kosmickaikona
JJ
26/09/2011

Dorota Kośmicka: Przepadam za „Ranczem”

Najbardziej wpływowa kobieta – producentka w Polsce. Brała udział w realizacji „Tataraku” Wajdy i docenionego na międzynarodowych festiwalach serialu „Londyńczycy”. Specjalistka od scenariuszy opowiada EksMagazynowi o kulisach powstawania, tego co widzimy na ekranach kin i telewizorów

EksMagazyn: Jaki typ kobiety pokazują polskie seriale?
Dorota Kośmicka: Mogę wypowiadać się przede wszystkim na temat produkcji, które realizowałam lub realizuję. W serialu „rodzinka.pl” Małgosia Kożuchowska jest fajną, nowoczesną mamą, ma w domu czterech mężczyzn, spełnia się zawodowo. Próbuje pogodzić kilka życiowych ról. Nie zawsze jej to wychodzi, ale stara się podchodzić do swoich problemów z humorem.

A mężczyźni? Jakich chciałaby pani oglądać na ekranie?
Z poczuciem humoru! Takich, którzy mają do siebie dystans, nie biorą wszystkiego na poważnie. Nie są rozdygotani emocjonalnie każdym brakiem sukcesu. Nie ma jednak zbyt wielu takich bohaterów. Nie jest to popularny wzorzec. Postacie z „Rancza” są przedstawione w krzywym zwierciadle, ale za nimi przepadam i codziennie oglądam ten serial, bo mnie bawi. Aktorzy, którzy tam grają, pokazują talent komediowy wysokiej próby.

Serial „rodzinka.pl” jest przedstawiany jako przełamujący stereotypy i bardzo nowoczesny. Czy uważa pani, że są formaty zbyt śmiałe obyczajowo, by przenosić je na polski grunt?
Moim zdaniem Polacy są tak samo otwarci i liberalni jak inne nacje. Przy wyborze formatu nie zastanawiamy się, czy jest, czy nie jest „wyzwolony”. Liczy się przede wszystkim jakość materiału literackiego. Oraz siła stworzonych przez scenarzystów postaci. Realia są zawsze dużym wyzwaniem dla polskich adaptatorów.

Cały wywiad z Dorotą Kośmicką znajdziecie w najnowszym numerze EksMagazynu dostępnym w Empikach w całej Polsce oraz w elektronicznym wydaniu – do kupienia tutaj.

kosmickaikona
kosmickaikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.