beata-hudziak-ikona
fot. materiały bohaterki
Redakcja
25/12/2018

Beata Hudziak: Sukcesem jest bycie sobą

„Sukces to odnalezienie własnej życiowej ścieżki, to pewność, że wszystko jest możliwe, to pasja, która pozwala się nieustannie rozwijać, to w końcu harmonia i spokój, że jest się na właściwym miejscu, to po prostu bycie sobą.” Pięć lat temu nasza Bohaterka podjęła odważną decyzję o założeniu własnej firmy doradztwa podatkowego. Od początku wiedziała,  jakimi zasadami kierować się, aby stworzyć miejsce prawdziwie partnerskie, gdzie fundamentem będzie uczciwość. Dziś, po tych kilku intensywnych latach, kierunek rozwoju firmy wciąż nadaje tzw. Dekalog 8Tax, a każdy klient z trudnym problemem witany jest z entuzjazmem.

Z pasji do podatków i dzielenia się wiedzą o podatkach. Tak brzmi hasło promocyjne firmy 8Tax Doradztwo Podatkowe. Czy do podatków można mieć pasję?

Beata Hudziak, Partner Zarządzający 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.:

Takie pytanie często słyszę na pierwszym spotkaniu, gdy dopiero przyszły klient poznaje mnie i zespół ludzi składających się na 8Tax. Po chwili jednak, każda z nowo poznanych osób sama stwierdza: „Widać i słychać, że lubi pani to, co robi, bo opowiada pani o podatkach z pasją i entuzjazmem”. A tak może być tylko, gdy się kocha to, co się robi. 8Tax to ja i każda z osób składających się na zespół.

Każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób i lubi to, co robi. Jeżeli nie mielibyśmy w sobie pasji, to nie lubilibyśmy zgłębiać szeroko rozumianej tematyki podatkowej i nie lubilibyśmy rozmawiać o podatkach z naszymi klientami. Odpowiadając zatem na pytanie, czy to możliwe, że ktoś może mieć pasję do podatków? Odpowiem, tak można mieć pasję do dzielenia się wiedzą o podatkach, do zgłębiania wiedzy w tej dziedzinie.

Kontynuując, komuś może się wydawać, że podatki to nuda. Ja z kolei odpowiem, że podatki to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, dzięki czemu nie można się nudzić i zawsze jest coś, czego można się nauczyć. Być dobrym „podatkowcem”, to posiadać wiedzę z dziedziny szeroko rozumianego prawa, rachunkowości, ekonomii i biznesu. Kiedy zaczynałam przygodę z podatkami, tego wszystkiego, co wiem dziś, jeszcze nie wiedziałam. Z perspektywy czasu wiem, że droga, którą obrałam jest najwłaściwszą, jaką mogłam wybrać. Dzięki temu, co robię, mam możliwość nieograniczonego samorozwoju, poznawania i spotykania się z niezwykłymi ludźmi, którzy są dla mnie inspiracją, mam możliwość pomagania innym, których uśmiech, oraz zadowolenie są dla mnie motorem do kontynuowania rozwoju i dają mi nieograniczoną energię, do realizacji przekonania, że niemożliwe staje się możliwe.

Na zdjęciu Beata Hudziak, partner zarządzający, doradca podatkowy 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o

Jak to się potoczyło w pani życiu, że pojawił się pomysł na spółkę doradztwa podatkowego 8Tax?

8Tax to ja i ludzie, którzy tworzą tożsamość naszej firmy. Wszystko jednak zaczęło się od tego, że gdy ukończyłam studia wyższe, to – jak wielu z nas – nie do końca wiedziałam, co chcę robić w życiu. Pewnego dnia spisałam na kartce trzy pomysły na dalsze życie zawodowe. Dwa były związane z działalnością handlowo – marketingową, zaś trzeci pomysł to zostać doradcą podatkowym. Co się stało, że wybrałam ten trzeci? Wśród zalet wymieniłam, możliwość ciągłej nauki, możliwość uczenia innych, możliwość pisania artykułów i uczestnictwa w różnych publikacjach. I stało się – podatki wygrały. Następnie, przez wiele lat pracowałam w firmie, która z biegiem lat swojego rozwoju stała się klasyczną korporacją. Po dwunastu latach pracy, zaczynając od senior konsultanta, kończąc na partnerze, uznałam jednak, że czas na coś swojego. Na zbudowanie firmy, która połączy w sobie dobre cechy struktur korporacyjnych z cechami firmy typowo partnerskiej, której celem samym w sobie będzie dzielenie się wiedzą o podatkach, pomysłami i pomaganie tym, którzy albo popełnili błędy i się pogubili albo są niesprawiedliwie oskarżani o popełnienie tych błędów przez urzędy skarbowe. To było około pięć lat temu. Nie powiem, że było łatwo.

Zanim bowiem doszliśmy do miejsca, w którym dzisiaj się znajdujemy, nie obyło się bez zwątpienia, bez pracy po 14 a czasami nawet i 18 godzin dziennie, a stres w początkowych latach stał się moim codziennym towarzyszem. Jednak dzisiaj wiem, że jestem na właściwym miejscu, wiem też, że możliwość budowy firmy, to najcenniejszy dar, dzięki któremu możemy się nieprzerwanie uczyć i rozwijać. Na przestrzeni tych 5 lat wypracowaliśmy wartości, którymi się kierujemy. Dzisiaj każdy z członków zespołu 8Tax wie, że naszym celem jest pomoc osobie, czy firmie, którą ta osoba reprezentuje. Nauczyłam się, że gdy klient przychodzi do nas po pomoc, to wierzy w nas. Wierzy, że uda nam się dane zagadnienie rozwiązać, a skoro wierzy w nas klient, to my tym bardziej musimy wierzyć w siebie. Zrozumiałam także, że stawianie sobie, pracownikom, czy też współpracownikom celów w postaci wykonania budżetu przychodów nie spowoduje, że zostanie zrealizowany nasz cel i nasza misja. Dlatego też, kluczowym zadaniem każdego z członków zespołu 8Tax jest zadowolenie naszego klienta i nas samych z pracy, którą się wykonało, z jej efektu, a wreszcie z samego siebie. Tego między innymi nauczyło mnie tworzenie 8Tax.

Czego jeszcze nauczyło panią, te ostatnie 5 lat?

Pierwsze kroki 8Tax, to była budowa misji. Od samego początku mieliśmy sformułowany i doprecyzowany cel przewodni naszego istnienia. Naszą misją można wyrazić w następujących słowach: „Z pasją dzielimy się wiedzą o podatkach. Inspirujemy, dajemy dopasowane rozwiązania, wsparcie każdego dnia, poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wszystko jest możliwe, po to, aby nasi klienci osiągali ponadprzeciętne wyniki biznesowe.”

Na tak sformułowaną misję składa się swoisty dekalog każdego członka zespołu 8Tax. Przyznam, że jak czasami czytam przedstawione poniżej zasady, które sama ustaliłam prawie 5 lat temu, to zastanawiam się skąd wiedziałam, że właśnie one są niezbędne po to, aby tworzyć niezwykły zespół ludzi. Nie nauczyłam się tego w korporacji, ale jednak skądś wiedziałam.  Dzisiaj wiem, że to najważniejsze punkty, których przestrzeganie pozwala nam pracować nie tylko z ponadprzeciętnymi współpracownikami, ale i móc rozwiązywać  skomplikowane zagadnienia i pomagać wyjątkowym klientom. Opowiem o najważniejszych zasadach,  którymi zespół 8Tax kieruje się każdego dnia w pracy. Mam nadzieję, że dla czytelników będzie to inspiracją, tak jak dla mnie inspiracją jest lektura książki „Sukces jest Kobietą” opisująca rozwój jej bohaterek.

Pani Beato, proszę zatem przybliżyć zasady, którymi kierują się państwo w pracy z klientem i w relacjach między sobą.

„Dekalog 8Tax” w pierwszej kolejności opisuje nasz codzienny cel, zgodnie z którym: „Pragniemy, aby nasz zespół był postrzegany jako ZGRANY zespół najwyższej klasy specjalistów i profesjonalistów. Pragniemy być postrzegani jako pracujący z pasją, kreatywni ludzie, którzy chętnie służą pomocą klientom, współpracownikom i innym dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem i na których zawsze można polegać.”

W dalszej kolejności dekalogu opisujemy najważniejsze cechy zespołu 8Tax, w podziale na te kluczowe obszary, które przekładają się na postrzeganie naszej firmy 8Tax.  O to niektóre z nich.

ZAANGAŻOWANIE

 • Czerpię satysfakcję ze swojej pracy.
 • Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę, aby z dnia na dzień stawać się coraz lepszym specjalistą.
 • Poszukując nowych rozwiązań zawsze na pierwszym miejscu stawiam potrzeby klientów i współpracowników.
 • Uczę się słuchać i dokładam wszelkich starań, aby właściwie znaleźć i zrozumieć potrzeby klientów.

WYSOKA JAKOŚĆ

 • Jakość mojej pracy daje mi poczucie osobistej dumy z jej efektów.
 • Pracę wykonuję w taki sposób, abym mógł bez wahania przedstawić jej efekty.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 • Jestem odpowiedzialny za efekty swojej pracy
 • Jestem współodpowiedzialny za efekty pracy całego zespołu
 • Przyjmuję odpowiedzialność za popełnione błędy, dbam o to, aby zostały naprawione.
 • Analizuję przyczyny popełnionych błędów, wyciągam wnioski, aby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów.
 • Jestem lojalny i zachowuję poufność. Wiem, że wszystko, co zostaje wypracowane w firmie jest nierozerwalnie związane z wypracowanymi standardami i narzędziami, w związku z tym nie rozpowszechniam ich poza firmę.

RELACJE INTERPERSONALNE

 • Jestem gotowy nieść pomoc współpracownikom firmy, a także każdej innej osobie, która zwróci się do mnie o pomoc.
 • Zawsze zakładam pozytywną intencję innych osób.
 • Wszystkich współpracowników – bez względu na poziom posiadanej wiedzy, czy zajmowane stanowisko – traktuję tak samo, z szacunkiem.
 • Nie wywyższam się, nie obnoszę się przesadnie ze swoją wiedzą, czy tytułem zawodowym.
 • Zawsze dotrzymuję słowa. Nigdy nie zapominam o poczynionych zobowiązaniach.
 • Jestem uczciwy emocjonalnie wobec wszystkich. Jeżeli mam zły dzień otwarcie o tym mówię i dbam o to, aby nie przenosić negatywnych emocji na współpracowników i inne osoby, z którymi mam kontakt.

UCZCIWOŚĆ

 • Daję sobie prawo do niewiedzy i otwarcie się do tego potrafię przyznać.
 • Daję sobie prawo do błędów, do śmieszności, do upadków i pomyłek, potrafię się sam z siebie śmiać i żartować.
 • Jeżeli popełnię błąd, potrafię się do niego uczciwie przyznać przed samym sobą i innymi.
 • Daję prawo innym do niewiedzy i nie wypowiadam się w sposób negatywny o innych osobach (klientach, dostawcach, współpracownikach) albo o braku ich kompetencji.
 • Nigdy nie krytykuję innych.
 • Poza zespołem komunikuję tylko te negatywne informacje, które wcześniej przedstawiłem na forum zespołu.
 • Nigdy nie przypisuję sobie pomysłów i efektów pracy innych.
 • Zawsze mówię prawdę!

A gdyby miała pani wymienić najważniejszą zasadę tegoż dekalogu?

Z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że najważniejsza dla wszystkich członków zespołu 8Tax jest uczciwość i składająca się na nią prawda. Gdy są zachowane te zasady to wszystkie inne spełniają się same w sobie. Nie trzeba nikomu o niczym przypominać, pod warunkiem, że każdy z nas w swojej pracy jest po prostu uczciwy sam przed sobą i przed innymi. Myślę też, że stosowanie tych zasad pozwoli nam zachować własną tożsamość, i sprawi, że nie staniemy się korporacyjnymi wykonawcami niepotrzebnych procedur. Tego nikt z nas by nie chciał. Te 5 lat funkcjonowania pozwala nam budować zespół wspaniałych ludzi z pasją nie tylko do podatków, ale do życia, uśmiechniętych i radosnych optymistów, którzy cieszą się z tego, co robią, i którzy lubią pracować, a wracając do domu mają poczucie spełnienia.

A czy klienci motywują państwa do rozwoju?

Dokładnie tak. Pamiętamy, że to, jacy jesteśmy zawdzięczamy właśnie naszym klientom. To dzięki pracy, którą wykonujemy na ich rzecz, mamy możliwość rozwijania się, pogłębiania wiedzy, uczenia się. Kiedy przychodzi do nas klient z tematem, którego jeszcze nigdy nie rozwiązywaliśmy, to dziękuję za to, że możemy się dzięki właśnie temu klientowi czegoś nowego nauczyć. Nasi klienci zaś to ludzie nieprzeciętni, z kreatywnością i odwagą wdrażający, co rusz to nowe projekty, pomysły biznesowe, pracowici i uczciwi wizjonerzy. Swój do swojego ciągnie, więc mam nadzieję, że zaszczyt obsługiwania takich firm i praca z osobami reprezentującymi takie firmy, nie tylko daje nam inspirację do dalszego rozwoju, ale jest oznaką, że firma 8Tax też taka właśnie jest.

Czuje pani, że osiągnęła sukces w życiu?

Prawdziwy sukces to odnalezienie celu i sensu. Wiem, że moim celem jest dzielenie się wiedzą, bo to moja pasja, zaś sensem pomaganie innym. Czy zawsze będę dzielić się wiedzą o podatkach? Tego nie wiem, tak jak nikt z nas nie wie, co stanie się jutro, za tydzień, za rok. Wiem jednak, że sukcesem jest spokój ducha, poczucie życia w równowadze i harmonii, poczucie, że będąc tu i teraz jest się na właściwym miejscu, że spoglądając w lustro i patrząc sobie samemu w oczy można powiedzieć: „Tak, to ja, nie udaję kogoś, kim nie jestem. Mam odwagę być sobą i robić to, co chcę w życiu robić”.

W tym sensie mogę powiedzieć, że każdego dnia staram się osiągać sukces, choć osiąganie stanu życia w równowadze i w harmonii czasami nie jest proste. Tego uczymy się przez całe życie. Moim sukcesem jest także wiedza i świadomość tego, że muszę się jeszcze wiele nauczyć.

Jakie plany ma pani na przyszłość?

Po pierwsze realizacja własnego celu i misji, po drugie zachowanie własnej tożsamości opartej o prawdę i uczciwość, a po trzecie zachowanie w tym wszystkim dziecięcej radości z możliwości przeżycia każdego nowego dnia. Z kolei, aby realizować cel i misję, każdy dzień to nauka i zgłębianie wiedzy. Przede mną wiele planów zawodowych. Czy dojdą do skutku? Jeżeli będą potrzebne, po to, abym spełniała misję, to na pewno tak się stanie.

Czy zgodzi się pani, że sam proces tworzenia 8Tax to sukces?

Odpowiem, że TAK. Sukcesem jest bowiem to, że dzięki 8Tax, na który składają się pracownicy, klienci, dostawcy i współpracownicy, mam możliwość realizowania własnego celu i sensu. Nie wiem, dokąd mnie zaprowadzi czas, ale wiem, że dzięki 8Tax mogę się rozwijać, stawiać sobie większe i mniejsze wyzwania, mogę dawać radość i poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mam możliwość uczenia się, by być dobrym przykładem dla swoich dzieci i dla wszystkich tych, którzy mnie znają.

A co jest w pani życiu poza 8Tax?

Lubię smakować życie, poznawać ludzi, rozmawiać z nimi, słuchać, o czym rozmawiają, kim są, jaka jest ich historia. Lubię delektować się dobrym jedzeniem, próbować różne smaki, uwielbiam taniec, czytać psychologiczne książki i… Uwielbiam sportowe, szybkie auta! Ot, to cała ja (śmiech).

beata-hudziak-ikona
beata-hudziak-ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

 1. Dagmara 13/08/2019 18:13

  CytujSkomentuj

  Ale się miło czytało. Właśnie takich inspirujących artykułów trzeba kobietom, zakładającym własne firmy. Ciekawa i inspirujaca postać. Jako pracodawca w dużym teamie – na pewno wymagająca osoba, co akurat uważam za plus. Bo dzięki temu są efekty a zespół się rozwija. Brawo.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.