Bogumiła-Sroka-IKONA
Redakcja
10/01/2016

Bogumiła Sroka: Pomagam innym zarabiać

Jest doskonałym przykładem na to, że „kobieta potrafi” i to niezależnie od tego, w jakim wieku zaczyna swoją przygodę z biznesem. Bogumiła Sroka przygodę z Forever Living Products zaczynała mając 45 lat, dziś podkreśla, że spełniła swoje marzenia finansowe i zapewniła dostatnią przyszłość rodzinie.

Ale nie rezygnuje z pracy – teraz pragnie dzielić się wiedzą i pomagać wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił w MLM.

Jak wyglądały początki pani przygody z systemem MLM?
Bogumiła Sroka, współwłaścicielka Firmy Szkoleniowo-Handlowej Leader S.C.:
Decyzja podjęcia współpracy z firmą MLM nie była kierowana chęcią doświadczenia przygody czy spróbowania czegoś nowego. Było to uruchomienie kolejnej w moim życiu działalności gospodarczej, działalności zarobkowej, tylko w innym, niekonwencjonalnym wówczas systemie. I to, co było dla mnie w tamtym czasie istotne, nie było żadnego ryzyka finansowego i potrzeby zainwestowania pieniędzy. Miałam wówczas 45 lat i już wtedy byłam na rencie chorobowej i w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie widziałam już wówczas dla siebie żadnej szansy na jakąkolwiek aktywność zawodową. A to, co przekonało mnie do podjęcia stałej współpracy z firmą MLM, z którą jestem do tej pory, to przede wszystkim całkowite przekonanie do produktów, które firma oferuje. Rozpoczęcie współpracy z Forever nie wymagało też żadnej inwestycji finansowej i opłat wejściowych. Do dzisiaj rejestracja w firmie jest całkowicie bezpłatna.
Jestem szczęśliwa, że w wieku 45 lat miałam możliwość, i przede wszystkim odwagę, aby zmienić wszystko w moim życiu, podjąć nowe wyzwanie. Nie zdawałam sobie wówczas sprawy, jak ogromne zmiany czekają na mnie, i jak szybko one się pojawią. Wiele zawdzięczam znajomemu, który zachęcił mnie do wzięcia udziału w pierwszym spotkaniu firmy MLM. Twierdziłam uparcie, że ja się do tego absolutnie nie nadaję – i do tej pory bardzo często słyszę ten argument, rozmawiając z innymi. Jestem wdzięczna tej osobie, że przez cały miesiąc wytrwale zachęcała mnie, abym jednak wybrała się na spotkanie z jedną z pierwszych wówczas firm MLM w Polsce.
Po miesiącu namów zdecydowałam się jednak posłuchać i już na pierwszym spotkaniu informacyjnym odkryłam w sobie wielką fascynację systemem multi-level marketingu.
W tej mojej pierwszej firmie zaangażowałam się bardzo, pracowałam rzetelnie i z entuzjazmem. W ciągu sześciu miesięcy zbudowałam grupę około 500-set osób, ale nigdy nie zarobiłam tam więcej niż 1 tys. zł miesięcznie. Było to w roku 1993. I, co najgorsze, firma z dnia na dzień przestała istnieć. Po rozwiązaniu firmy zostałam z dużą grupą zawiedzionych ludzi, bez pieniędzy i bez produktu. Było to dla mnie bardzo dużym rozczarowaniem.
Kolejna firma, z którą podjęłam współpracę, też nie spełniła moich oczekiwań, tej firmy zresztą też od dawna nie ma na rynku. Te niepowodzenia potraktowałam jako naturalną kolej rzeczy w świecie biznesu, nie jako osobistą porażkę. Dlatego nie odrzuciłam całkowicie idei pracy w MLM i na szczęście spotkałam na swojej drodze Forever Living Products, firmę, z którą jestem już od ponad 21 lat. Forever po prostu spełniła całkowicie moje oczekiwania i nigdy mnie nie zawiodła.

Na czym polega ten system?
Ideą MLM jest dystrybucja produktów z pominięciem całego łańcucha pośredników: dystrybutorów, hurtowników, detalistów oraz przewoźników. Produkt ma trafić od producenta do klienta bezpośrednio, a pieniądze zaoszczędzone na pośrednikach i reklamie, na którą w klasycznym biznesie wydaje się ogromne sumy, są wypłacane bezpośrednio nam. Idealna firma MLM produkuje sama wysokiej jakości produkty, ma własne uprawy, własne fabryki, tym samym może zaproponować klientom detalicznym produkt z najwyższej półki za najniższą z możliwych cenę. Może również proponować hojny system wynagrodzeń dla swoich dystrybutorów, czyli nas. My budujemy rynek dla naszej firmy, reklamujemy produkty, zapewniamy klientom wspaniała obsługę, również po-sprzedażową. Budujemy swoją własną firmę na bazie, którą stwarza nam nasza firma.
Różnicę w rożnych firmach MLM polegają na ofercie produktowej, na systemie wynagrodzeń i na sposobie, w jaki dystrybutorzy budują swoją sieć klientów, oraz na stylu pracy. Niektóre firmy MLM koncentrują się na sprzedaży bezpośredniej, sprzedają produkt i idą dalej. Każda firma MLM działa inaczej – ile firm, tyle systemów działania. Spotkałam się z różnymi sposobami funkcjonowania, niektóre firmy narzucają nawet sposób pracy.
Forever jednak daje maksimum wolności i swobody. Dlatego ja uczę innego sposobu działania – sami używamy naszych produktów, bo Forever ma ogromną ofertę produktów, również codziennego użytku, które i tak musimy kupować do naszego domu. Jesteśmy więc swoimi najlepszymi klientami i polecamy innym, aby sami również zaopatrywali się w koniczne produkty we własnej firmie. Kreujemy więc rynek zadowolonych, stałych klientów, którzy chętnie dzielą się informacją o ofercie firmy z innymi, tym samym rozszerzając sieć klientów firmy Forever, i Forever nam za polecanie tej właśnie oferty płaci. Jest to marketing rekomendacyjny – dzielimy się radością z używania dobrych produktów. Czujemy się lepiej, wyglądamy lepiej i jednocześnie zarabiamy pieniądze.

Dlaczego wybrała pani pracę z Forever Living Products?
Powodem, dla którego po dwóch poprzednich niepowodzeniach postanowiłam spróbować po raz kolejny z firmą MLM była szczera fascynacja produktami Forever. Po prostu naturalnie, spontanicznie i z radością dzieliłam się informacją o nowych produktach, które niezmiernie mi pomogły, tym samym bardzo szybko i bez wysiłku zbudowałam wspaniale funkcjonującą grupę dystrybutorów.
Dzisiaj Forever nazywa nas Forever Business Owner czyli Właściciel Przedsiębiorstwa Forever, bo rzeczywiście budujemy swoje własne, poważne firmy na bazie Forever, a nie tylko funkcjonujemy jako dystrybutorzy produktów. To niezmierny ukłon właściciela Forever, Rexa Maughana w naszą stronę.
Druga rzecz, to fakt, że nikt nie narzucał mi, w jaki sposób mam pracować. Od samego początku mogłam być kreatywna, mogłam prowadzić ludzi w taki sposób w jaki ja sama chciałabym być prowadzona. Nie narzucono mi żadnego schematu budowania biznesu. Forever daje możliwości swobodnego rozwoju i wolność funkcjonowania na wielu poziomach.
W Forever również bardzo szybko zaczęłam zarabiać. I to było powodem, dla którego nie musiałam analizować, czy to jest firma dla mnie czy nie. W przeciągu pół roku zbudowałam grupę zaledwie 40 osób, wprowadzając bezpośrednio do firmy tylko 4 osoby, które zadeklarowały się, że będą pracować i budować biznes Forever, ale moje dochody osiągały już wtedy ponad 13 tys. zł miesięcznie. To dla mnie było bardzo ważne, że już od samego początku można z Forever zarabiać konkretne pieniądze, mając niedużą grupę osób zaangażowanych w pracę.
To, co miało również ogromny wpływ na moje ugruntowanie się jako dystrybutora firmy Forever, to fakt, że już po trzech tygodniach funkcjonowania poznałam właściciela, Rexa Maughana, którego od pierwszego spotkania postrzegam jako serdecznego człowieka, z wielką charyzmą, szczerze zainteresowanego powodzeniem i sukcesami swoich ludzi. Ogromnie mnie zadziwiło, że właściciel tak olbrzymiej firmy był człowiekiem tak otwartym i przyjaznym dla nas, co po wcześniejszych doświadczeniach z nieodpowiedzialnymi właścicielami innych firm MLM było dla mnie potwierdzeniem, że wreszcie trafiłam na rzetelną firmę, z którą warto jest się wiązać. Miało to dla mnie ogromne znaczenie i utwierdziło mnie w przekonaniu, że wreszcie to jest to.

W Polsce istnieje wiele kontrowersji wokół MLM. Jest wiele firm opartych na tym systemie, które upadają, a osiągane efekty nie są zadowalające. Panuje też opinia, że jest to ryzykowny sposób na zarobki. W jaki sposób wybrać odpowiednia firmę w tym systemie I jak odróżnić te dobre od złych?
Jedynym ryzykiem, o jakim możemy mówić to swój czas, który inwestujemy, swoja energia i zaufanie ludzi, z którymi współpracujemy. Dlatego pochopne podejmowanie współpracy z niesprawdzoną dokładnie przez nas firmą, która dopiero pojawiła się na rynku, może wydać się ryzykowne właśnie pod tym względem. Zaczynając współpracę w firmie MLM inwestujemy swój czas, swoją energię i swoje kontakty, ryzykujemy swój stracony czas i dobre imię. Warto jest dobrze przeanalizować firmę, z którą chcemy współpracować. Zakładając biznes tradycyjny robimy biznes plan, określamy ryzyko i szanse powodzenia, badamy rynek. Z firmą MLM powinno być tak samo. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, sprawdźmy dokładnie zarówno osobę wprowadzającą, jak i firmę oraz jej pozycję na rynku. Ja dopiero za trzecim razem trafiłam na odpowiednią firmę MLM. Trudno jednak jest ocenić firmę, jeżeli jest nowa, dopiero wchodzi na rynek, trudno określić czy jest firmą dobrą czy złą, ale wiele osób uważa że w MLM można zarobić tylko, jeżeli podejmie się współpracę na samym początku działania firmy na danym rynku, co jest oczywiście nieprawdą. Poprzednie dwie firmy zawiodły mnie bardzo, dopiero Forever spełniło moje oczekiwania, i z pełną odpowiedzialnością mogę polecać Forever Living Products jako rzetelnego partnera do budowy własnej firmy.
Sprawdzanie siebie jako przedsiębiorcy, sprawdzanie rożnych branż i podejmowanie rożnych działań zarobkowych nie było nam nigdy obce. Mieliśmy wcześniej razem z mężem wiele rożnych działalności gospodarczych, kilka innych tradycyjnych biznesów. Jedne funkcjonowały lepiej, inne nie. Wszystkie po jakimś czasie likwidowaliśmy. Nie traktowałam tego jako osobistej porażki, po prostu otwierałam kolejną działalność, może dlatego że zawsze miałam mentalność przedsiębiorcy i zawsze dążyliśmy do tego, by zrobić więcej i lepiej.
Niepowodzenia biznesowe dzieją się również w klasycznym modelu działalności gospodarczej, nie zapominajmy o tym, najczęściej z gorszymi następstwami, czyli na przykład konieczność zamykania firmy i pozostanie z niespłaconymi kredytami. Otwarcie jakiegokolwiek biznesu konwencjonalnego zawsze wymaga przecież niemałych nakładów finansowych.
Niepowodzenia i brak efektów w jakiejś firmie MLM to nie jest porażka, to po prostu źle dobrana firma do naszych możliwości i potencjału. Może rynek nieodpowiedni, może produkt niewystarczająco dobry, lub partnerzy biznesowi nieodpowiedzialni. To są kolejne doświadczenia na polu biznesowym, po prostu trzeba przejść do następnego etapu i znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, odpowiedniego partnera, czyli dobrą i rzetelną firmę MLM.
Uważam że system MLM jest doskonałym systemem, a firma Forever od ponad 20 lat udowadnia nam w Polsce, i mnie samej, że jest to wspaniały sposób na zarabianie dobrych pieniędzy i budowanie mocnej firmy rodzinnej, która zapewni niezależność finansową dla całej rodziny na wiele pokoleń, bo wszystko, co zbudowaliśmy jest dziedziczne, i nasze dzieci już są przygotowane na przejęcie biznesu i odpowiednie go poprowadzenie.
Nie trzeba jednak ryzykować lub eksperymentować z nieznaną firmą, jeśli tak poważna firma jak Forever jest w zasięgu ręki, z możliwościami budowania biznesu we wszystkich 155 krajach świata, gdzie Forever ma już swoje siedziby, i gdzie każdego roku rozszerza ofertę produktów najwyższej jakości. Nie jesteśmy firmą jednego produktu, mamy już ponad 200 produktów w swojej ofercie dla profilaktyki zdrowia i tak zwanego wellness, czyli branży, która staje się coraz bardziej popularna i rozwija się dynamicznie na całym świecie.  

Co dawało pani siłę, by nie rezygnować?
Pierwszym niezbędnym elementem aby odnieść sukces i nie mieć powodu do rezygnacji, to wybór odpowiedniego partnera biznesowego. Czyli wybór odpowiedniej dla nas firmy, która daje możliwość zarabiania i daje poczucie bezpieczeństwa.
Ja nie miałam powodów aby rezygnować. Pokochałam system MLM od samego początku, byłam nim zafascynowana. Bardzo mi odpowiadał taki elastyczny i wolny sposób na rozwój profesjonalny, możliwość realizacji siebie i możliwość nauczenia się nowego zawodu. Rezygnacja z firmy Forever też mi nigdy nie przyszła do głowy, bo jest to po prostu bardzo dobra firma i nie zawiodłam się na niej nigdy.
Ale jeżeli już zaczynamy pracować, to to, co mi osobiście dawało siłę do działania to był drugi, kolejny ważny element: silna, wewnętrzna motywacja. Nie było nikogo, kto by mnie motywował na co dzień, nie miałam sponsora, który by mnie inspirował, uczył i zachęcał do pracy. Siłę znalazłam w sobie, a motorem była właśnie moja własna, silna, wewnętrzna motywacja, czyli zapewnianie mojej rodzinie stabilnego źródła dochodu i chęć pomocy moim dzieciom i umożliwienie im edukacji.

Czy taka branża daje pani satysfakcję? Czym jest dla pani ta praca?
Branża naszej firmy jest branżą bardzo dynamicznie rozwijająca się na całym świecie i dzięki temu możemy pracować w dowolnym miejscu świata. Plan Marketingu Forever, stabilny i od początku istnienia firmy zresztą nie zmieniany, umożliwia nam to. Forever Living Products ma w swojej ofercie tylko produkty własne, mamy największe na świecie plantacje aloesu i aloes właśnie jest bazą większości naszych produktów, zarówno suplementów diety jak i kosmetyków. Rex Maughan wprowadził pierwsze produkty do profilaktyki zdrowia pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie jeszcze nigdzie w świecie nie mówiło się o dobrym odżywianiu i profilaktyce zdrowia. Zaczął też produkować produkty aloesowe jako jeden z pierwszych na rynku. Był prekursorem branży i wizjonerem, poprowadził firmę w bardzo dobrym kierunku, przewidział, że branża wellness będzie branżą przyszłości. Procentuje to dzisiaj bardzo. Forever oferuje dziś produkty dla każdego, niezależnie od płci i wieku. Są to produkty, których każdy tak czy inaczej potrzebuje i używa codziennie, czyli produkty pielęgnacyjne na co dzień począwszy od pasty do zębów, ale również luksusowe kosmetyki, suplementy diety, kosmetyki kolorowe, produkty do kontroli wagi ciała i nasze flagowe napoje z nierozcieńczanego, stabilizowanego miąższu aloesowego. Każdy może wybrać coś dla siebie. Każda osoba może być naszym klientem, i każdy z nas, Forever Business Owner, może wyspecjalizować się w wąskiej ofercie, odpowiadającej mu najlepiej. Programy oczyszczające organizm Clean9 i zestawy do kontroli wagi ciała F.I.T robią teraz w Polsce ogromna furorę, co nas oczywiście bardzo cieszy.
Praca w systemie MLM i współpraca z Forever Living jest dla mnie wielką radością i daje mi ogromną satysfakcję. Daje mi radość z poznawania nowych ludzi, ekscytuje i daje energię przy każdym nowym wyzwaniu, jakiego się podejmuję, czy to wyzwanie budowania rynku w nowych miejscach w Polsce czy na świecie, czy też budowania nowych grup z osobami, które coraz częściej się do mnie same zgłaszają i proszą o pomoc w budowaniu ich biznesów.
Cały czas zresztą jestem nastawiona na pomaganie innym ludziom, na wspieranie ich działań biznesowych, na inspirowanie i wspólne budowanie mocnych grup. Nie wyobrażam sobie, abym kiedykolwiek chciała przestać pracować. Nie muszę już tego robić, wypracowałam już sobie dochód pasywny, ale praca z ludźmi daje mi siłę i sens życia.
Nie ma tu szans na tak zwane wypalenie zawodowe, każdy dzień daje nowe wyzwania, a każdy człowiek, którego spotykam na swojej drodze to nowa energia i czysta radość. Poznawanie nowych ludzi, odkrywanie ich potrzeb, ale również ich potencjału, ich talentów oraz inspirowanie do ich wykorzystania, możliwość pomagania w spełnianiu ich pragnień i zaspakajania potrzeb, daje mi satysfakcję nie do przecenienia. Największą radością dla mnie jest bycie świadkiem, jak moi kolejni Menadżerowie zdobywają niezależność finansową i usamodzielniają się i stają się profesjonalistami.
Praca w firmie MLM jest jedynym sposobem na zapewnianie dochodu dla mojej rodziny. To, co zbudowałam dzięki wspaniałym zasadom działalności Forever, zostanie kiedyś odziedziczone przez moje dzieci; dlatego firma Forever jest tak przeze mnie ceniona i wiem, że każda przepracowana godzina ma ogromne znaczenie nie tylko dla mnie ale i dla przyszłości mojej rodziny, dzieci i wnuków. Praca w Forever zaspokaja nasze podstawowe potrzeby, ale też umożliwiła spełnienie wszystkich naszych marzeń.
Forever daje mi również możliwość rozwoju personalnego, co mi osobiście sprawia dużą satysfakcję. MLM rozwija też umiejętności biznesowe i uczy kontaktów międzyludzkich.
Przez lata obserwuję, jak ludzie się zmieniają, jak się rozwijają, jak stają się odpowiedzialnymi przedsiębiorcami, jak zdobywają niezależność finansową i jak zaczynają rozwijać swoje talenty i spełniać swoje marzenia. To bardzo mnie cieszy i umacnia w przekonaniu, że nie powinnam przestawać robić tego, co robię.

Czy czuje się pani kobietą spełnioną?
Oczywiście że czuję się kobietą spełnioną. 25 lat pracy w tradycyjnym biznesie, najpierw na etacie w urzędach, potem jako właściciel firm prywatnych, zakończyłam jako rencistka, a potem emerytka. Zawiedziona przez ludzi, bez godziwych środków do życia, schorowana i bez perspektyw na jakąkolwiek aktywność zawodową.
Spoglądając wstecz na 20 lat działalności w firmie MLM mam ogromną, ogromną satysfakcję z tego, co zrobiłam i z tego, jak moja praca miała pozytywny wpływ na innych ludzi, na tysiące ludzi. Wiele osób zainspirowałam i im pomogłam, i dzięki temu, że te właśnie osoby mi zaufały i pozwoliły mi być ich mentorem, mogę spokojnie i szczerze powiedzieć, że jestem kobietą więcej niż spełnioną. Zrobiłam więcej niż kiedykolwiek mogłabym sobie to wyobrazić.

Jakie są pani największe osiągnięcia w tej pracy?
Aż samej jest mi trudno w to uwierzyć, ale od kilku lat jesteśmy razem z mężem w grupie GLT Forever, czyli w Global Leadership Team, wśród około dwudziestu najlepszych FBO Forever na całym świecie. Sukcesy jednak odnosiliśmy już od samego początku funkcjonowania w firmie. Po 6 miesiącach aktywnej pracy zarabialiśmy ponad 13 tysięcy złotych miesięcznie, a był to rok 1994, i już w pierwszym roku zbudowaliśmy 9 grup managerskich i zostaliśmy Szafirowymi Managerami Forever – światowymi liderami i osobami niezależnymi finansowo. Po pierwszych siedmiu miesiącach zakwalifikowaliśmy się do programu motywacyjnego naszej firmy nazywanego potocznie programem samochodowym. Jest to dodatkowa premia wypłacana co miesiąc przez trzy lata na zakup środka trwałego, na przykład samochodu. W tym roku już po raz siódmy korzystamy z tego programu. Po dziewięciu pierwszych miesiącach funkcjonowania w Forever zakwalifikowaliśmy się do kolejnego, niezwykle atrakcyjnego programu, jakim był wyjazd na Super Rally, który zawsze odbywał się w bardzo atrakcyjnym miejscu świata. Firma od tego czasu zaprasza nas co roku na takie wyjazdy, w których uczestniczy zawsze kilka tysięcy osób, pokrywając koszty podróży, kieszonkowego i pobytu razem z atrakcjami w najpiękniejszych hotelach, w cudownych miejscach, na wszystkich kontynentach. Z Forever byliśmy już w prawie każdym zakątku kuli ziemskiej, podróżujemy na koszt firmy każdego roku, a to, co cieszy mnie najbardziej: wyjeżdża razem z nami coraz więcej osób z naszych grup.
Po zaledwie trzech latach z Forever zakwalifikowaliśmy się do następnego programu – Profit Sharing, czyli Podział Zysków Prezydenckich, od niedawna nazwany Chairman’s Bonus. Jest to dodatkowa premia, taka trzynasta pensja przyznawana raz w roku, i nasz pierwszy czek opiewał na ponad 280 tysięcy złotych.
Dynamiczny rozwój mojej firmy to oczywiście duży sukces, ale umiejętność pracy z ludźmi, bez których nie było by mnie tutaj dzisiaj, i budowa dobrze funkcjonującego biznesu, to dla mnie największy sukces. Byłam doceniana nie tylko przez naszą firmę.
W 2011 roku zostałam laureatką VII edycji Dnia Przedsiębiorczości i na Gali Przedsiębiorczości pod patronatem ówczesnego Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego otrzymałam nagrodę za promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. W tym samym roku zostałam również laureatką prestiżowego konkursu Polish National Sales Awards i zwyciężyłam w kategorii „Menedżer w Branży MLM”.
W 2014 roku Europejskie Forum Biznesu Alternatywnego wyróżniło mnie swoim “Oskarem” – otrzymałam nagrodę “Top Lider MLM – Całokształt 2014.”
Zaproszenie do udzielenia wywiadu do tej książki też zaliczam do moich sukcesów. Branża MLM jest coraz szerzej doceniana, a nasza firma Forever Living Products coraz chętniej wybierana jako baza do generowania dochodów. Zawsze starałam się tworzyć dobry wizerunek dla naszej firmy, i myślę że to mi się udało.

Opracowała pani wiele własnych autorskich programów. Na czym one polegają?
To, co bardzo szybko stało się dla mnie chlebem powszednim, to tworzenie odpowiedniego systemu szkoleń marketingowych. Wiedzę o produktach zdobywamy używając produktów na co dzień. Mamy też w strukturach wielu specjalistów i konsultantów naukowych, którzy prowadzą profesjonalne prezentacje i szkolenia, ja zajmuję się uczeniem ludzi jak zarabiać dzięki Forever.
Dla mnie najważniejsze było zrozumienie systemu wynagrodzeń, wykorzystywanie go w pełni i prawidłowe budowanie struktur, czyli grup dystrybutorów, teraz nazywanych FBO, aby zarabiać jak najszybciej i jak najwięcej, uczę po prostu jak pracować efektywnie.
Wszystkie moje doświadczenia przekazuję dalej, i te szkolenia, w których się wyspecjalizowałam, dotyczą przede wszystkim marketingu, czyli w tłumacząc z języka MLM – pomagam ludziom zrozumieć MLM, zrozumieć zasady działania naszej firmy i budowania biznesu w taki sposób, aby pracować efektywnie, zarabiać dużo i korzystać z wszystkich programów motywacyjnych wpisanych w nasz system wynagrodzeń. Z każdą moją nową osobą przygotowuję indywidualny biznes plan czyli plan działania: jak zarobić tyle, ile dana osoba sobie życzy, w sposób zgodny z jej możliwościami, talentami i potencjałem oraz pomagam, krok po kroku, realizować ten plan. Dopasowujemy biznes Forever do każdej osoby z osobna i przygotowujemy indywidualną drogę rozwoju. Prowadzę oczywiście wiele dużych szkoleń i warsztatów, przekazując swoje metody pracy największej ilości osób, jak to tylko jest możliwe. Moje autorskie treningi i materiały są dostępne także dla wszystkich osób z moich grup na portalu zarabiajzemna.pl
Pracuję najczęściej indywidualnie z każdą osobą, ale uczę też na odległość korzystając z nowoczesnych narzędzi, budując biznes globalny, w Europie i w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając również innym pracować w taki sam sposób. Nie zatrzymuję żadnych tajemnic dla siebie.

Co panią motywuje?
To, że coraz więcej osób, które wybierają firmę Forever jako firmę sprawdzoną na rynku globalnym, sama zgłasza się do mnie prosząc o sponsorowanie, czyli wprowadzanie do firmy i pomoc w budowie biznesu. Bardzo mnie to mobilizuje i daje ogromną radość. Do pracy motywują mnie ludzie oraz ich zaangażowanie i entuzjazm, możliwość wspólnej pracy i możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem.

Na czym polega szeroki system wsparcia i wielopoziomowe możliwości w systemie MLM?
Firma oferuje wspaniałe drukowane materiały szkoleniowe, mamy całą bibliotekę szkoleń i prezentacji video w wielu językach, dostępnych dla nas nieodpłatnie. Sami też tworzymy nasze własne narzędzia pracy dostępne dla wszystkich, oraz organizujemy warsztaty i prezentacje prowadzone przez najlepszych liderów oraz fachowców w branży. Pozyskaliśmy do współpracy znanego wykładowcę i specjalistę MLM Alinę Vogelgesang, która prowadzi dla nas profesjonalne szkolenia. Jeśli tylko ktoś jest chętny, aby nauczyć się nowego zawodu, może to z nami zrobić szybko.
Wielopoziomowe możliwości w systemie MLM oznaczają że możemy funkcjonować na rożne sposoby. Wiele osób na samym początku rejestruje się, aby mieć dostęp do tańszych produktów, zostają po prostu klientami firmy. W Forever jest to możliwe. Większość z tych osób zaczyna mówić innym o produktach i firmie, rejestrują inne osoby, aby i oni mieli dostęp do cen hurtowych albo po prostu odsprzedają produkty, zaczynając tym samym budować biznes, ponieważ firma płaci im za reklamowanie produktów.
Następny etap to praca nad budową grupy, i wiele osób świadomie planuje swoją pracę zostając managerami, a niektórzy z nich zostają liderami, bo po prostu wykształcają w sobie takie umiejętności prowadzenia grup na szeroką skalę.
Rozwój osobisty na wielu poziomach to następna korzyść, jaką daje nam praca w MLM. Rozwijamy tu wiele umiejętności biznesowych, umiejętności menedżerskich, interpersonalnych, ale również wzmacniamy własny charakter i nabywany najlepszych cech, bo bez tego MLM nie daje długofalowych rezultatów. Od samego początku zawsze o to dbałam w swoich grupach. Iwona Majewska-Opiełka, znany trener, jest tu dla nas ogromną podporą i autorytetem i korzystamy z jej treningów i wykładów.

Dlaczego mówi się że w tej branży „nie ma ograniczeń”?
Ja w jeden sposób interpretuję to pytanie. Nie chcę się odnosić do całej branży MLM, ale tylko do mojej firmy. Forever nie ogranicza w żaden sposób, bo z jednej strony mobilizuje do rozwoju osobistego i nabywania wciąż nowych umiejętności biznesowych, możemy rozwijać się w jakimkolwiek kierunku chcemy. Z drugiej strony nie ogranicza nas w sposobach pracy, nie narzuca stylu i daje szerokie pole do popisu. Z Forever możemy pracować w jakimkolwiek kraju chcemy i z kim chcemy, nie ma logistycznych ograniczeń, firma działa na całym świecie. Nie ma ograniczeń wiekowych, ograniczeń związanych z wykształceniem ani czasem pracy. Nie mamy szefa nad sobą i sami wyznaczamy sobie zadania do wykonania. Sami też rozliczamy się z sobą z rezultatów swojej pracy.
Nasza firma nie daje nam też ograniczeń, jeśli chodzi o wynagrodzenia. W każdym momencie możemy wziąć urlop, i aktywować się nawet po kilku latach, nie tracąc pozycji i tego, co zbudowaliśmy. A aktywna praca może nam przynieść niewyobrażalne dochody, praktycznie bez górnej poprzeczki. Coraz więcej czeków rozdawanych co roku w programie Chairman’s Bonus i o coraz większych nominałach daje temu świadectwo. Firma w tym roku wypłaciła ponad 24 miliony dolarów tylko w tym dodatkowym programie dla kwalifikujących się FBO. „Powiedz mi, ile chcesz zarabiać, a ja powiem Ci jak to zrobić” – takie jest moje motto. Biznes plan można przygotować na 10 tysięcy złotych, na 100 tysięcy, na milion również, nie ma żadnego problemu, zależy tylko jak zbudujemy strukturę – plan marketingu Forever nam to umożliwia.

Razem z mężem osiągają państwo najlepsze wyniki w Polsce, należą państwo do VIP-ów oraz Global Leadership Team. Na czym polega państwa sekret i klucz do sukcesu?
Nie ma uniwersalnego klucza do sukcesu. Pracuję tak, jak pracowałam we własnej pracowni ceramicznej czy swojej księgarni. Zawsze podchodziłam poważnie do swojej pracy, angażowałam się na sto procent, planowałam i dążyłam do realizacji tych planów. Pracuję każdego dnia, bez przerwy, nie zrażając się niepowodzeniami.
Nie można mówić, że coś mi się w życiu udało, na wszystko sama zapracowałam, nie miałam złotego kluczyka do sukcesu ani cudownych metod. Uważam, że trzeba lubić ludzi, z każdą osobą pracować na początku indywidualnie pomagając jej dopasować biznes do jej możliwości i potrzeb, bo schematy i szablony w Forever nie istnieją – i to jest niewątpliwie bardzo wyjątkowa cecha Forever.

Czy każdy nadaje się do tego rodzaju pracy?
Każdy potrzebuje naszych produktów, to bez wątpliwości. Ale wyniki są uzależnione od pracy grupy, od pracy zespołu, umiejętność pracy w zespole i darzenie szacunkiem innych ludzi to bez dyskusji jedna z ważniejszych cech, bez której nie może być mowy o długofalowym sukcesie.
Wszystko zależy też od tego, kim chcemy być w tej firmie, ale na pewno każdy jest w stanie skorzystać w jakimś stopniu z przywilejów jakie daje MLM. Jeżeli nie wierzymy we własne możliwości, warto jest znaleźć odpowiedniego sponsora, mentora, który nam pomoże zrozumieć specyfikę MLM i pomoże znaleźć dla nas własne miejsce w tej branży. Mam w swoich strukturach ludzi z wyższym wykształceniem, ale młodzi ludzie po szkole średniej, osoby niewykształcone, niepełnosprawni, emeryci – każdy może świetnie się odnaleźć w MLM.
Jeżeli ktoś uważa, że to się samo zrobi, albo nie potrafi nawiązać dobrych relacji z innymi ludźmi, nie potrafi sam się zdyscyplinować, albo jest nieuczciwy, nieetyczny, nie szanuje ludzi i jest niecierpliwy, niestety nie odniesie sukcesu w MLM, ten system pracy nie jest dla niego. Każdy ma możliwość, aby spróbować, ale nie każdy tutaj się sprawdzi.

Jakie było największe wyzwanie, z którym musiała się pani zmierzyć?
Największym wyzwaniem było dla mnie pokonywanie swoich własnych ograniczeń i praca nad swoim rozwojem. Ograniczenia rodzą się wyłącznie w naszych głowach. Dla mnie na początku produkt wydawał się bardzo drogi, lecz bardzo szybko przekonałam się, że załatwia wiele problemów w naszym domu, stwierdziłam, że każdy powinien go mieć. Największe wyzwanie to uświadomienie sobie swoich deficytów i ograniczeń, oraz chęć zrobienia z nimi czegoś i chęć zmiany złych nawyków, aby nasza praca i działania były efektywne.
Aby inspirować innych do rozwoju, trzeba inspirować przede wszystkim do wprowadzania zmian w życie, i trzeba przede wszystkim dawać innym własny przykład. Z pracą nad ograniczeniami zaczynamy więc od siebie.

Pomogła pani wielu ludziom. W jaki sposób taka praca zmienia życie?
Moja praca zmieniła nasze życie niesamowicie, zarówno moje jak i całej mojej rodziny. Zaczęliśmy zarabiać pomagając innym zarabiać, na tym to polega, i nasze dochody z miesiąca na miesiąc były coraz większe, zaczynaliśmy więc po kolei realizować swoje marzenia. Poznałam wiele osób, które zaczynały współpracę ze mną będąc bez środków do życia, a w tej chwili są to Managerowie, liderzy, osoby wspaniale funkcjonujące. Mogą kształcić swoje dzieci, żyją w pięknych domach, jeżdżą pięknymi samochodami, podróżują po całym świecie. Forever zmieniło życie wielu, wielu ludzi w Polsce, w świecie są to setki tysięcy osób.

Niezbędny element w skutecznym działaniu to…
Tych elementów, aby osiągnąć to, na czym nam zależy, jest wiele. Podstawowy element, aby odnieść sukces w branży MLM to odpowiedni partner do budowy biznesu, czyli rzetelna firma proponująca uczciwy i hojny plan marketingu. Po moich poprzednich doświadczeniach z innymi firmami, mogę śmiało polecić firmę Forever Living Products.
Kolejny element to szczere przekonanie i używanie produktów, które firma oferuje i przekazywanie informacji o produktach dalej. Polecanie i umożliwianie innym zakup produktów to podstawa.
Niezbędna umiejętność to prawidłowe planowanie i koncentracja na realizacji planów. Nikt nikomu w MLM niczego nie narzuca, dostajemy możliwości, ale realizacja zadań należy już do nas samych. Każdy z nas jest samodzielnym i niezależnym przedsiębiorcą. Samodyscyplina jest więc konieczna. Każda osoba po rejestracji w naszej firmie ma dostęp do produktów po znacznie niższej cenie, ale to czy będzie zarabiała, zależy już od jej własnych działań. Już od samego początku trzeba poczuć się przedsiębiorcą, stworzyć wizję własnej firmy i systematycznie pracować.

Zajmuje się pani również twórczością artystyczną – ceramiką. Od kiedy stało się to pani pasją?
Przez wiele lat zajmowałam się ceramiką artystyczną, jestem uczennicą nieżyjącego już profesora Bolesława Książka, jednego z największych polskich ceramików. Technologia, którą opanowaliśmy, była kosztowna i z żalem musieliśmy zamknąć naszą pracownię. Pieniądze zarobione w Forever pozwoliły nam powrócić do naszej działalności artystycznej, mogliśmy wyposażyć pracownie w naszych domach w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Mieliśmy nawet kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych w Nowym Jorku i w Polsce. Forever pozwoliło nam powrócić do naszej pasji artystycznej. Bardzo nas to cieszy.

Jakie jest pani największe marzenie? Jakie są pani plany na przyszłość?
Prawdę mówiąc jeszcze niedawno wydawało mi się, że już wszystko, co chciałam, to zrealizowałam. Zaspokoiliśmy nasze materialne potrzeby, ciągle podróżujemy z Forever, w tym roku już byliśmy w Singapurze na Forever Global Rally, lato spędziliśmy w Arizonie i Nevadzie, byliśmy też z naszą firmą w Cancun w Meksyku. Oczywiście chciałabym dalej wspierać moich ludzi, kreować nowych liderów, dojść do pozycji ‘Diament’ w naszej firmie, czyli doprowadzić do pozycji Manager 25 osób – to są moje plany pracy. Lecz konkretnych, silnych marzeń już nie miałam.
Po ponad piętnastu latach spotkałam się ostatniego lata w Las Vegas z jedną z moich dystrybutorek, przewspaniałą kobietą, Danusią, która swoim zapałem i entuzjazmem rozpaliła we mnie na nowo chęć pracy w nowym miejscu, tym razem właśnie w Las Vegas. Po tych piętnastu latach, utrzymała swoją wypracowaną pozycję w naszej firmie, i chce na nowo uaktywnić się zawodowo. Pokazała nam jednocześnie przepiękne miejsca w okolicy, dosłownie pół godziny od centrum miasta: górę Charleston, w masywie, który przypomina nasze Tatry oraz Valley of Fire, czyli dolinę ognia, może raczej płonącą dolinę, ze względu na ognisty kolor formacji skalnych tam się znajdujących. Można poczuć się tam, jak w magicznym świecie. Marzę, aby tam powrócić na jakiś czas, nacieszyć się tymi wyjątkowymi miejscami i przy okazji pomagać innym rozwijać biznes. Mam łatwość w tworzeniu wizji i jeżeli życie przyniesie mi coś, co zaczyna mnie fascynować, od razu zaczynam przekuwać to na działanie, po prostu planuję z datą realizacji, krok po kroku przechodzę każdy etap, bo nic nie dzieje się przypadkowo. Zrealizowałam w życiu bardzo dużo marzeń, Forever Living mi to wciąż umożliwia, i ciągle pojawiają się nowe. Las Vegas jest jednym z nich.
Wiele osób zadaje mi pytanie czy muszę jeszcze pracować, oczywiście że nie muszę, wypracowałam dochód pasywny, ale coraz częściej ludzie proszą mnie o pomoc w budowie biznesu. Są to dla mnie kolejne wyzwania, i z wielką radością pomagam innym. Dzięki temu moje plany na przyszłość są związane przede wszystkim z pomaganiem innym, by mogli odnieść sukces. Przyszły rok to nowe grupy w Trójmieście, w Słupsku, w Toruniu, Kielcach i w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych.

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Żaneta Niżnikowska/NM Studio

Bogumiła-Sroka-IKONA
Bogumiła-Sroka-IKONA

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.