ikona1234kobieta26
Ela Makos
07/03/2016

Bikini sprzed lat

Co może się kojarzyć z plażą i słońcem? Z pewnością jedną z odpowiedzi na to pytanie jest –bikini. Na to hasło zarówno panom, jak i paniom robi się nieco cieplej

Panowie nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie zobaczą pierwszą w tym roku przedstawicielkę płci pięknej w kusym bikini, a panie zastanawiają się, jaki model wspomnianego stroju okaże się tego lata najlepszy na plażę. Skąd jednak wzięło się bikini? Historia jest naprawdę długa.

Dawno, dawno temu…

…a dokładniej w III wieku n.e. kobiety miały już coś, co z wyglądu przypominało współczesne bikini. Z tego właśnie okresu pochodzą mozaiki, które odnaleziono w 1996 roku na Sycylii. Mozaiki prezentują kobiety, które nosiły wspomniane kuse stroje mogące pretendować do miana „bikini”. Wydaje się jednak, że ta moda nie trwała zbyt długo.

W czasach nowożytnych, aż do początku XX wieku, panie musiały zażywać kąpieli morskich wyłącznie na wydzielonych damskich plażach w strojach przypominających suknie do spacerowania. Ówczesne gorsety zakrywały większą część ciała, gdyż nie było społecznej zgody na zbytnie odsłanianie kobiecych kształtów. Oprócz względów moralnych, był też inny ważny wymiar – estetyczny. Wtedy istotna była przede wszystkim cera. Im była bledsza tym lepsza. Nieskalana promieniami słońca cera świadczyła o wysokim statusie społecznym kobiety.

Opalenizna w końcu została jednak doceniona, a kobiety zaczęły powoli rezygnować z części nakładanych na siebie tkanin, ale jeszcze w XIX wieku kostiumem plażowym była ciężka suknia, wraz z obowiązkowymi pantalonami do kolan. Prawdziwy przełom nastąpił w 1912 roku. Podczas olimpiady w Sztokholmie. Kobiety po raz pierwszy otrzymały możliwość startu w rywalizacjach na basenie, występując w kostiumach przypominających męskie – obcisłe body na ramiączkach, zakrywające ciało aż do połowy ud. Choć ta zmiana stanowiła pewien przełom to do obecnego stanu ciągle jeszcze było daleko. Na bikini przyszedł jednak czas!

W 1946 r. Francuski projektant Louis Réard, podczas paryskiego pokazu mody zaprezentował dwuczęściowy damski kostium kąpielowy i tym samym zszokował publiczność. Do popularyzacji bikini przyczyniła się Brigitte Bardot. W 1953 r. dziewiętnastoletnia, jeszcze mało znana aktorka pojawiła się w ręcznie robionym, kwiecistym bikini na plaży w Cannes podczas festiwalu filmowego. Zdjęcia wschodzącej gwiazdy kina w skąpym stroju obiegły świat, a fason, stał się hitem kolejnych sezonów i inspiracją dla projektantów.

W tym momencie strój ten nie zaskakuje już plażowiczów. Zadziwiające jest jednak to, jak długą drogę musiał przejść, by wreszcie zostać docenionym i gościć na tak wielu piaszczystych plażach.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234kobieta26
ikona1234kobieta26

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 28/01/2019 21:10

    CytujSkomentuj

    Piękna figura u pani modelki :) taka to może bikini sobie nosić ;) No i oczywiście, piękno Brigitte Bardot jest niepodważalne, więc wcale się nie dziwię że świat oszalał na punkcie tej formy stroju kąpielowego. Kolor też bardzo ładny, pasuje blondynce bardzo

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.