2d27e85a-0512-4ee2-b42d-c18445b9754f
Fot. PAP/Archiwum
Ela Prochowicz
31/08/2015

Moda w Polsce Ludowej, cz. IV

A jak radziły sobie Polki w czasach PRL-u? Okazuje się, że nawet tak trudne czasy nie zabiły w nich ducha kreatywności. Znane powiedzenie: „potrzeba matką wynalazków” najlepiej odzwierciedla podejście Polek do swojej garderoby

Był to okres wielkiej improwizacji. Pomocą służyły gazety, w których przemycano nową modę francuską i angielską, i która przedsiębiorczym Polkom służyła za inspirację. Jednak moda ta nie zawsze spotykała się z entuzjazmem ze strony władz, co widać wyraźnie na przykładzie polskiej Brigitte Bardot – Kaliny Jędrusik.  
Na wygląd polskich ulic w tamtym okresie wielki wpływ miała także Barbara Hoff, która w późnych latach pięćdziesiątych, w felietonach drukowanych w „Przekroju”, prezentowała zachodnie wzory i podpowiadała jak je zrobić bez podróży do Paryża. Nie tak dawno w specjalnym dodatku do „Polityki” był artykuł o Barbarze Hoff, w którym pisano, że miała ona przez 35 lat socjalizmu i 18 lat nowego ustroju w Polsce „misję cywilizacyjną” – podpowiadała ludziom w co się ubierać.
To dzięki jej pomysłom i do nas dolatywały modne, kolorowe jaskółki. A za przykład niech posłuży jej pomysł z 1954 roku: z dostępnych w sklepach „pepegów” należało wyciąć język i sznurowadła, w to miejsce wszyć lamówkę i zafarbować tuszem. Tak powstawały paryskie baleriny polskiej produkcji. Naród oszalał na ich punkcie – to był głód mody…

Agnieszka Jelonkiewicz
konsultantka wizerunku, historyk sztuki, ekspert z dress code’u. Szkoli Zarząd i naczelne kierownictwo firm z profesjonalnej autoprezentacji i etykiety w biznesie. Jedna z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Przygotowuje wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla młodzieży i grona pedagogicznego.

Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz

FB Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz

2d27e85a-0512-4ee2-b42d-c18445b9754f
2d27e85a-0512-4ee2-b42d-c18445b9754f

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.