Lara Egaree / Galeria Olissima
fot. biżuteria - Lara Egaree / Galeria Olissima
Redakcja
24/06/2011

Sutasz w polskim wydaniu

Biżuteria z sutaszu to oryginalny pomysł na ozdobę, który przywędrował do nas z Izraela z pewnym opóźnieniem, ale jak już się pojawił, to w szybkim tempie zawładnął sercami Polek

Sutasz to specyficzny haft ręczny, który ma w sobie magię i lekkość, a jego fantazyjne formy powodują, że trudno przejść obok niego obojętnie. Wielorakość wzorów i błysk kryształów razem z kolorem tworzą mieszankę wybuchową, która oszałamia zmysły. Osobą, która przeniosła go w świat biżuterii była Dori Csengeri, znana projektantka pochodząca z Tel Awiwu.


Te czasochłonne ozdoby wykonywane są z wiskozy, czyli sztucznego jedwabiu, ale do XX wieku sutasz pleciono z wełny lub jedwabiu. Dzisiejsze precjoza w tej technice ozdabiają często włókna metalowe: srebrne lub złote, kryształki Swarovskiego, minerały, czy szklane koraliki. Całość naklejana jest na skórę, a wykończeniem kolczyków, bransoletek, czy naszyjników zazwyczaj jest srebro. Wszystko zrobione z niezwykłą precyzją i dbałością o najmniejszy detal robi piorunujące wrażenie na każdym estecie.

 

Historycznie rzecz biorąc to nazwa tej techniki pochodzi od słowa: „soutache”, które pochodzi z języka francuskiego i pierwszy raz użyte zostało w tej formie najprawdopodobniej w połowie 1800 roku. Korzenie są jeszcze starsze i wywodzą się z Węgier od słowa „sujtas” oznaczającego plecionki.


Pierwotne zastosowania sutaszu obecne są do dzisiaj przede wszystkim w modzie, np. w strojach sportowych gdzie w kontrastowych kolorach przedstawiane są opisy lub numery zawodników. Jest on również używany do wykańczania tkanin, a mianowicie ukrywa się pod nim szwy. Pleciony może się stać przykryciem brzegu ślubnego welonu lub kwiatowym wzorem wyszytym na tkaninie. W strojach wojskowych używany jest do wykonania pagonów określających rangę noszącego je żołnierza. Popularny również jako dekoracja w strojach ludowych na całym świecie (m.in. w Polsce, Rosji, Afryce). Jednymi z najbardziej charakterystycznych ubiorów z taką dekoracją są te noszone przez Mariachi, muzyków pochodzących z Jalisco w Meksyku, znane właśnie z kolorowego sutaszu.

 

 

Jako ciekawostkę napiszę jeszcze, że termin ten stosowany jest również w introligatorstwie, gdzie wąskie sutaszowe tasiemki  przyczepiane do górnej i dolnej części książki, wzmocnieniają jej kręgosłup i stanowią zabezpieczenie przed wypadaniem stron.Na poniższych zdjęciach chcemy Państwu pokazać jak wspaniale przyjął się sutasz w Polsce. Każda praca została wykonana przez twórcę z naszego kraju i pokazuje jak piękną techniką jest ten haft, a także jaki poziom estetyczny można osiągnąć cierpliwe tworząc zawiłe „esy floresy”.


Ola Pietrucka
Galeria Olissima

www.olissimart.com

Biżuteria zaprezentowana w artykule:

* Ikona - Lara Egaree

* Autorzy prac – w kolejności ilustracji:

Alina Tyro Niezgoda
Hannah Studio
Jadwiga Betley
LiAnna Anna Lipowska
Margita Radziewicz
Pracownia Kiwi
Sylwia Żak

Lara Egaree / Galeria Olissima
Lara Egaree / Galeria Olissima

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.