Mr. Vintage
Mr. Vintage
02/01/2011

Żółciaki Timberlanda – buty legenda

Pod popularnym określeniem „żółciaki Timberlanda” kryje się słynny model butów o pełnej nazwie „Premium 6 inch”, który w praktycznie niezmienionej formie produkowany jest od ponad 40 lat. Początkowo były to buty przeznaczone do wspinaczki, a później chętnie używane przez robotników w ekstremalnych warunkach. Żółciaki zachwycały doskonałą jakością wykonania, wygodą i pełną wodoodpornością. Były to pierwsze na świecie nieprzemakalne skórzane buty. Tajemnica wodoszczelności tkwiła w nowatorskiej technologii – cholewka była mocowana do podeszwy za pomocą stapiania, a dopiero później przyszywana. W tamtych czasach nikt jeszcze nie słyszał o membranach gore-texowych, które dzisiaj są synonimem wodoszczelności w obuwiu.

Żółciaki stały się obuwiem kultowym dzięki środowisku amerykańskich hip-hopowców. Rozsznurowane Timberlandy na stopach były elementem wizerunku wielu gwiazd tego gatunku muzycznego. Marka Timberland i jej charakterystyczne trzewiki stworzone dla osób aktywnych, zafascynowanych przygodą i podróżami w ekstremalnych warunkach, nagle stały się marką, która weszła do mody codziennej.Żółciaki Timberlanda to obuwie niemal doskonałe, szczególnie polecane na sezon jesienno-zimowy. Surowa i ponadczasowa forma buta, doskonałej jakości skóra nubukowa, która jest w pełni wodoodporna, wysokiej jakości wykończenia (m.in. poczwórne szwy), gruba podeszwa. Te elementy sprawiają, że żółciaki Timberlanda są komfortowe, łatwe w utrzymaniu czystości i są praktycznie niezniszczalne.

Marka Timberland, odpowiadając na coraz większą popularność „żółciaków”, od kilku sezonów produkuje je również w innych kolorach m.in. brąz, czarny, granat:

Amerykańscy klienci marki mają także możliwość zamówienia spersonalizowanych żółciaków. Amerykański sklep internetowy Timberlanda ma specjalną aplikację, która pozwala na zaprojektowanie własnych żółciaków, niekoniecznie w żółtym kolorze. Do wyboru mamy kilkanaście kolorów skóry, wybieramy także kolor: podeszwy, sznurowadeł, oczek na sznurowadła, obszyć. Jest też możliwość zamówienia własnych inicjałów w wybranym kolorze i czcionce. Koszt takich spersonalizowanych butów jest zaledwie 20 dolarów droższy (175$) od „zwykłych żółciaków”, niestety wysyłki realizowane są tylko na terenie USA. Polecam zerknąć na amerykańską stronę, a poniżej przedstawiam efekt mojej zabawy w aplikacji:


W następnym wpisie postaram się przedstawić kilka zestawów z „żółciakami”, pokazujących, że nie są to wyłącznie buty outdoorowe do wspinaczek górskich.
Dodaj obraz

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.