Mr. Vintage
Mr. Vintage
15/07/2011

Przeróbki krawieckie – mały koszt, duży efekt

Okres wyprzedaży w branży odzieżowej trwa w najlepsze, a maksymalne rabaty (60-70%) dopiero przed nami. Dla tego okresu charakterystyczne jest to, że z większości modeli nie będzie już pełnej rozmiarówki. To z jednej strony zniechęca, z drugiej kusi niska cena. Odpowiedzią na takie dylematy mogą być przeróbki krawieckie, dzięki którym rzeczy zakupione okazyjnie i nieleżące idealnie możemy za niewielką opłatą dopasować do naszej sylwetki a nawet zmienić ich fason czy rozmiar. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie takiej rzeczy warto wiedzieć co i za ile można poddać przeróbce krawieckiej i jakiego efektu końcowego można oczekiwać. Jest to istotne z dwóch względów:
 • część sklepów nie przyjmuje zwrotów w okresie wyprzedaży, co uniemożliwi nam konsultacje z krawcem i pokazanie danej rzeczy a później ewentualny zwrot w przypadku gdyby krawiec odradzał takie przeróbki,
 • w wielu przypadkach przeróbki krawieckie będą zbyt kosztowne w stosunku do ceny samego produktu i będą po porostu nie opłacalne.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie pomocny podczas zakupów wyprzedażowych, choć myślę, że sprawdzi się także przy ubraniach, które już posiadamy, a które od dawna leżą w szafie bo: „tej marynarki nie lubię, bo rękaw ma za długi” albo „nie noszę tej koszuli od dawna bo jest szeroka a przy pasku robią się fałdy”. Czasami jedna drobna poprawka krawiecka może zupełnie odmienić wygląd danej sztuki i sprawić, że będzie na nas wyglądać dużo lepiej. Najlepszym przykładem może być tutaj skrócenie spodni do odpowiedniej długości, które znacząco poprawia wygląd spodni i samego właściciela.

Warto pamiętać też o tym, że część przeróbek krawieckich będzie obarczona ryzykiem a efekt końcowy czasem bywa niewiadomą. W związku z tym, te większe i bardziej skomplikowane przeróbki warto rozważać dla ubrań, które możemy kupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie (rabaty -70%) lub dla ubrań, które są unikalne pod względem jakości, koloru czy wzoru.

Skupię się dzisiaj na wyłącznie na przeróbkach, które są stosunkowo proste, tanie a ich efekt bywa zazwyczaj bardzo dobry i z którymi poradzi sobie większość krawców/krawcowych „średniej klasy”. Bardziej skomplikowane przeróbki też są oczywiście możliwe, ale to już wymaga większych nakładów finansowych i bardziej doświadczonych krawców. Te najprostsze przeróbki dotyczą przede wszystkim: spodni, koszul, marynarek oraz kurtek/płaszczy. Przy każdej przeróbce podałem orientacyjne ceny za usługę u krawców średniej klasy – nie tych najtańszych, ale też nie tych najlepszych.

Na początek kilka kwestii technicznych dotyczących rodzajów ściegów stosowanych przy łączeniu dwóch kawałków materiałów. Jest to o tyle istotne, że w większości przypadków zwężania (koszul, marynarek, kurtek, spodni), przeróbek krawieckich dokonuje się właśnie na tych szwach. Poniżej przedstawiam zdjęcie, które pokazuje trzy najczęściej stosowane rodzaje ściegów. Akurat to zdjęcie przestawia krawędzie boczne nogawek spodni, ale takie same ściegi są stosowane właściwie w każdym innym elemencie ubioru (boczne szwy koszul, szwy przy rękawach koszul, boczne szwy przy marynarkach i kurtkach, środkowe szwy na plecach marynarek i tylne na spodniach) tam, gdzie łączą się dwa fragmenty materiału. Oczywiście skala tych ściegów i grubość nici bywa różna (przy koszulach będzie dużo mniejsza), ale sama konstrukcja jest taka sama.


Zdecydowanie najłatwiejszy do przeróbek krawieckich jest szew nr 1, ponieważ całość konstrukcji tego łączenia nie jest widoczna na zewnątrz, lecz jest schowana „do środka”. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zwężenia (np. wyszczuplenie koszuli lub zwężenie nogawek) są bardzo proste i możliwe nawet na niewielkich odcinkach łączenia materiałów (np. tylko wyszczuplenie talii lub tylko zwężenie nogawek poniżej kolan). Ten rodzaj ściegu jest stosowany przede wszytskim przy klasycznych garniturach (większośc szwów w marynarce i przy spodniach), dlatego wbrew pozorom garnitury są dość łatwe do przerabiania.

Szwy 2 i 3 są zdecydowanie trudniejsze dla przeróbek krawieckich, szczególnie przy ubraniach, które po uszyciu są poddawane różnym zabiegom zmiękczania, barwienia, dekatyzowania itp. Takie zabiegi są powszechne przy odzieży typu casual. Postarzanie odzieży, czyli styl vintage dotyczy już praktycznie każdej marki. Odtworzenie takich szwów przez krawców bywa bardzo często niemożliwe, lub efekt końcowy bywa bardzo rażący w stosunku do pozostałych szwów. Tutaj, w przeciwieństwie do pierwszego ściegu nie ma raczej możliwości częściowego podebrania materiału na wybranym fragmencie (np. wyszczuplenie koszuli tylko w talii), lecz istnieje konieczność sprucia na całej długości (w przypadku koszuli od pachy do samego dołu) i wykonanie nowego ściegu, który może znacząco odbiegać od oryginału. Tego rodzaju ściegi są bardzo często stosowane przy jeansach, dlatego tak trudne jest zwężanie tego rodzaju spodni w pasie i ich nogawek – efekt wizualny nowych szwów bywa bardzo często kiepski.

Podsumowując ten fragment uważam, że przy podjęciu decyzji o przeróbce krawieckiej należy zwrócić uwagę na rodzaj ściegów po których miałyby zostać dokonane zmiany. Technicznie właściwie każda przeróbka jest możliwa, ale efekt wizualny nie przy każdej przeróbce będzie dobry.

Najczęściej przeróbkom krawieckim będą poddawane: koszule, spodnie, marynarki, kurtki/płaszcze.

KOSZULE
W przypadku koszul przeróbki jakie można wykonać to m.in.:
 • skrócenie i zwężenie rękawów,
 • wyszczuplenie koszuli,
 • skrócenie koszuli z długości,
 • przeszycie guzika przy kołnierzyku.

Jeśli chodzi o skrócenie rękawów, to w zdecydowanej większości przypadków powinno być ono wykonane „od dołu”, czyli od strony mankietów. Mankiet jest odpruwany od rękawa, następnie odcina się odpowiedni fragment rękawa. Prawidłowo wykonane skrócenie rękawów powinno obejmować również przesunięcie wyżej całej listwy guzikowej a także delikatne zwężenie rękawów. Jest to szczególnie ważne przy znacznych przeróbkach (skrócenie powyżej 3 cm). Jeśli przeróbka jest do 2 cm, to można pozostawić listwę na swoim miejscu i rękaw również bez zwężania. Koszt skrócenia rękawów to ok. 15-30 zł.

Zwężenie rękawów wykonuje się najczęściej razem z wyszczuplaniem koszuli po to, by zachować odpowiednie proporcje (tułów szczupły i rękawy szczupłe), ale oddzielnie też można zwężać rękaw gdy jest wyjątkowo szeroki.

Wyszczuplenie koszuli można zastosować do egzemplarzy, które są za szerokie od pach w dół – najlepiej to widać, gdy po włożeniu koszuli w spodnie robią się fałdy materiału przy górnej krawędzi spodni. Wyszczuplenie można wykonać po linii prostej lub podreślić talię i na jej wysokości „podebrać” więcej materiału. Wyszczuplanie koszuli wykonuje się najczęściej po bocznych szwach, a jeśli koszula jest dodatkowo szeroka na plecach, to można także wykonać dwa pionowe szwy od dołu mniej więcej do wysokości połowy pleców, które dodatkowo wyszczuplą koszulę na plecach. Jeśli koszula jest w fasonie regularnym a chcemy z niej zrobić fason slim, to również rękawy powinny być zwężone od pachy aż do mankietu. Wyszczuplenie koszuli to koszt ok. 20-35 zł.

Skrócenie koszuli z długości i przeszycie guzika przy kołnierzyku (sugeruję max. 0,5-0,7 cm) to proste przeróbki, więc nie będę się rozpisywał.


SPODNIE
W przypadku spodni przeróbki jakie można wykonać to m.in.:
 • zwężenie spodni w pasie,
 • skrócenie nogawek,
 • zwężenie nogawek.

Zwężenie spodni w pasie jest powszechnie stosowane przy „spodniach garniturowych”. Jest to przeróbka bardzo prosta i dająca bardzo dobre efekty, ponieważ tkaniny garniturowe są gładkie, bez przebarwień, kieszenie są „schowane” a tył jest zszywany prostym ściegiem. Po przeróbce nie pozostaje żaden ślad. Zwężenie nawet do 5-6 cm nie stanowi większego problemu. Gorzej jest przy spodniach typu 5-pocket (w tym również w jeansach), gdyż tu najczęściej tylny szew jest podwójny lub nawet potrójny, a to oznacza, że aby ukryć ślad po takim zszyciu będzie trudny do ukrycia. Dodatkowo sprawę komplikują naszywane kieszenie. Rzadko uda się uzyskać zadowalający efekt. Przy spodniach typu chino są stosowane raczej szwy pojedyncze lub ukryte, więc zwężenie po tylnym szwie będzie najczęściej możliwe. Koszt prostego zwężenia w pasie to ok. 12-20 zł.

Skrócenie nogawek to chyba najpopularniejszy rodzaj przeróbki krawieckiej. Przy spodniach „garniturowych” jest to bardzo prosta przeróbka ze względu na wykończenie dołu specjalną listwą wewnętrzną, która po odcięciu tkaniny i podwinięciu jest przyszywana ponownie. Nie ma tutaj praktycznie żadnego ryzyka popsucia spodni. Jeśli skrócenie spodni jest znaczne (powyżej 5-7 cm) to sugerowałbym także proporcjonalne zwężenie nogawek po to, by zachować odpowiednie proporcje. Spodnie typu jeans czy 5-pocket sugeruję skracać z zachowaniem oryginalnego wykończenia, czyli odcina się dolny fragment nogawki, następnie przycina się nogawkę i przyszywa wcześniej odcięty dolny fragment nogawki. Skrócenie spodni to koszt ok. 12-20 zł.

Zwężenie nogawek to przeróbka, którą w ostatnim czasie wykonywałem bardzo często w posiadanych spodniach. Od pewnego czasu zacząłem preferować nogawkę węższą na dole (18-19 cm) a większość modeli, które posiadałem miało 20-23 cm. Szkoda było je wyrzucać, a zakładałem je wyjątkowo rzadko ze względu na zbyt szeroką nogawkę na dole. Po prostu mnie to denerwowało. Oczywiście w sklepach są dostępne spodnie o fasonie slim - rurki, ale w moim przypadku zupełnie się nie sprawdzają, bo są one wąskie po całej długości, a moje uda są dość rozbudowane i wygląda to fatalnie, również komfort noszenia jest bardzo niski. Zwężanie nogawek też jest stosunkowo proste i tanie. Nogawki zwęża się wykorzystując boczne szwy. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej zwężanie nogawek wychodzi po szwie wewnętrznym, ale wiele zależy od budowy ciała konkretnej osoby i konstrukcji spodni – najlepiej poradzić się krawca lub przynieść inne spodnie jako wzór, które mają proporcje na jakich nam zależy. Koszt prostego zwężenia nogawek to ok. 25-40 zł.


MARYNARKI
Proste przeróbki, które można wykonać w marynarkach bez większego ryzyka to:
 • wyszczuplenie,
 • skrócenie rękawów,
 • skrócenie z długości.

Wyszczuplenie marynarki wykonuje się wykorzystując szwy boczne i/lub szwy na plecach. Ta przeróbka krawiecka pozwala zmienić rozmiar marynarki nawet o jeden rozmiar a efekt końcowy zazwyczaj bywa bardzo dobry. W mailach bardzo często jestem pytany o możliwość mocnego wytaliowania marynarki i zrobienia z fasonu klasycznego wersji slim. Oczywiście jest to możliwe – wtedy najwięcej materiału podbiera się w talii po szwach bocznych, ale należy też ocenić jak to wpłynie na proporcje całej marynarki. Jeśli ramiona będą luźne i dość szerokie, podobnie rękawy, to mocne wytaliowanie może dać kiepski efekt końcowy. Koszt wyszczuplenia marynarki to ok. 35-60 zł.

Skrócenie rękawów można wykonać zarówno od dołu, jak i od góry. Skracanie od dołu polecam przy marynarkach klasycznych, gdzie istnieje możliwość przesunięcia guzików, które nie posiadają rozcięcia dziurek, lecz są ich imitacją. Jeśli dziurki są „prawdziwe” i są przecięte, to skracanie od dołu będzie praktycznie nie możliwe do wykonania z dobrym efektem wizualnym. W marynarkach casualowych, które posiadają dużą ilość przeszyć u dołu rękawa a także celowe efekty przebarwień przy szwach, zdecydowanie polecam skracanie od góry. Koszt skrócenia rękawów to ok. 25-50 zł.

Skrócenie marynarki z długości jest bardzo proste, ale podobnie jak z taliowaniem nie można tutaj przesadzić, gdyż po mocnym skróceniu dołem, krawędź marynarki zbytnio zbliży się do krawędzi kieszeni naruszając tym samym proporcje całej marynarki. Skrócenie marynarki to koszt ok. 20-40 zł.


KURTKI/PŁASZCZE
W przypadku okryć wierzchnich zakres przeróbek jest bardzo podobny do tych przedstawionych przy marynarkach.


Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.