Mr. Vintage
Mr. Vintage
04/06/2011

Okulary przeciwsłoneczne cz.1 – kwestie techniczne

Okulary przeciwsłoneczne, to chyba najpopularniejszy dodatek męskiego ubioru w sezonie letnim. Spełnia on nie tylko walory estetyczne, ale także zdrowotne. W dzisiejszym wpisie postaram się opisać przede wszystkim kwestie techniczne związane doborem okularów, natomiast wybór konkretnego kształtu czy modelu postaram się opisać w kolejnym wpisie.

Zacznę od tego, że okulary słoneczne są elementem wyjątkowo zaniedbywanym przez mężczyzn, choć chyba przez kobiety jeszcze bardziej. Okulary najczęściej traktowane są jako wydatek jedno sezonowy na kilka tygodni letnich. W związku z tym ani o nie specjalnie nie dbamy, ani nie wybieramy modeli dobrym, które faktycznie będą nas chronić i zapewniać komfort widzenia. Częste są opinie „to tylko okulary na słońce, po co przepłacać?” czy „i tak je zgubię, więc wolę coś tańszego”. Dużo łatwiej spotkać mężczyznę w dobrej jakości butach, niż w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych. Stosunkowo mało jest mężczyzn, którzy zakup okularów będą traktować jak inwestycję w wizerunek (co przy butach jest na pewno powszechniejsze) czy w zdrowy wzrok.


Promienie słoneczne, które w okresie letnim są wyjątkowo intensywne dla naszych oczu mogą spowodować wiele trwałych uszkodzeń w narządach wzroku w przypadku braku jego ochrony. Promienie słoneczne emitują promieniowanie ultrafioletowe o długości fal od 200 do 400 nanometrów. Dla poszczególnych przedziałów wprowadzone jest jest oznakowanie: UVA, UVB, UVC. Niebezpieczne dla naszego wzroku jest promieniowanie powyżej 290 nanometrów, czyli promieniowanie UVA oraz UVB i to właśnie przed tym promieniowaniem mają nas uchronić okulary przeciwsłoneczne. Zatem podstawowym kryterium przy zakupie okularów powinien być odpowiedni filtr UV, ponieważ wbrew pozorom nie każde okulary będą go posiadać. Na pewno należy odrzucić oprawki ze straganów ulicznych, które kosztują 10-30 zł – one na pewno nie posiadają filtrów UV, choć takie naklejki zapewne będą posiadać. Proces wytworzenia dobrej jakości soczewek przeciwsłonecznych jest kosztowny i nie ma się co oszukiwać, że za podaną wyżej kwotę zakupimy szkła z soczewkami dobrej jakości.


Filtry UV

Informacja o rodzaju filtra może być umieszczona na wewnętrznej części zauszników, na naklejce, czy na metce dołączonej do okularów. Oczywiście przy produktach markowych można tej metce zaufać, natomiast przy produktach „no name” nie można być pewnym wiarygodności takich oznaczeń. Dlatego tak ważne jest by okularów nie kupować w przypadkowych miejscach (stragany, stacje benzynowe, supermarkety, kioski, tanie sieciówki itp.).


Oznakowania, jakie spotyka się na okularach dot. filtrów UV to m.in.: 100% UV Protection (pochłania każdy rodzaj promieni) – najczęściej spotykane oznaczenie, UVA+UVB Protection itp. Warto też zwrócić uwagę na inne oznaczenia techniczne, które dobre okulary powinny posiadać. Są to m.in. normy europejskie 89/686/EEC, EN 1836:1997 czy certyfikat CE. Dobre salony optyczne posiadają także specjalne testery do okularów za pomocą których, w przypadku wątpliwości co do posiadania filtrów UV, można sprawdzić czy ten filtr faktycznie jest i jak skuteczny.


Polaryzacja

Okulary posiadające filtr polaryzacyjny oznakowane są zazwyczaj słowem „Polarized” i są zazwyczaj droższe od okularów nie posiadających takiego filtru. Wiele osób kupując okulary pyta przede wszystkim czy posiadają polaryzację, choć tak naprawdę niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że filtr polaryzacyjny nie jest niezbędny i na pewno nie powinien być podstawowym kryterium kupowania okularów do codziennego użytku. Okulary z filtrem polaryzacyjnym na pewno będą dobrą opcją dla kierowców, osób uprawiających sporty wodne i zimowe, czyli wszędzie tam, gdzie poza samym promieniowaniem słonecznym pojawia się także wiele odblasków świetlnych np. w postaci tafli wody, śniegu czy rozgrzanego asfaltu. Do codziennego, miejskiego użytku filtr polaryzacyjny nie będzie niezbędny.


Barwa soczewek i ich stopień zaciemnienia

Mało kto zdaje sobie sprawę, że barwa soczewek nie spełnia wyłącznie roli estetycznej. Zastosowany odcień zależy od przeznaczenia okularów. Najczęściej używane odcienie soczewek przeciwsłonecznych to szary i brązowy (widoczne na zdjęciu poniżej), rzadziej stosowane są niebieskie, fioletowe, zielone, żółte czy pomarańczowe.




Ogólna zasada jest taka, że im barwa szkła jest ciemniejsza, tym przepuszczalność promieni słonecznych jest mniejsza. Szkła szare i brązowe są najpopularniejsze z tego względu, że nie są ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne. Są po prostu uniwersalne do codziennego użytku w naszej szerokości geograficznej.


Kolejną kwestią techniczną, która ma również odzwierciedlenie w oznaczeniach na okularach, bądź metkach jest kategoria stopnia zaciemnienia soczewek. Jak wiadomo brąz może być jasnym beżem, a może też być ciemną czekoladą, więc kierowanie się samym kolorem soczewek nie jest precyzyjne. Kategorie zaciemnienia dają nam informację o tym przy jakich warunkach znajdą zastosowanie konkretne okulary. Kategorie są cztery a dość czytelny ich opis obrazkowy zawiera poniższa metka dołączona do okularów:





Okulary z kat 1 najlepiej sprawdzą się przy słabszym oświetleniu, w pochmurne dni.

Okulary z kat 2
najlepiej sprawdzą się przy średnim nasłonecznieniu.


Okulary z kat 3
najlepiej sprawdzą się przy mocnym nasłonecznieniu, również w górach i nad wodą.


Okulary z kat 4
najlepiej sprawdzą się przy bardzo mocnym słońcu szczególnie w strefach geograficznych o dużym natężeniu światła słonecznego, jak również przy uprawianiu sportów wodnych i zimowych. Nie można ich używać przy prowadzeniu samochodu.


Do użytku codziennego najlepsze będą okulary z kategorii 2 lub 3.


Właściwie wszystkie najważniejsze kwestie techniczne związane z wyborem okularów przeciwsłonecznych zostały wymienione. Pozostają jeszcze elementy takie jak rodzaj materiału z jakiego wykonane są oprawki (metale czy tworzywa sztuczne), ale to już bardziej kwestia osobistych preferencji. Wielu markowych producentów kusi jeszcze dodatkami: powłoki hydrofobowe, utwardzające, antyrefleksyjne, oleofobowe ale to już nie jest tak istotne jak rodzaj filtru UV czy stopień zaciemnienia soczewek, więc nie będę się na ten temat rozpisywał.


Podsumowanie

Planując zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych, które będą nam mogły posłużyć kilka lat warto kierować się przede wszystkim
parametrami technicznymi, które mam nadzieję wyjaśniłem dość zrozumiale. O kwestiach estetycznych będzie kolejny wpis. Doradzałbym także, by szukać „złotego środka” - okulary z najniższej półki odrzucamy, gdyż mogą nam narobić większej szkody niż pożytku, natomiast okulary z najwyższej półki choć na pewno będą bardzo wysokiej jakości, to trzeba będzie także zapłacić za „metkę projektanta”.

Warto szukać firm, które specjalizują się tylko w okularach przeciwsłonecznych, a nie jest to dla nich dodatek np. do sprzedawanej odzieży. Marki, które od lat mają dobre opinie to m.in. Polaroid, Solano, Matrix, Ray Ban, Persol, Police.


Uważam, że rozsądny przedział do szukania dobrych okularów przeciwsłonecznych to 100-500 zł. Doradzałbym także omijanie dużych sieciowych salonów optycznych a skupienie się na prywatnych punktach optycznych w mniejszych miastach. Dokładnie te same modele okularów co w sieciowych salonach optycznych można kupić w małych niepozornych zakładach optycznych 30-50% taniej.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.