Annie-Lennox
Michal Karas
16/06/2017

Annie Lennox: Kobiety muszą pomóc kobietom

Znana piosenkarka założyła organizację The Circle, by pomóc kobietom żyjącym w trudnych warunkach. Chce im pomóc poprzez solidarność koleżanek z zachodu

Podczas szczytu najbardziej wpływowych kobiet w Londynie słynna piosenkarka Annie Lennox przedstawiła swoją wizję na poprawę warunków życia kobiet w wielu krajach. Ponieważ ich problemy nie są rozwiązywane na miejscu, Lennox sugeruje wsparcie od pań z innych miejsc na świecie.

– Tak postrzegam feminizm, chodzi w nim po prostu o upodmiotowienie kobiet – stwierdziła podczas szczytu organizowanego w tym tygodniu przez magazyn „Fortune”. Lennox nie tylko jest znaną piosenkarką i tekściarką, to również aktywistka na rzecz praw kobiet i profilaktyki AIDS. Założyła organizację pozarządową The Circle, by umożliwić kobietom posiadającym takie możliwości pomoc koleżankom z innych krajów, żyjącym w biedzie.

Podkreśla oczywiście, że mężczyźni również muszą przekonać się do ruchu na rzecz praw kobiet. Przy okazji pochwaliła zmianę prawa w Malawi, gdzie zakazano brania dziewczynek za żony. Dzięki pracy ONZ oraz miejscowych liderów – mężczyzn – udało się podnieść minimalny wiek zaślubin do 18 lat.

Lennox wspięła się na szczyt sławy w latach 80., gdy śpiewała jako wokalistka Eurythmics. Dziś poświęca większość czasu na działalność na rzecz kobiet i zwiększanie świadomości o HIV/AIDS. Tematem zajęła się kilkanaście lat temu, gdy Nelson Mandela przedstawił epidemię HIV/AIDS jako de facto ludobójstwo na ludności RPA, zwłaszcza dotykające kobiet i dzieci.

O ile postęp w walce o lepszą profilaktykę jest widoczny, w wielu rozwijających się krajach nierówność, presja społeczna czy brak edukacji sprawiają, że kobiety są szczególnie narażone na zakażenie. W Afryce Subsaharyjskiej kobiety i dziewczynki stanowią większość populacji żyjącej z HIV, a AIDS jest przyczyną największej liczby zgonów wśród kobiet w wieku produkcyjnym (dane WHO).

– Myślimy o tej chorobie w szczególny sposób, ale rzadko zdajemy sobie sprawę, kto jest w epicentrum afrykańskiej pandemii, a mówimy o młodych dziewczynkach i kobietach – alarmuje Lennox.

Autor: Anna Pujol-Mazzini, redakcja Ros Russell, Thomson Reuters Foundation. Tłumaczenie: Michał Karaś

Annie-Lennox
Annie-Lennox

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.