Adriana-Palka
Julia Nieznalska
10/08/2016

Adrianna Palka o sukcesie

Motywatorka, trener personalny, autorka bloga TRAIN MY WAY. O motywacji, przepisach, zwalczaniu złych nawyków żywieniowych i sukcesie rozmawiamy z piękną i doświadczoną fitwoman – Adrianną Palką.

W którym momencie sport stał się twoją pasją?
Adrianna Palka:
Ciężko określić konkretny moment, ale wydaje mi się, że pasjonuję się sportowym trybem życia właściwie od zawsze. Nie potrafię długo usiedzieć na miejscu. Od małego próbowałam różnych dyscyplin sportowych. Pierwszą jazdę na nartach zaliczyłam w wieku trzech lat, później było pływanie. W podstawówce piłka ręczna, w gimnazjum siatkówka, liceum i studia to moja największa przygoda sportowa – bieganie. W tej chwili nie wyobrażam sobie innej drogi. Sport motywuje mnie do nowych działań. Dzięki niemu pomagam innym osiągać zamierzone cele.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze trenera personalnego?
Przede wszystkim własnymi potrzebami. Na początek najważniejsza jest pierwsza konsultacja. W czasie rozmowy dokonujemy oceny trenera pod kątem wiedzy, doświadczenia i motywacji. Uważam, że trener musi mieć odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, a także znajomość funkcjonowania ludzkiego ciała. Cały czas powinien również rozwijać się i pozostawać na bieżąco z trendami i metodami treningowymi. Jednak wiedza to nie wszystko, równie ważna jest umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Doświadczenie trenerskie jest kluczowe. Sądzę, że najlepsi trenerzy potrafią odpowiednio motywować i wspierać podczas treningu. Odpowiedni trener to taki, w którego towarzystwie czujecie się swobodnie i komfortowo.

Jakie są najczęstsze złe nawyki żywieniowe?
Przyznam, że problemy związane z niewłaściwym odżywianiem to plaga współczesnego społeczeństwa. Osoby chcące zmienić dotychczasowe złe nawyki robią to zbyt gwałtownie. Zaczynają od dużej ilości treningów w ciągu tygodnia i przechodzą na ubogą i rygorystyczną dietę. Niestety efekt takich zmian jest zupełnie odwrotny do zamierzonego. Przez to, że jemy za mało spowalniamy swój metabolizm. Dodatkowo unikają tłuszczu, ponieważ wydaje im się, że tuczy. Jedzą za dużo nabiału, niemal do każdego posiłku, co sprawia, że zaczynają gromadzić wodę. Uważam, że problem wynika również z braku wiedzy, co i w jaki sposób przygotować, żeby było zdrowo i smacznie. Braku czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków oraz podjadanie niezdrowych przekąsek. To tylko ogólny zarys problemów związanych ze złym odżywianiem.

No właśnie – zdrowa dieta dla większości osób jest najtrudniejsza przy osiąganiu wymarzonej sylwetki. Jak przezwyciężać wspomniane złe nawyki?
Najlepiej zacząć od znalezienia zdrowych potraw wśród swoich ulubionych smaków, co ułatwi utrzymanie diety. Świetnym rozwiązaniem jest również przygotowywanie swoich ulubionych potraw w bardziej dietetyczny i zdrowy sposób. W sytuacji, kiedy możemy sobie na to pozwolić, warto od razu swoje kroki skierować do dietetyka, który z jednej strony ułoży dietę, a z drugiej – będzie dodatkową motywacją i kolejnym czynnikiem utrzymującym nas w postanowieniu.

Co jest kluczem do sukcesu?
Uważam, że cierpliwość, konsekwencja i systematyczność są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Każdemu zdarzają się momenty kryzysowe, mnie również. W takich chwilach najlepiej pomyśleć sobie o konsekwencjach przerwania danego planu treningowego czy odpowiedniej diety. Czy opłaca się zaprzepaścić wcześniej włożony trud i ciężką pracę? Sukces powinniśmy oprzeć właśnie na ciężkiej pracy, a nie na trickach i drodze na skróty.

Czy ciężko zmobilizować podopiecznych do wysiłku i pracy nad sobą?
To raczej sprawa indywidualna. W większości przypadków nie trzeba specjalnie przekonywać i zmuszać do wysiłku, gdyż takie osoby mają sprecyzowane cele treningowe, wiedzą, po co przychodzą i głównie potrzebują fachowej ręki trenerskiej pod kątem zaplanowania spersonalizowanego planu działania i opieki w czasie treningów. Problem występuje w sytuacji, gdy dana osoba przychodzi na trening i nie wie, co tak naprawdę chce w sobie zmienić. Szukanie na siłę celów nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoba sama musi chcieć i być świadoma problemu, z jakim chce się zmierzyć. Trener jest po to, aby pomóc osiągnąć zadowalający efekt.

Jakie wymówki słyszysz najczęściej?
Najczęstszymi wymówkami są prozaiczne sytuacje życiowe, które zdarzają się nam na co dzień. Korki, choroba dziecka, problemy w pracy, natłok obowiązków, itp. To nagminnie stosowane wymówki przez moich podopiecznych. Oczywiście, część z uzasadnień jest prawdziwa, ale w znacznej większości okazują się być fortelem, który pozwala uniknąć przyjazdu na trening lub jego samodzielnego wykonania według zadanego planu.

Twój blog cieszy się dużą popularnością. Czego możemy się z niego dowiedzieć?
Mój blog nosi nazwę TRAIN MY WAY. Głównym jego założeniem jest zarażanie innych zdrowym trybem życia. Można na nim znaleźć przede wszystkim artykuły dotyczące różnych rodzajów treningu. Znajdują się tam również wskazówki dotyczące diety – przepisy na koktajle, śniadania, obiady i inne. TRAIN MY WAY to moja droga do zdrowia. Zapraszam do odwiedzenia na www.adriannapalka.pl. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Twoje przepisy są zdrowe, świetnie smakują, a w dodatku są dietetyczne. Czym się inspirujesz?
Sama lubię eksperymentować, gdy tylko znajdę wolną chwilę w swoim napiętym grafiku. Lubię sięgać po nowe, nieznane produkty i mieszać je ze sobą, tworząc zdrowe dania. Jeżeli zdarzy się, że nie mam „weny twórczej”, szukam inspiracji pośród ciekawych zdjęć propozycji potraw na instagramie. Niektóre dosłownie chciałoby się „zjeść” oczami. Rzadko zdarza mi się korzystać z książek kulinarnych. Jeżeli już do nich sięgam, to jedną z moich ulubionych pozycji jest książka Jamiego Oliviera. Każda potrawa, koktajl czy krem warzywny jest dla mnie nowym wyzwaniem. To w kuchni uwielbiam najbardziej – poznawanie nowych smaków i poszukiwanie nowych rozwiązań. Tak w kuchni, jak i na sali ćwiczeń.

Co jest dla ciebie największą motywacją?
Moje źródło motywacji to głównie moje otoczenie. Ludzie, ich potrzeby oraz problemy, które trzeba rozwiązać, motywują mnie i napędzają najbardziej. Sprawiają, że mogę zrobić jeszcze więcej i tworzyć nowe projekty, w których będą mogli wspólnie ze mną uczestniczyć. Każda napotkana na mojej drodze osoba potrafi zaskoczyć i pokazać, że stać ją na więcej niż się po niej spodziewano. Nie ma lepszej motywacji.
Co chciałabyś przekazać wszystkim czytelnikom FIT Magazynu?
Żyjcie zgodnie z własnymi przekonaniami i w zgodzie z własnym ciałem. Bądźcie sobą i nie poddawajcie się opiniom innych ludzi, to bardzo istotne. Na początku bardzo ważnym jest ustalenie celów, do których się dąży i utrzymanie motywacji oraz konsekwencji w poczynaniach ukierunkowanych na konkretne efekty. Najważniejsza jest systematyczna i przemyślana praca nad swoim ciałem. Trzeba pamiętać, że odpowiednia dieta i trening razem dają 100-procentowy efekt. Więc do dzieła, czas ucieka, nie ma na co czekać! Zacznijcie już od dziś ze zdrową dietą i regularnym treningiem. Życzę powodzenia i samych sukcesów. Niech każda przeszkoda będzie szansą na wprowadzenie zdrowych zmian w Wasze dotychczasowe życie!

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Mateusz Szelc

Adriana-Palka
Adriana-Palka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.