Mr. Vintage
Mr. Vintage
07/04/2011

Pikowana kurtka "husky"


Klasyczna pikowana kurtka typu „husky” to doskonałe i ponadczasowe okrycie wierzchnie na sezon przejściowy (wczesna wiosna i jesień). Choć nadal przez wiele osób kojarzona jest z odzieżą do jazdy konnej i dla myśliwych, to już wiele lat temu weszła na dobre do codziennej mody miejskiej.

Klasyczny model „husky” został stworzony przez amerykańskiego pułkownika Sir Stephena Guylasa, który podczas czynnej służby zajmował się projektowaniem odzieży dla żołnierzy amerykańskich. Po przejściu na emeryturę pułkownik, wraz z żoną Endą osiadł na brytyjskiej wsi. Oboje byli fanami jazdy konnej, myślistwa i wędkarstwa. Tam, na początku lat 60 pułkownik Guylas zaprojektował dla siebie lekką pikowaną kurtkę, która miała go chronić przed chłodem i zapewniać wygodę podczas uprawiania wspomnianych sportów. Tak powstał legendarny już dziś model „husky”, który nazwę wziął od rasy psa, należącego do pułkownika.

Oryginalna kurtka husky ma prosty i dość szeroki fason, pikowana jest w charakterystyczne skośne kwadraty. Po bokach znajdują się charakterystyczne rozcięcia przypominające tylne rozcięcia w marynarce; w kurtce rozcięcia zapinane są na zatrzaski. Front kurtki to mosiężne zatrzaski i dwie duże naszywane kieszenie bez patek. Kołnierz wykańczany jest tkaniną sztruksową. Pierwowzory szyte były z kolorze granatowym i ciemnozielonym. Wszystkie wymienione cechy dotyczą oczywiście wzorów klasycznych, inspirowanych modelem pułkownika Guylasa.

Oczywiście od momentu, gdy w latach 80 kurtka „husky” weszła do mody codziennej i rozprzestrzeniła się na całą Europę, zaczęły pojawiać się wzory o nieco zmienionym fasonie i bogatej palecie barw.


Klasyczna pikowana kurtka to bez wątpienia jeden z symboli mody brytyjskiej, ale warto podkreślić, że ten rodzaj kurtki jest także bardzo popularny we Włoszech. Brytyjczycy w kurtki husky zaopatrują się w legendarnej firmie Barbour, a Włosi mają równie legendarną ale bardziej lifestylową markę Husky. Oczywiście fasony włoskie są dużo szczuplejsze a kolorystyka odważniejsza od Barboura.

Kurtka husky, to przede wszystkim klasyczne sportowe odzienie o bardzo szerokich możliwościach wykorzystania. W sezonie wiosennym z powodzeniem założymy ją do jeansów, do chinosów; na górę może być koszula, sweter czy polo klasyczne lub bardziej sportowe (np. w pasy typu rugby). Z powodzeniem kurtkę taką można założyć także na sportową marynarkę a nawet garnitur. Równie szeroka jest paleta obuwia pasującego do takiej kurtki. Jesienią doskonale sprawdzi się do sztruksów czy spodni flanelowych.


Warto podkreślić, że kurtka husky jest bardzo lekka, doskonale nadaje się na wszelkiego rodzaju podróże. Można ją zwinąć w kostkę, schować do torby a po kilku godzinach założyć bez konieczności prasowania. Kurtki te bardzo dobrze znoszą także pranie w pralce.

W Polsce największy wybór tego typu kurtek znajdziemy w sklepach Peek&Cloppenburg i Van Graf. Marki, które co sezon mają w ofercie kurtki pikowane to m.in: Barbour (fasony szerokie, cena ok. 650-750 zł; od kolekcji wiosna/lato po raz pierwszy pojawią się fasony slim), Christian Berg (odważniejsza kolorystyka, cena ok. 350-400 zł), McNeal (szczuplejsze fasony, ciekawe kolory, cena ok. 400-500 zł), Henri Lloyd. Czasem modele inspirowane husky pojawiają się także w kolekcjach: Camel Active, Polo Ralph Lauren, Massimo Dutti, Mexx i wielu innych. W poszukiwaniu kurtki „husky” można także zajrzeć do sklepów jeździeckich, które oferują produkty mało znanych marek ale w wysokiej jakości i przyzwoitej cenie. Dla osób lubiących zakupy online polecam bogatą ofertę brytyjskich sklepów internetowych.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.