beata-pawlowska-ikona-eks
fot. materiały bohaterki
Redakcja
27/12/2018

Beata Pawłowska: Kobiety są stworzone do sukcesu!

Od lat z powodzeniem zawiaduje pięknem Europy Środkowej, jako Dyrektor firmy Oriflame. Dzięki jej sile ducha, determinacji i umiejętności przekazania swojej wiedzy jako lider, jej team rośnie z dnia na dzień. Po latach pracy w korporacji, wybrała swoją drogę – wymagającą, ale przynoszącą ogromną satysfakcję. Dziś poda nam swoje wskazówki na szczęście w życiu i w biznesie.

Zarządzanie zespołem dużej korporacji, jaką jest Oriflame, to wyjątkowo wymagające zadanie. Pani Beato, jak połączyć tak odpowiedzialną pracę z równowagą w życiu prywatnym?

Beata Pawłowska, Dyrektor Regionu Oriflame Europy Centralnej: Zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym nie jest łatwe i wymaga nauczenia się podejmowania wyborów pomiędzy mniej i bardziej istotnymi sprawami. Najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednie zaplanowanie czasu, ze sztywnym podziałem na sprawy życiowe i zawodowe. Oczywiście nie jest możliwe, aby sukces w świecie biznesu zaistniał bez poświęcenia tego balansu choć w małej części. Niemniej o sobie samej mogę powiedzieć, że nie tylko zawodowo jestem kobietą spełnioną – mam wspaniałego syna i staram się znaleźć czas na spędzanie czasu z rodziną i realizowanie swoich pasji.

Jakie cechy według pani powinien mieć skuteczny i inspirujący lider?

Skuteczny lider posiada umiejętności tworzenia zespołu, który w przyjaznej i otwartej atmosferze pracy realizuje zamierzone cele. Jest mentorem i potrafi motywować do działania, jednocześnie umożliwiając pracownikom rozwój i realizację własnych projektów. Skuteczny lider kieruje się pasją, którą sukcesywnie przelewa na swój zespół.

Wiele z naszych bohaterek to „swoje własne szefowe”, właścicielki mniejszych bądź większych firm. Ale to przecież nie jedyna możliwość rozwoju kariery. Jakie możliwości zawodowe daje praca w korporacji? Jakie największe plusy tej ścieżki zawodowej pani dostrzega?

Uważam, że korporacja to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą nauczyć się przedsiębiorczości. Nawet jeśli myślą o założeniu własnego biznesu, to właśnie korporacja uczy mechanizmów biznesowych, organizacji pracy, daje możliwości szkoleń i zapewnia rozwój. Prowadząc swój biznes musimy uczyć się na własnych błędach, sami badać rynek i polegać wyłącznie na swojej wiedzy. W korporacji wszystko podane jest jak na dłoni – wystarczy po to sięgnąć.

Proszę nam opowiedzieć o swojej ścieżce kariery.

Swoją karierę zawodową rozpoczęłam 25 lat temu w Procter&Gamble. Następnie pełniłam stanowiska prezesów w wielu znanych firmach, takich jak: The Coca-Cola Company, International Paper Klucze, Hoop SA i Royal Unibrew Polska. Pełniłam również funkcję Członka Zarządu i Dyrektora Zarządzającego MTV Network, czy Vice Prezesa Zarządu w Selena FM S.A. Następnie objęłam stanowisko Dyrektora Zarządzającego Oriflame Poland, a od września 2018 roku pełnię funkcję Dyrektora Regionu Oriflame Europy Centralnej. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Z jakich zawodowych osiągnięć jest pani najbardziej dumna?

Jestem dumna z wprowadzenia nowych marek na rynek. Budowanie ich od podstaw, patrzenie na to, jak się rozwijają i odnoszą sukcesy, to ogromna satysfakcja. Podobnie jest z osobami, którym udzielałam rad, motywowałam i dawałam przykład swoją osobą. Jestem dumna widząc, jak osiągają sukces i pną się po kolejnych szczeblach kariery. Świadomość, że moje starania przyniosły owoce, daje mi uczucie spełnienia.

Co dla pani znaczy „być kobietą przedsiębiorczą”?

Kobieta przedsiębiorcza jest zawsze gotowa do działania i umie wybierać to, co jest najkorzystniejsze dla jej biznesu. Praca jest jej pasją, dzięki czemu jasno stawia przed sobą kolejne cele i konsekwentnie je realizuje. Jest wiele cech, które kobieta przedsiębiorcza powinna posiadać, ale niektórych z nich można się po prostu nauczyć. Najważniejsze, by wierzyła w swoją wizję i miała motywację do działania każdego dnia.

Jak radzi sobie pani ze stresem, presją czasu i ogromną odpowiedzialnością, która z racji pełnionej funkcji, spoczywa na pani barkach?

Przede wszystkim, czuję się pewnie na swoim stanowisku. Mam jasno wyznaczone cele i ufam sobie, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Czuję, że jestem odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu i dzięki temu nie boję się stresu i presji czasu. Ważne jest również, by mieć poza pracą pasję, dzięki której odpoczywamy i izolujemy się od codzienności. Dla mnie jest to czytanie książek. Robię to w każdej wolnej chwili. Sprawia mi to ogromną przyjemność i pomaga uspokoić emocje związane z pracą.

Myślę, że w życiu zawodowym każdego czasem pojawia się pytanie: „Czy aby na pewno robię w życiu to, czego naprawdę chcę”?. Skąd biorą się takie wątpliwości i czy pani się zdarzały? Jak sobie pani z nimi poradziła?

Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale ja nigdy nie miałam takich wątpliwości. Od pierwszych dni budowania swojej kariery wiedziałam, dokąd zmierzam i co chciałabym osiągnąć. Dotarłam do miejsca, w którym czuję, że to co robię, sprawia mi ogromną satysfakcję. Jak wcześniej wspomniałam, praca jest moją pasją, a realizując pasję, nie można mieć wątpliwości, bo i skąd?

Lubi pani współpracować z innymi kobietami? Jakie cechy nas wyróżniają jako liderki?

Praca z kobietami daje mi wiele radości. To właśnie dlatego staram się motywować je do działania i spełniania marzeń. Kobiety są wspaniałymi liderkami. Wyróżniają nas takie cechy jak: umiejętności organizatorskie, tworzenie świetnych zespołów i kultury organizacji pracy oraz łagodzenie konfliktów. Uważam, że kobiety mają ogromną moc i są stworzone do osiągania sukcesów. Trzeba im w tym tylko pomóc.

Oriflame wspiera kobiety w ich zawodowych działaniach od lat. Proszę nam o tych ideach marki opowiedzieć nieco więcej.

Pomoc kobietom to jeden z powodów, dla których dołączyłam do Oriflame. Jak już wspomniałam, kobiety są stworzone do sukcesu. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że potrzebują one pomocnej dłoni i mentora, który doradzi oraz wesprze je w dążeniu do celu. Wraz z marką Oriflame przeprowadziłam badanie wśród ponad 1000 kobiet z całej Polski. Okazało się, że aż 72 proc. ankietowanych nie wierzy w siebie i w swoje możliwości. Taki wynik skłonił mnie do podjęcia konkretnych działań. Zorganizowałam akcję mającą na celu wsparcie kobiet w osiąganiu przez nie sukcesów. Program „Stworzona do sukcesu” obejmował organizację eventów szkoleniowych, publikacje video z inspirującymi poradami konsultantek Oriflame, materiały naukowe – a wszystko to objęte konkursem, który miał na celu zmotywowanie kobiet do działania.

Ponadto, marka Oriflame daje kobietom możliwość prowadzenia własnego biznesu, poprzez bycie konsultantką. To daje im możliwość pracowania z dowolnego miejsca, rozwijania się bez rezygnacji z macierzyństwa, czy innych obowiązków. W taki sposób chcemy przekonać wszystkie kobiety, że aby osiągnąć sukces, wystarczy tylko chcieć.

Co jeszcze wyróżnia markę na rynku? Z czego pani, jako członek zespołu Oriflame, jest najbardziej dumna?

Oriflame wyróżnia jakość produktów oraz sposób ich tworzenia. Posiadamy własne laboratoria, w których powstają unikalne patenty i produkcja kosmetyków na wysokim poziomie. Jestem bardzo dumna również z faktu, że nasze produkty nie są testowane na zwierzętach. Wynika to z filozofii marki oraz jej szwedzkich korzeni. Co za tym idzie, posiadamy również naturalne kosmetyki ze składnikami roślinnymi i biodegradowalnymi opakowaniami. Możliwość kierowania firmą, z której wartościami się utożsamiam napawa mnie ogromną dumą.

Jaka jest pani definicja sukcesu?

Świadomość, że jest się dla kogoś wzorem do naśladowania oraz możliwość robienia tego, co naprawdę się kocha.

Co jest pani największą motywacją w pracy?

Pasja do działania. W pracy daję z siebie 100 proc., a we wszystko, co robię wkładam całe moje serce. Jest takie powiedzenie: „znajdź pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz w swoim życiu ani jednego dnia”. To sprawdza się w moim przypadku. Nie traktuję mojej pracy jak obowiązku. Sprawia mi ona przyjemność i daje ogrom satysfakcji. Dzięki temu czuję się zmotywowana każdego dnia.

Co może pani poradzić kobietom, które dopiero zaczynają swoją zawodową karierę?

Aby nigdy się nie poddawały, mimo porażek i błędów. Każdy je popełnia, ale dzięki temu uczymy się biznesu. Ważne jest wyznaczenie sobie konkretnych celów, branie przykładu z najlepszych, szkolenia i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Niech znajdą coś, co je motywuje. Wtedy nawet bez wsparcia otoczenia będą w stanie osiągnąć sukces.

Najważniejsze wyzwania przed panią na najbliższy czas, to…

Niedawno objęłam stanowisko Dyrektora Regionu Oriflame Europa Centralna. Oznacza to, że jestem pierwszą Polką w historii Oriflame, która zdobyła takie stanowisko. To wielki sukces, ale i ogromne wyzwanie. Chciałabym uświadomić wszystkie Polki, że tak jak ja, w świecie biznesu mogą osiągnąć naprawdę dużo.

Rozmawiała: Dagmara Wójcik – Jędrzejewska

Redakcja: Anna Chodacka – Penier, Aneta Zadroga

beata-pawlowska-ikona-eks
beata-pawlowska-ikona-eks

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.