Maajla
Fot. Maajla
Kalina Samek
02/07/2014

Złoto Wschodu – jak dziś wykorzystać jedwab?

Jednym z bogactw kultury Dalekiego Wschodu jest niewątpliwie jedwab. Tkanina niezwykle delikatna, lekka i na tyle ekskluzywna, że tajemnica jej produkcji była strzeżona przez starożytne Chiny przez ponad dwa tysiące lat. A jak modnie wykorzystać jedwab we współczesnych czasach?

Legenda głosi, że przeszło cztery i pół tysiąca lat temu żona cesarza starożytnych Chin przypadkowo odkryła w ogrodzie specyficzne, białe i błyszczące kokony, z których dało się wyodrębnić pojedyncze nici. Tak rozpoczęła się produkcja identycznie nazwanego materiału, uchodzącego za niezwykle kosztowną i ekskluzywną tkaninę. Starożytne Chiny pilnie strzegły swojego sekretu, a za uchylenie rąbka tajemnicy czekał nawet wyrok śmierci. Choć, jedwabny sekret wykradł się do Bizancjum, a następnie rozprzestrzenił w innych krajach, materiał ten wciąż uznawany jest za luksus.

Jedwabne kreacje

Jedwabne kreacje od tysięcy lat zachwycają i zapierają dech w piersiach. Projekty z użyciem złota Wschodu wychodziły spod piór i igieł najsłynniejszych twórców świata mody, w Polsce między innymi Macieja Zienia czy Anny Korytowskiej. Od wielu lat popularne są jedwabne suknie, zwłaszcza długie i lejące. Modne są także stylizacje, w których jedwab skontrastowany jest z innym materiałem, na przykład jeansem. Z akcesoriów dostępne są delikatne męskie krawaty, a dla kobiet eleganckie szale jedwabne. Projektanci podkreślają, że jest to tkanina inspirująca, którą można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Pasuje zarówno do kreacji wieczorowych, jak i tych codziennych.

Jedwabne wnętrza

Piękno jedwabiu zachęca twórców innych dziedzin do sięgania po ten niezwykły materiał. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej wykorzystują dodatki jedwabne, by w subtelny sposób urozmaicić pomieszczenia. Do sypialni poleca się delikatne, jedwabne lampy, żyrandole i poduszki, które nadają czterem ścianom odpowiedni, wieczorowy klimat. Przy projektowaniu salonów i pokojów dziennych wykorzystuje się natomiast jedwabne firany. Dekoratorzy polecają ręcznie malowany jedwab, dzięki któremu dodatki można zaprojektować wedle własnego, niepowtarzalnego wzoru. Wykonaniem zajmują się odpowiednie firmy zatrudniające absolwentów uczelni artystycznych.

Maajla
Maajla

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.