcienie brązów, rude). Poniżej kilka przykładów dobrze dobranych oprawek:


Kolejny element, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze okularów, to ich wielkość i proporcje. Podobnie jak przy kolorze dobieranym do włosów, brwi czy brody, również tutaj wielkość okularów powinna tworzyć spójną kompozycję z naszą twarzą i odpowiadać jej proporcjom. Oprawki nie powinny być ani za duże ani za małe do konkretnej twarzy. Przykładowo osoby o bardzo wysokim czole powinny dobierać oprawki wysokie, gdyż oprawki o małej wysokości będą to czoło jeszcze bardziej wydłużać. Podobna zasada jest u mężczyzn o twarzy szerokiej i rozbudowanej – nie powinni oni wybierać oprawek zbyt wąskich, gdyż ich twarz będzie się wydawać jeszcze szersza przy małych oprawkach.

Ostatnia zasada bardzo często pojawia się w różnego rodzaju „przewodnikach optycznych” jako podstawowe kryterium wizualne przy wyborze okularów. Chodzi o dobór okularów w zależności od kształtu twarzy. Ja osobiście to kryterium brałbym pod uwagę jako „trzecie” a nie pierwsze, ale warto również o tym wspomnieć.

Na podstawie proporcji wielkości takich jak: szerokość kości policzkowych, szerokość kości szczękowych, szerokość czoła i wysokość twarzy można wyróżnić kilka podstawowych kształtów twarzy:

- twarz owalna,
- twarz okrągła,
- twarz kwadratowa,
- twarz prostokątna,
- twarz trójkątna.

Tutaj, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej kryteriów dobieramy okulary na zasadzie kontrastu, a nie harmonii jak to miało miejsce z kolorem i wielkością oprawek. Chodzi o to, by kształt oprawek był przeciwieństwem kształtu twarzy.

Poniżej przykłady.

1. Twarz owalna.
Ten typ twarzy charakteryzuje się regularnymi proporcjami, łagodnie zaokrągloną linią w okolicach brody i czoła, a najszerszy punkt znajduje się na wysokości kości policzkowych. Przykładem może być tutaj Maciej Kurzajewski lub Roman Giertych.
Ze względu na regularne proporcje i łagodne linie, ten typ twarzy jest najłatwiejszy w doborze oprawek. Pasować będą tutaj praktycznie wszystkie standardowe modele oprawek. Należy jedynie zwrócić uwagę, że twarz owalna może być także wyjątkowo podłużna – w takiej sytuacji oprawki nie mogą mieć zbyt małej wysokości.

2. Twarz okrągła
Jak sama nazwa wskazuje, kształt twarzy mieści się w proporcjach charakterystycznych dla okręgu. Przykładem może być tutaj Kazimierz Marcinkiewicz czy Marian Opania. Również moja osoba jest przykładem twarzy okrągłej. Dla zmniejszenia wrażenia „okrągłości” najlepiej wybrać oprawki prostokątne o kanciastych kształtach.3. Twarz kwadratowa.
Ten typ twarzy charakteryzuje się podobną szerokością i wysokością twarzy oraz kanciastym kształtem przypominającym właśnie kwadrat. Szczęka jest szeroka, podobnie czoło. Przykładem takiej twarzy może być Wojciech Mann czy Olaf Lubaszenko. Polecałbym tutaj okulary lekko zaokrąglone, z górną krawędzią umieszczoną dość wysoko (powyżej linii brwi); dzięki temu twarz będzie optycznie wydłużona. Oprawki powinny być o szerokości takiej jak twarz, pozwoli to zachować odpowiednie proporcje, oprawki zbyt wąskie dodatkowo poszerzą twarz. Zdjęcie Wojciecha Manna pokazuje właśnie oprawki, których kształt jest właściwy ale są za małe do tego typu twarzy.


4. Twarz prostokątna.
Twarz prostokątna ma kanciaste czoło i szczękę, czyli podobnie jak kwadratowa, ale jest zdecydowanie bardziej wydłużona. Przykładem może być tutaj Paweł Małaszyński i Tomasz Kot. Okulary powinny tutaj zakrywać jak największy fragment środkowej części twarzy, dzięki temu nie będzie ona sprawiać wrażenia bardzo długiej. Sprawdzą się także szerokie zauszniki, które poszerzą optycznie twarz.


5. Twarz trójkątna.
Ten typ twarzy charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem. Przykładem może być tutaj Jan Englert i Paweł Wilczak. Należy wybierać oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią, a unikać szerokich kanciastych.


Do powyższych rad dot. doboru okularów w zależności od kształtu twarzy radziłbym podejść z dużym dystansem, gdyż tak naprawdę niewiele jest osób o modelowej twarzy, która będzie idealnie odpowiadać poszczególnym figurom geometrycznym. Zresztą klasyczne fasony męskich okularów (np. te zaprezentowane powyżej) są na tyle uniwersalne, że naprawdę trudno popełnić błąd przy doborze okularów do kształtu twarzy. O wiele bardzie istotny będzie dobór oprawek w oparciu o ich wielkość, kolor, grubość, materiał z jakiego są wykonane.


Źródło zdjęć:
- wszystkie okulary pochodzą ze strony ray-ban.com;
- zdjęcia twarzy: plejada.pl, tvn.pl, tvp.pl, kobieta.pl, fakt.pl, gazeta.pl.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.