FictionalFutureFlorenceikona
JJ
20/12/2015

Czarodziejka Florence Welch

Płomienno-rude włosy, charakterystyczny styl, w którym główną rolę gra elegancja spod znaku vintage i pełne ekspresji zachowanie na scenie – obok Florence Welch, liderki zespołu Florence And The Machine nie sposób przejść obojętnie. Ona sama powtarza, że nie zależy jej na wizerunku, najważniejsza jest muzyka…

Brytyjska wokalistka jest uznawana za jedną z najzdolniejszych artystek młodego pokolenia na Wyspach. Oryginalna, nieco ekscentryczna w zachowaniu i przede wszystkim piekielnie zdolna, szybko zdobyła uznanie fanów i krytyków. Wraz z zespołem Florence And The Machine ma na koncie dopiero dwie płyty i ponad 18 nagród, w tym Grammy z 2010 roku za najlepszy debiut.
Florence urodziła się w 1986 roku w południowym Londynie. Nie pochodzi z rodziny o artystycznych korzeniach. Jej ojciec jest wykładowcą akademickim, a matka pracuje w branży reklamowej. Rudowłosa Angielka śpiewać zaczęła już jako nastolatka. Na krótko związała się z zespołami Toxic Cockroaches i Ashok, ale ich drogi rozeszły się, a Florence postanowiła działać na własną rękę.


„Gdy byłam nastolatką, miałyśmy obsesję na punkcie Justina Timberlakea, więc gdy z Isą zaczęłyśmy tworzyć muzykę, naszym celem było poznanie go i ściągnięcie do studia.” – żartuje Florence mówiąc o swych muzycznych początkach. Kojarzona dziś w całym muzycznym świecie nazwa zespołu powstała ponoć przez przypadek. Florence komponowała muzykę ze wspomnianą wyżej przyjaciółką, Isabellą Summers. Dla żartów nazwały się Florence Robot i Isabella Machine. „Godzinę przed moim pierwszym występem wciąż nie miałam nazwy, więc pomyślałam, że wystąpię jako Florence Robot Is A Machine” – wspomina Welch. Dopiero później przeistoczyła się w tą, używaną dzisiaj.


W kręgu zainteresowań muzycznych Florence znajdowali się artyści z tak odległych kręgów jak grunge czy pop. W młodości fascynowała się Madonną, Celinie Dion ale też Nirvaną, Annie Lenox, Kate Bush czy The Velvet Uderground. Dziś chętnie przyznaje się do fascynacji twórczością Björk, PJ Harvey, Lady Gagi i Kate Perry. Jej muzykę trudno wrzucić do jednej szuflady. Pobrzmiewa w niej indie rock, soul, art rock, na płytach znajdziemy liryczne ballady i energetyczne kawałki.
Sama Florence podkreśla: „Chcę by moja muzyka brzmiała jak coś, co powoduje, że skaczesz z drzewa, rzucasz się z wysokiego budynku albo jesteś wchłaniany przez oceaniczną otchłań, która odbiera ci dech”. Pomimo ogromnego zainteresowania mediów, stara się być przede wszystkim muzykiem a nie celebrytką. „Gdy na początku zaczynałam, było wiele swego rodzaju lustracji mojej osoby, tego kim jestem i skąd się wzięłam, zwłaszcza, że wygrałam Critics Choice Award, nie mając jeszcze żadnej płyty na koncie. Nawet kolor moich włosów podlegał ocenie! Dosyć mocno walczyłam o to, aby muzyka stała się istotniejsza od mojej osobowości. Można powiedzieć, że nie chciałam być znana z tego, że jestem znana. Chciałam być muzykiem, ale jako, że nie miałam jeszcze żadnego studyjnego albumu do wybronienia, ludziom ciężko było to zauważyć. Ale teraz, po dwóch albumach, oczywistym jest, że jestem szczęśliwa z tym, jak to wszystko się potoczyło.” – powiedziała niedawno w wywiadzie dla Harper’s Bazaar.


Florence jest muzą projektantów mody. Znakiem charakterystycznym Angielki stały się długie suknie i starannie uczesane, zakręcone w retro loki włosy. „Lubię nosić ubrania, które zakładałabym będąc starszą panią.” – mówi o swoim stylu. Nie przepada za wywiadami i błyskiem fleszy. Przyznaje, że w przerwach w trasie relaksuje się oglądając filmy w wannie pełnej ciepłej wody. Sama pisze teksty swoich piosenek. Nigdy nie ukrywała, że pierwsza płyta ma osobisty charakter i opowiada o uczuciach po rozstaniu z długoletnim partnerem. „Nie chciał, żebym o tym mówiła, ale nie powiedział nic o śpiewaniu” – komentowała. Na drugiej płycie śpiewa o miłości, śmierci, rozstaniach, strachu i radości życia. Obok jej głosu i ekspresji artystycznej nie sposób przejść obojętnie.
Joanna Jałowiec

Teledysk do jednej z najbardziej znanych piosenek Florence And The Machine

Rabbit Heart

Dyskografia
Florence And The Machine powstało oficjalnie w 2007 roku. Ich pierwszy album „Lungs” (2009) zadebiutował na drugim miejscu listy UK Album Charts, a w niedługim czasie uzyskał status potrójnej platynowej płyty dzięki sprzedaży 900 000 tys. egzemplarzy krążka. Płyta została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem Brit Award przyznawanym przez krytyków. Na płycie znalazło się kilka hitów, które pojawiły się na ścieżkach dźwiękowych znanych filmów i serialu. Pierwszy singiel „Kiss with a Fist” trafił na soundtracki filmów: „Zabójcze ciało oraz „Zbuntowana księżniczka”. Kolejny wielki hit „Dogs Day Are Over” pojawił się m.in. w serialach „Plotkara” i „Glee”, a „Cosmic Love” – w „Nikicie” i „Dziennikach Wampirów”. Kropką nad i była piosenka „Heavy in Your Arms”, która znalazła się na soundtracku filmowej ekranizacji słynnej sagi „Zmierzch”. W 2011 roku Florence And The Machines wypuściła na rynek drugą, równie rewelacyjnie przyjętą płytę, „Ceremonials”. 1 czerwca odbyła się premiera napisanej na potrzeby filmu „Królewna Śnieżka i Łowca” piosenki „Breath Of Life”.

FictionalFutureFlorenceikona
FictionalFutureFlorenceikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.