slon_ikona
Fot. Słoń Torbalski
Dagna Starowieyska
14/11/2013

Jak powstaje skórzana torebka?

Wiadomo, że jest częścią każdego stroju. Ale jest też czymś więcej – odzwierciedleniem naszej osobowości, poczucia estetyki, w końcu – wyrazem charakteru właścicielki. Damska torebka. Porządnie wykonana nie tylko zdobi, ale może też służyć długie lata

Historia torebki bierze swój początek w XVI wieku. Za torebki służyły wtedy sakwy. Przechowywano w nich różne waluty, którymi płacono w czasie podróży. W XVII wieku kobiety nosiły kunsztowne haftowane woreczki, z koszyczkiem pełniącym funkcję denka, w których przechowywały przybory do robótek ręcznych i przydatne drobiazgi. W latach 70. XX wieku zapanowała moda na torebki, które wyglądały jak zwinięte czasopismo z uchwytem. Były one robione z laminowanych okładek czasopism i były bardzo popularne. W lutym 1955 roku Coco Chanel wypuściła na rynek jedną z najsłynniejszych torebek, jaką kreuje jeszcze dzisiaj dom mody Chanel: 2.55.

Tylko naturalnie
– Jeśli szukamy dobrej torebki, postawmy na skórę. Taki dodatek jest droższy, ale na pewno bardziej trwały i wygląda zdecydowanie lepiej – mówi Filip Philiq, stylista. – Nie musimy od razu wybierać najbardziej znanych marek i płacić za nie dziesiątków tysięcy, wystarczy, że przyjrzymy się, jak starannie wykonana jest torebka, którą chcemy kupić, z jakiego powstała materiału, jak została wykończona. To pozwoli nam mieć oryginalny, trwały dodatek za niewielką cenę – dodaje.
Wśród propozycji polskich producentów torebek, znajdziemy nowoczesny design, sztukę rękodzieła, najlepsze skóry naturalne w unikalnych kolorach i fakturach.
– Cecha charakterystyczna dla naszych torebek to łączenie różnych rodzajów skór naturalnych oraz tworzenie nowatorskich kompozycji kolorystycznych. Torebki szyte są w krótkich seriach, dzięki temu każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju – mówi Katarzyna Ząbczyk, projektantka toreb polskiej marki Słoń Torbalski.

Skóra na różne sposoby
Skóry, z których wykonane są torby i torebki mogą być lakierowane, tłoczone, dziurkowane, nadrukowane we wzory lub pokryte ozdobną warstwą.


Oto kilka najpopularniejszych rodzajów skór torebkowych:

* Skóra licowa to zewnętrzna warstwa skóry. Miękka, w dotyku gładka, matowa lub błyszcząca. Często lakierowana i zdobiona. Zabrudzenia można usuwać zwilżoną szmatką (nie przemaczać) i pozostawić do wyschnięcia. Na oczyszczoną skórę można nanieść niewielką ilość pasty lub kremu do skór licowych (najlepiej wcześniej sprawdzić na próbce skóry) i delikatnie polerować miękką tkaniną.
* Nubuk to skóra, która powstaje w wyniku oszlifowania skóry licowej. Torebki damskie z nubuku charakteryzują się dużą wytrzymałością, twardością i grubością.
* Zupełnie inne właściwości posiada skóra welurowa – nie ma ona części licowej. Jest miękka, o charakterystycznym krótkim włóknie, chłonna i najczęściej barwiona.
Należy podkreślić, że do pielęgnacji nubuków i welurów nie stosuje się past ani kremów. Zabrudzenia należy delikatnie usunąć zwilżonym płótnem (nie przemaczać) i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej lub specjalną szczotką do skóry zamszowej i nubukowej. Dla zabezpieczenia można nanieść impregnat do tego typu skór (najlepiej w sprayu), ale należy pamiętać, że bardzo jasne kolory mogą być przyciemnione, nawet przez bezbarwne impregnaty.
* „Crazy horse” – bardzo gruba skóra, która używana jest w produkcji butów trekkingowych. Elastyczna i wytrzymała jednocześnie, dzięki czemu wszelkie zginanie, rozciągnie, otarcia czy odbarwienia nie powodują uszczerbku jej parametrów. Nie wolno stosować do niej środków samo nabłyszczających. Przed konserwacją należy delikatnie je oczyścić i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, zaś do konserwacji używać specjalnych tłuszczy lub łagodnych kremów przeznaczonych do tego typu skór. Zaginanie i zarysowywanie pozostawia jaśniejsze ślady, które można wyrównać pocierając dłonią powierzchnię skóry.


slon_ikona
slon_ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. wroblak 14/11/2013 20:21

    CytujSkomentuj

    Torby są rewelacyjne.Posiadam jedną dobre pół roku a cały czas wygląda jak nowa.Oczywiście robi wrażenie ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.