ubrania-welniane
Ela Prochowicz
16/05/2022

Jak wyprać wełniane ubrania, żeby ich nie uszkodzić?

Wełniany sweter to część garderoby, którą z pewnością znajdziemy w prawie każdej szafie.

Wełna to idealne rozwiązanie na chłodne, jesienne i zimowe dni, kiedy temperatury sięgają poniżej zera. Wykonana z niej odzież jest bardzo wygodna w noszeniu, a także gwarantuje znacznie więcej ciepła i komfortu skórze niż syntetyczne tkaniny. Pomimo wielu zalet wełnianych swetrów, dbanie o ich wygląd i zachowanie cennych właściwości okazuje się problematyczne dla wielu osób. Jak w takim razie prać wełniane ubrania, by zachowały swoją miękkość, puszystość i nie skurczyły się w praniu?

Wełna – to warto o niej wiedzieć

Wełna to jeden z najpopularniejszych materiałów, z której wykonuje się odzież. Oczywiście najpopularniejszym produktem są męskie i damskie wełniane swetry, po które chętnie sięgamy, gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Niestety dbanie o ich idealny wygląd okazuje się dość sporym problemem. Co w takim razie warto wiedzieć o wełnie?

Wełna to naturalny materiał, pozyskiwany przede wszystkim z sierści owiec. W zależności od ich gatunku, włókna wełny mogą charakteryzować się innym wyglądem i właściwościami. Mogą posiadać inną długość, grubość czy stopień skręcenia. Wełna jest doskonale znana ze swoich właściwości termoregulacyjnych. Stąd wełnę merino, pochodzącą od owiec merynosowych, wykorzystuje się przede wszystkim przy produkcji odzieży trekkingowej.

To jednak nie jedyna zaleta wełny. Wykazuje ona silne właściwości higroskopijne, co sprawia, że świetnie pochłania wilgoć i zmniejsza uczucie dyskomfortu w momencie, gdy nasza skóra się poci.

Jak dbać o wełniane swetry?

Wełniane wyroby mogą okazać się bardzo wymagające, jeśli chodzi o ich właściwą pielęgnację. Choć wełna to bardzo wytrzymałe włókno, równie łatwo ją uszkodzić, na przykład poprzez użycie nieodpowiedniego środku do prania, temperatury czy programu prania. Na szczęście, jeśli tylko będziesz podążać za właściwymi wskazówkami, nie będziesz musiał martwić się o to, czy Twój ulubiony sweter po wyjęciu z pralki nie skurczy się o kilka rozmiarów lub zostanie zniszczony.

Czy w takim razie pralka do prania to odpowiedni wybór, czy wełnę lepiej prać ręcznie? Pralka do prania okaże się świetnym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu. Podstawą będzie tutaj jednak użycie właściwej temperatury i programu prania.

O czym jeszcze pamiętać, piorąc wełniane ubrania? Zanim zdecydujesz się umieścić je w pralce lub wyprać ręcznie, przyjrzyj się oznaczeniom na metkach. Zawarte tam informacje pokazują, w jaki sposób właściwie uprać sweter bez obaw o jego uszkodzenie. Co więcej, dowiesz się, czy ma on być uprany ręcznie, czy też w pralce przy wykorzystaniu odpowiedniego programu prania.

By nie dopuścić do przykrej niespodzianki, jaką będzie upranie wełnianego swetra w nieodpowiedniej temperaturze, bardzo ważna jest segregacja ubrań przed umieszczeniem ich w pralce.

Ręczne pranie wełny

Pranie ręczne stanowiło niegdyś jedyny bezpieczny sposób na upranie swoich wełnianych swetrów. By uprać wełnę ręcznie, należy przygotować odpowiedniej wielkości miskę i wypełnić ją letnią wodą. Nie może być zbyt gorąca, gdyż w przeciwnym razie materiał ulegnie skurczeniu. Podczas ugniatania należy być bardzo ostrożnym i nie trzeć o siebie materiału. Może to doprowadzić do uszkodzenia włókien i zmechacenia materiału. Dobrym wyborem będzie także wybór delikatnego środka piorącego – zbyt mocne i agresywne również mogą wpłynąć niekorzystnie na włókna wełny.

Piorąc wełniane swetry ręcznie, pamiętaj, aby nigdy ich nie wykręcać ani nie wyżymać w celu pozbycia się nadmiaru wody. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie rozłożenie upranej rzeczy na ręczniku, a następnie delikatne zwinięcie jej w rulon. W ten sposób materiał ręcznika zaabsorbuje nadmiar wody.

Pranie wełny w pralce

Choć pranie ręczne jest bardzo delikatne dla wełny i ryzyko uszkodzenia materiału jest naprawdę niewielkie, nie ulega wątpliwości, że jest to proces, który może okazać się czasochłonny. Stąd znaczna część osób decyduje się na pranie wełny w pralce. Do niedawna pranie wełnianych swetrów w pralce często wiązało się ze sporym ryzykiem i stresem. W końcu nikt z nas nie chce, aby nasza ulubiona część garderoby skurczyła się o kilka rozmiarów i stała się niezdatna do użycia.

Jak bezpiecznie prać ubrania w pralce? Tutaj sekretem okazuje się dobór odpowiedniej temperatury. Ta nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Parametry prania wełny można dostosować samodzielnie lub wybrać odpowiedni program stworzony z myślą o delikatnych tkaninach. Co więcej, obecnie coraz więcej producentów, rozumiejąc potrzeby konsumentów, znajduje jeszcze lepsze rozwiązania. Przykładem mogą być specjalne programy prania stworzone właśnie z myślą o wełnianych tkaninach. Tutaj na uwagę przede wszystkim zasługują pralki szwedzkiej marki Electrolux z linii ColourCare. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu będziesz mieć pewność, że Twoje delikatne i wymagające wełniane swetry zostaną uprane we właściwy sposób i będą służyć Ci przez wiele sezonów.

ubrania-welniane
ubrania-welniane

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.