Mr. Vintage
Mr. Vintage
13/12/2010

Pielęgnacja butów w sezonie zimowym

Dzisiaj chciałbym zaprezentować moje sposoby na zimową pielęgnację obuwia. Właśnie w sezonie zimowym, w sposób szczególny należy o to zadbać, gdyż śnieg, błoto, sól oraz wilgoć mogą bardzo szybko zniszczyć buty, które nie są regularnie pielęgnowane i zabezpieczane.

Ja, zimą stosuję system 3-warstwowy.

1. Pierwsza czynność to oczyszczenie butów z piasku i błota. Najlepiej wykorzystać do tego szczotkę. Do pielęgnacji butów należy przystąpić wtedy, gdy skóra będzie sucha. Jeśli skóra jest przemoczona czy wilgotna, to najpierw musimy ją wysuszyć w temperaturze pokojowej.


Gdy buty wyschną, należy usunąć zabrudzenia, które pozostały na powierzchni buta. Można do tego użyć specjalistycznego cleanera lub delikatnego detergentu z wodą. Ja używam wilgotnej gąbki z niewielką ilością mydła do rąk.



2. Buty są suche i pozbawione zabrudzeń. Pierwsza warstwa, którą nakładam to bezbarwny tłuszcz do skór. Ja używam tłuszczu marki Saphir Medaille D'or wyprodukowanego na bazie oleju z norek i fok. Podstawowym zadaniem tłuszczu do skór jest poprawa właściwości wodoodpornych. Tłuszcz wnika głęboko w skórę i znacząco zmniejsza pochłanianie przez nią wody. Ponadto tłuszcz wybitnie odżywia i zmiękcza skórę. To idealne rozwiązanie do butów nowych czy też wykonanych ze sztywnych skór. Po nałożeniu kilku warstw tłuszczu skóra staje się wyraźnie elastyczniejsza.

Tłuszcz do skór jest szczególnie polecany do natłuszczania podeszw skórzanych (nie tylko w sezonie jesienno-zimowym) - zmiękczy je i zabezpieczy przed szybkim wchłanianiem wody. Polecam również dokładne natłuszczanie brzegów podeszwy (o ile jest skórzana) i szwów przy podeszwie. Jeśli natłuszczanie robimy po raz pierwszy (np. nowe buty), to proponuję nałożenie 3 warstw przez 3 kolejne dni. Dzięki temu, już od samego początku użytkowania nasze buty będą porządnie natłuszczone a skóra zmiekczona. Później wystraczy już nakładanie jednej warstwy tłuszczu. W sezonie zimowym, natłuszczanie robię przy co drugiej pielęgnacji, natomiast w sezonie letnim wystarczy 2-3 razy na sezon.



3. Po wyschnięciu tłuszczu poleruję powierzchnię bawełnianą szmatką i nakładam kolejną warstwę - krem koloryzujący Saphir Pommadier na bazie wosku pszczelego (zawartość wosku 32%). Podstawowym zadaniem kremu jest głębokie odżywienie i nawilżenie skóry oraz utrwalenie naturalnego koloru skóry. Kremy, w przeciwieństwie do past dostępne są w kilkudziesięciu kolorach, więc można dobrać odcień idealnie dopasowany do koloru skóry, który pozwoli nam przed długie lata zachować oryginalny kolor butów. Pasty dostępne są zazwyczaj w 3 kolorach: czarny, brąz i bezbarwny. Dużą zaletą kremów jest także skuteczne pokrywanie rys i przebarwień spowodowanych użytkowaniem.



4. Po wyschnięciu kremu, powierzchnię buta poleruję bawełnianą szmatką i nakładam ostatnią warstwę - wosk Saphir Medaille D'or w kolorze ciemnego brązu. Zamiast wosku, jako ostatnią warstwę można zastosować pastę bezbarwną. Podstawowa różnica polega na tym, że przy wosku można uzyskać wiekszy połysk. Ostatnia warstwa to kolejne zabezpieczenie powierzchni skóry przed wodą, wilgocią, błotem czy solą. W sezonie wiosenno-letnim można sobie odpuścić tą trzecią warstwę, ewentualnie zrezygnować z kremu a nakładać tylko pastę/wosk o ile ich kolor nam odpowiada.



5. Ostatnią warstwę można polerować własciwie zaraz po nałożeniu. Jeśli chcemy uzyskać efekt lustrzanego połysku, to na powierchnię skóry można nałożyć kilka kropel wody. Tak wyglądają buty po nałożeniu 3 warstw kosmetyków:



Regularna pielęgnacja skóry i tak dobre zabezpieczenie jak przedstawione powyżej sprawia, że buty są niezwykle elastyczne, pozbawione zmarszczek i przebarwień a skóra nie chłonie wody, zabrudzeń i soli. Już kilka razy w tym sezonie czubki tych butów pokrył biały osad solny, ale buty były tak dobrze zabezpieczone, że sól zatrzymała się na powierzchni skóry nie powodując wżerów i przebarwień. Wystarczyło spłukanie osadu solnego pod bieżącą wodą i buty wyglądały świetnie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.