Alicja Wojciechowska_1
Ela Makos
06/02/2017

Alicja Wojciechowska: Inspiruje mnie życie!

Niezwykła kobieta, z niezwykłą firmą! Wszystko co robi, robi w zgodzie ze swoimi wartościami, a jej działaniom przyświecają słowa Don Sibeta: „To, co z serca pochodzi, do serca trafia”. Bielizna marki Alles powstaje z wielkiej pasji, profesjonalizmu i poświęcenia. O tym jak powinnyśmy dbać o biust, jak dobór nieodpowiedniej bielizny negatywnie wpływa na zdrowie oraz o najgłębszych pragnieniach – Alicja Wojciechowska, kobieta sukcesu.

Marka Alles jest jednym z wiodących producentów bielizny damskiej w Polsce. Czym wyróżnia się pani bielizna na tle innych firm z branży? Co sprawia, że jest wyjątkowa?

Alicja Wojciechowska, właścicielka marki Alles: Bardzo dziękuję za uznanie marki Alles jako jednego z kluczowych producentów bielizny damskiej w Polsce. Sprawia to ogromną satysfakcję oraz jest świadectwem zaangażowania i determinacji zarówno właścicieli jak i pracowników.

Za kilka miesięcy marka Alles obchodzić będzie jubileusz 25-lecia. Podsumowując, to czas zmagania się z trudnościami, zmianami i przeciwnościami w dążeniu do bycia wśród najlepszych. Ostatnio pojawia się na rynku takie określenie: „marka sukcesu” – dla mnie oznacza to taką firmę, która stawia na rozwój, efektywną pracę, współpracę między marketingiem i sprzedażą, wsparcie zawodowe swoich pracowników, wspólne zaangażowanie w realizację strategii firmy oraz branie wspólnej odpowiedzialności za społeczeństwo. Taka firma rozumie, że inwestycje w markę są konieczne, by wykorzystać jej potencjał w dążeniu do rozwoju. Mądra i dobrze prosperująca firma nie zapomina o ludziach, którzy pracują na jej sukces. Wierzę, że tak postawione cele, tworzenie wyrobów spełniających oczekiwania kobiet, różnorodność konstrukcji i fasonów, rzetelność, solidność i wiarygodność marki, są cechami pozwalającymi na uznanie marki Alles za wyjątkową.

Co znajduje się w ofercie Alles? Czy każda klientka znajdzie coś dla siebie?

Alles jest firmą rodzinną, tworzącą bieliznę na co dzień, dzięki czemu każda kobieta może znaleźć odpowiedni strój dla siebie. Jest także właścicielem dwóch specjalistycznych brandów: Mama by Alles oraz Medibra by Alles. Bielizna tworzona w nurcie pierwszego brandu skierowana jest do przyszłych i karmiących mam. Firma dokłada wszelkich starań, by kobiety czuły się w niej komfortowo i kobieco. Dzięki specjalistycznej bieliźnie Medibra by Alles, skupiamy się na kobietach, które są po mastektomii. Pragniemy, by kobiety noszące ten rodzaj bielizny czuły się piękne i wyjątkowe.

Firma odnosi liczne sukcesy. Jakimi osiągnięciami i wyróżnieniami może się pani pochwalić?

Moje osobiste wyróżnienia to między innymi: Srebrna i Złota Odznaka Polskiego Związku Niewidomych, tytuł Zasłużony dla Miasta Głowna, Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tytuł Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce, Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, tytuł Kobieta Niezwykła, tytuł Ambasadora Dobrego Stylu, tytuł Kobieta Przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego. Jestem sponsorem tytularnym i strategicznym klubu koszykówki kobiet Alles Basket Głowno. Biorę czynny udział w życiu organizacji, instytucji, szkół, stowarzyszeń i fundacji, które działają na rzecz społeczności lokalnej i województwa. Pracowitość i pasja przyczyniły się do dynamicznego rozwoju firmy i zdobycia wielu wyróżnień i sukcesów. W 2007 roku Firma Alles, jako jedyny producent bielizny w Polsce został odznaczony godłem EU standard (Europejski Standard). Polscy konsumenci wielokrotnie przyznali bieliźnie Alles godło: Złoty Laur, The Best In Poland; Jakość Roku, Polish Product, Luksusowa Marka, co jest najwyższym dowodem ich zaufania.

W jaki sposób powinnyśmy dbać o biust?

Kształt i wielkość piersi otrzymałyśmy od „matki natury”, jednak mamy wpływ na ich urodę. Dbamy o twarz, dekolt, skórę nóg, brzucha czy ud, ale w równym stopniu, a nawet bardziej, powinnyśmy dbać o piersi – w zależności od ich kondycji i wieku – poprzez nacieranie preparatami nawilżającymi czy stosowanie naprzemiennie zimnych i ciepłych kąpieli, a także uprawianie gimnastyki. Bardzo ważną rzeczą jest dobór kroju i rozmiaru biustonosza. Zaleca się, zwłaszcza paniom z większym rozmiarem piersi, spanie w wygodnym, niesprawiającym dyskomfortu, staniku przez noc. Od dwóch lat w Polsce, intensywnie rozwija się brafitting. Jest to pewna dziedzina mody, która uczy jak dobierać biustonosze oraz na co zwrócić uwagę. O nasze piersi należy również zadbać odpowiednim odżywianiem, w którym nie powinno zabraknąć białka, oraz naturalnej witaminy C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu. Dla kondycji biustu cenne są także ćwiczenia rozwijające mięśnie klatki piersiowej. Jednak to, co najważniejsze to pamiętanie o badaniach profilaktycznych. Co najmniej raz w miesiącu należy wykonać samobadanie np. podczas kąpieli.

Podobno większość kobiet nie zna swojego rozmiaru i nie potrafi dopasować odpowiedniego biustonosza. Dlaczego dobrana i dobrej jakości bielizna jest istotna? Jak zły dobór bielizny wpływa na nasze zdrowie i jakie mogą być tego konsekwencje?

Rzeczywiście tak jest, ale w Polsce obserwujemy wzrost poziomu wiedzy kobiet w doborze biustonosza, właśnie dzięki rozwijającemu się brafittingowi. Moda na spotkania z brafitterkami i szkolenia pojawiła się dwa, trzy lata temu i rozpoczęły to angielskie kobiety. Niektóre panie zdają się zapominać o tym, jak istotna jest noszona przez nie bielizna, bo tak właściwie jej nie widać. Odpowiednio dobrana podkreśla kobiece kształty, nadaje naturalny kształt piersiom, a dobrze dobrany rozmiar i krój pięknie ukształtuje nawet bardzo zdeformowany i zniszczony biust. Dobrze dobrany rozmiar i krój uchronią nas też przed dyskomfortem oraz ewentualnymi uszkodzeniami i otarciami skóry. Piersi ze względu na delikatną budowę narażone są na ucisk fiszbin, gdy rozmiar i krój biustonosza nie są odpowiednio dobranymi elementami do sylwetki i kształtu naszego biustu. Perfekcyjny krój, właściwy rozmiar, wysokiej jakości surowiec, piękne dodatki, delikatne szwy, staranne wykończenia delikatnymi taśmami – to sztuka i magia komfortu noszenia i tworzenia  doskonałej bielizny w najwyższej jakości. To nasza misja i cel. Ogromną satysfakcję sprawia świadomość, że bielizna marki Alles jest ceniona przez klientki.

Prowadzi pani firmę od 1992 roku, więc ma pani ogromne doświadczenie. Czy może pani zdradzić naszym czytelniczkom  wskazówki czym kierować się w biznesie? W czym tkwi sekret pani sukcesu?

Moja przygoda z biznesem rozpoczęła się już w 1980 roku. Ponieważ ja i małżonek pochodzimy z rodzin robotniczych mogliśmy liczyć tylko na siebie i swoje zaangażowanie. To była odważna decyzja, nie wiem czy racjonalna, ale zmieniła życie moje i mojej rodziny, biorąc pod uwagę nasz skromny kapitał. Jednak zwyciężyła determinacja, chęć lepszego życia, możliwość decydowania i podejmowania działań na własne ryzyko. Jesteśmy przykładem ludzi, dla których ciężka praca, zgoda i trudności stanowiły umocnienie, dając energię i wiarę, że może się udać. Spełnianie marzeń to przede wszystkim ciężka praca i cierpliwość. Rady ode mnie: nigdy nie rezygnuj, gdy zdarzy się niepowodzenie, uwierz, że potrafisz i nie wahaj się, miej marzenia (one nigdy się nie zrealizują, jeśli nie zaryzykujesz), ustal swoje wartości, bądź uczciwy wobec siebie i innych, czerp lekcje z wszystkiego, co przydarzy się w życiu! Jest takie powiedzenie „Bez pracy nie ma kołaczy”, ale bez trudu i ciężkiej pracy zgodnej ze swoimi wartościami nie osiąga się sukcesu. Każdy z nas musi odnaleźć własną drogę do sukcesu, a to zależy już tylko od nas samych. Dla każdego z nas sukces będzie czymś innym. Życzę sobie, abyśmy stawali się inspiracją dla innych i dążyli do realizacji marzeń, nie tylko tych największych, ale w szczególności tych małych, które dają radość każdego dnia.

Czy według pani pasja jest konieczna, aby mieć satysfakcję z pracy?

Gdy rozpoczynałam działalność gospodarczą nie kierowała mną pasja, ale konieczność zaspokajania potrzeb własnej rodziny. Wierzę, że pasja to nic innego jak to, co mamy w sercu. Potwierdza to cytat Don Sibeta: „Co z serca pochodzi, do serca trafia”. Jeśli nasz biznes wnosi do życia radość, daje szczęście i pieniądze, a do tego możliwość dzielenia się dobrami, to bez pasji nie miałby szans na powodzenie. Jeśli tak jest to, właśnie taki biznes daje satysfakcję, czyni nas mocnymi, pozwala realizować marzenia, a to co robimy i co kochamy pozwala odnosić sukcesy.

Wiem, że pani rodzina również angażuje się w sprawy firmy. Wszyscy razem pracujecie i tworzycie firmę? Jak rodzina panią wspiera?

Kiedy przybywa nam lat, a ubywa sił coraz bardziej doceniamy rodzinę i przyjaciół. Gdy pojawiają się trudne momenty, właśnie od nich oczekujemy wsparcia. Myślę, że każdy z nas przyzna, że zdrowie i rodzina to najcenniejszy dar. To moje wielkie szczęście, że wszyscy pracujemy z tak dużym zaangażowaniem tworząc firmę rodzinną. Wierzę też, że określamy się poprzez nasze czyny. Przygotowując się do sukcesji, z ogromną uwagą obserwuję dzieci i ich współmałżonków, jako naszych następców. Chcę im uświadomić, żeby nie zostawili za sobą żadnego marzenia, niewykorzystanych szans, czy możliwości, aby osiągnęli wszystko, co mogli osiągnąć. Czas, by spełniać swoje marzenia jest zawsze, a jeśli będziemy czekać na taki moment, to on nigdy nie nadejdzie. Jestem przekonana, że musimy sami sobie stworzyć ten idealny czas. Kiedyś usłyszałam, że życie jest przygodą, albo niczym. Jestem dumna i szczęśliwa, że moi najbliżsi angażują się w rozwój firmy, a to daje nadzieję na to, aby marka Alles stawała się marką dla pokoleń. Myślę, że to właściwy moment, aby zaplanować kolejne lata zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Jest pani przykładem na to, że „Sukces jest Kobietą”! Czy czuje się pani kobietą spełnioną?

Być kobietą spełnioną, to być kobietą szczęśliwą. Jeśli prowadząc biznes potrafimy znaleźć harmonię między życiem zawodowym, a rodzinnym i potrafimy poradzić sobie z takimi relacjami, to jest to również spełnienie. XXI wiek jest ponoć wiekiem kobiet i wiemy, jak cudownie sobie radzą i potrafią brać sprawy w swoje ręce. Jestem pewna, że bez wsparcia ze strony męża i od kilku lat naszych dorosłych dzieci, nie miałabym tyle siły i determinacji do rozwoju firmy. To właśnie najbliżsi oraz pracownicy, którzy nam zaufali, są moim motywatorem i nadzieją na kolejne jubileusze firmy.

Czym lub kim się pani inspiruje w biznesie?

25 lat temu na tak postawione pytanie nie znalazłabym odpowiedzi. Czasy transformacji nie skłaniały do takich przemyśleń. Po latach wiem, że marzenia, pasje i inspiracje pozwalają rozwijać skrzydła i zmieniać swoje życie. Imponują mi ludzie pełni zapału i pomysłów, którzy oddają się pracy. Ludzie wiary, którzy mają odwagę realizować swoje marzenia, którzy chętnie angażują się w życie zawodowe oraz społeczne, którzy znajdują czas na realizowanie swoich pasji – często na rzecz innych – dając nadzieję na lepsze jutro dla tego świata. Inspiracją są również spotkania z autorytetami, szkolenia, ciekawe konferencje. Inspiracją jest dla mnie życie, a także niespodziewane wydarzenia. Niejednokrotnie jest to jedna chwila, czy rozmowa z interesującą osobą. Nigdy nie chciałabym utracić swojej wiary i wiary w ludzi. Jest ona promykiem nadziei na dalsze istnienie naszego świata.

Gdyby mogła pani spełnić swoje jedno życzenie, co by to było?

Może wydaje się to dziwne, ale mam ich zbyt wiele, aby wystarczyło mi życia na ich realizację. Pewnie zbyt późno pojawiła się odwaga, by rozpocząć je realizować i aby wziąć jeszcze więcej odpowiedzialności za życie swoje i innych. Mam wiele pragnień: pragnę szczęścia dla swoich najbliższych, pragnę pokoju na świecie, uznania i szacunku w relacjach między ludźmi, pragnę życia w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Marzenia, tak jak przyjaciele są jak anioły, które unoszą nas, gdy gubimy właściwą drogę. Dzięki nim odnajdujemy nadzieję i siłę. Moje największe zawodowe marzenie to bycie pożądaną, cenioną i wiarygodną marką dla pokoleń kobiet, spełniającą ich oczekiwania. Osobiście pragnę nieustannie czerpać inspirację do zmian w życiu, które budują synergię w życiu rodzinnym i zawodowym. Wielkim marzeniem jest rozwijanie przez nasze dzieci marki Alles zgodnie z najlepszymi wartościami. Szczęściem codziennie docenianym przeze mnie jest uśmiech mojego męża, z radością rozpoczęty dzień pracy przez moje dzieci, szczęśliwa wnuczka, a także uśmiech i szacunek od pracowników. To także codzienne, małe szczęścia dające siłę na każdy kolejny dzień.

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Archiwum Alicji Wojciechowskiej

Alicja Wojciechowska_1
Alicja Wojciechowska_1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 19/12/2018 15:58

    CytujSkomentuj

    Nawet nie wiedziałam że to jest polska marka! Czyli kolejny raz życi pokazuje, że jako Polacy nie mamy się czego wstydzić pod kątem kreatywności i przedsiębiorczości na takim rynku. Że nie tylko Triumph i Intimissimi (nie noszę, nie mają mojego rozmiaru, bo się na D kończy) ale kolejna polska super firma z kobietą za sterami. Brawo :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.