@coco-chanel
Fot. Wikimedia
Ela Prochowicz
26/02/2015

Damski strój biurowy cz.II

Klasyczny wizerunek kobiety pracującej noszącej zestaw: żakiet plus spódnica, dla którego alternatywą był kostium łączony ze spodniami powstał w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Był to okres, który zrewolucjonizował dotychczasowy ideał kobiecej urody i zaowocował nowymi kanonami piękna

W tym czasie ujawniła swój talent Coco Chanel (1883-1971), o której mówi się, iż śmiałym cięciem nożyczek uśmierciła modę XIX wieku i stworzyła nowoczesną kobietę wieku XX. Niewygodne gorsety krępujące ruch, krynoliny i ogromne kapelusze na których można było niemalże zakładać ogrody odeszły do lamusa. Swoboda ruchów, wygoda i przyjemność stały się naczelną maksymą Chanel. Niemałe w tym znaczenie „wygodnych” materiałów, które Coco zaadoptowała z męskiej szafy do mody damskiej: wełniana flanela, tweed i dżersej. Dżersej uchodził za materiał tani i używano go do tej pory tylko do szycia bielizny i ubrań sportowych. Zastosowanie dżerseju do eleganckich ubrań było jednym z wielu genialnych pomysłów Chanel. Powstały miękkie kostiumy, luźne żakiety i sukienki – idealne do pracy.
Ubrania Chanel dały kobietom nieosiągalną przez wieki (!) swobodę ruchów. Ciasny gorset został zastąpiony przez białą bluzkę z grzecznym kołnierzykiem, zamiast rozłożystych krynolin wkładało się teraz wąską spódnicę. Narodziła się nowoczesna kobieta pracująca: szczupła, w wygodnym kostiumie lub spódnicy, bluzce i żakiecie. Ozdabiała ją skromna biżuteria, mały kapelusik i szykowna, krótka fryzurka. Dotąd kobiety nigdy nie ścinały włosów – stąd krótka fryzura stała się zarówno wyrazem buntu, jak i wyróżnikiem wielu nowoczesnych, młodych kobiet.

Skąd wzięła się moda na pomalowane usta? Kiedy powstały szpilki? Zapraszam na kolejne odcinki historii mody biurowej.

Agnieszka Jelonkiewicz – konsultantka wizerunku, historyk sztuki, ekspert z dress code’u.  Jedna z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.  Szkoli Zarząd i naczelne kierownictwo firm z profesjonalnej autoprezentacji i etykiety w biznesie.  Przygotowuje wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych.  Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla młodzieży i grona pedagogicznego.
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
FB Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz

@coco-chanel
@coco-chanel

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 12/10/2018 21:32

    CytujSkomentuj

    To prawda, chanelka nie wyjdzie z mody nigdy. I dobrze. Nie ma tam petard, ale nie zawsze o to przecież chodzi. Czasem lubię ubrać się dość klasycznie, bądź przełamać szanelkę ;) dzinsami i białą koszulką i bardzo dobrze się w takim zestaieniu czuje. Czy mogłabym się tak ubierać codziennie? Nie sądzę ;) i na szczęście nie muszę.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.