Agnieszka_Makowka_Metropolis_soundeditpress2
fot. materiały prasowe/Lights-On
Ela Makos
13/12/2016

Agnieszka Makówka: Właścicielka głosu, który kruszy skały

Jej przygoda rozpoczęła się w Łodzi. Głos artystki znają jednak nie tylko polscy odbiorcy, ale i ci, którzy mieli okazję go usłyszeć poza granicami kraju. Teraz, wraz z Igorem Gwaderą i Władysławem Komendarkiem, rozpoczyna przygodę zatytułowaną „Metropolis”

Wspomniana Łódź to jeden z pierwszych przystanków w jej karierze. Tam właśnie ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów. Na tym jednak nie koniec przygody związanej z edukacją. Agnieszka Makówka ma za sobą także studia podyplomowe w „Mozarteum” w Salzburgu.

Od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, właścicielka głosu, który potrafi skruszyć nawet najtwardszą skałę. Jej praca z Teatrem Wielkim rozpoczęła się już dużo wcześniej. W 1995 r. zadebiutowała w nim wcielając się w rolę Jadwigi ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki. W repertuarze mezzosopranistki znajdują się m.in. takie partie jak: tytułowa Carmen Bizeta, Cherubin w „Weselu Figara”, Flora w „Traviacie”, Fenena w „Nabucco”, Papagena w „Czarodziejskim flecie”, Amneris w „Aidzie”, Olga w „Eugeniuszu Onieginie” czy Izabella we „Włoszce w Algierze”.

W 1996 r. w setną rocznicę powstania kina, artystka brała udział w uroczystym wręczeniu Doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu w Lyon wybitnym reżyserom: Andrzejowi Wajdzie i Carlosowi Saura. W tym samym roku śpiewaczka odbyła tournee z łódzką Filharmonią po Belgii, Francji i Luksemburgu z „Requiem” W. A. Mozarta. W 1999 r. Agnieszka Makówka koncertowała podczas Festiwalu im. F. Chopina w Brukseli. Wielokrotnie uczestniczyła w trasach koncertowych Teatru Wielkiego w Łodzi po Niemczech, Francji, Holandii czy Austrii.

W 2000 r. wraz z orkiestrą „Mozarteum” z Salzburga mezzosopranistka odbyła tournee ze „Stabat Mater” Rossiniego po Węgrzech i Austrii. Trzy lata później artystka debiutowała na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Sanlukar be Barrameda w Hiszpanii. W latach 2008 – 2010 śpiewaczka uczestniczyła w wielu nagraniach dla Polskiego Radia pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

W końcu przyszedł czas na projekt „Metropolis”, który tworzy razem z Igorem Gwaderą i Władysławem Komendarkiem. Projekt „Metropolis” swoją warszawską odsłonę będzie miał 10 stycznia 2017 r. Występ odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Źródło: Soundedit
fot. materiały prasowe

Agnieszka_Makowka_Metropolis_soundeditpress2
Agnieszka_Makowka_Metropolis_soundeditpress2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.