Michele-Bachelet-ikona
Fot. Gobierno de Chile, CC BY 3.0 cl/Wikimedia
Anna Chodacka
22/03/2018

Inspirujące kobiety ze świata: Michele Bachelet

Czasem wystarczy tylko wzmianka, którą przeczyta się w prasie. A czasem potrzebujesz całego popołudnia, żeby zgłębić sylwetkę kogoś, o kim myśl będzie ci towarzyszyć. Oto mój osobisty ranking 7 kobiet wartych każdej sekundy uwagi, a o których mogliście nie słyszeć

Michelle Bachelet – a właściwie Veronica Michelle Bachelet Jeria. Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezydenta (Prezydentki?) Chile. Wcześniej pełniła ją w latach 2006-2010. Media, od kilku dni pokazują jej uśmiechniętą twarz witającą ponad 60 Syryjskich uchodźców, którym jak powiedziała, chce dać szansę na nowe, lepsze życie, dzięki któremu otrząsną się z traumy po wojnie.

Kryzys humanitarny oraz restrykcyjna polityka Europy i USA w sprawie uchodźców, sprawiły, że kilka państw Ameryki Południowej, w tym Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Kolumbia, postanowiły przyjąć niewielką liczbę uchodźców z Syrii. Bachelet jest pierwszą kobietą prezydentem Chile i pierwszym popularnym prezydentem Ameryki Południowej, którego kariera polityczna została utworzona niezależnie od męża.

Specjaliści przewidują, że po zakończeniu jej kadencji w marcu 2018, stanowisko głowy państwa Chile znów obejmie mężczyzna. Bachelet zarzuca się małą efektywność w działaniu. Wzrost gospodarczy był powolny, jej reformy edukacji, prawa podatkowego i pracy nie działały zgodnie z planem, a jej syn był zamieszany w skandal wpływów związanych z handlem ludźmi. W tym momencie popiera ją 32 proc. Chilijczyków. Podczas swojej pierwszej czteroletniej kadencji pani Bachelet kierowała działaniami ustawodawczymi w celu ograniczenia dyskryminacji w miejscu pracy, w celu ochrony ofiar przemocy domowej i rozszerzenia opieki zdrowotnej na kobiety, twierdząc, że była to kwestia sprawiedliwości.

Wkrótce wróciła do polityki i ponownie wygrała prezydenturę w 2013 r. Podczas drugiej kadencji, utworzyła ministerstwo kobiet i równości płci, a także wprowadziła zmiany, które miały ułatwić kobietom dostęp do decyzyjnych stanowisk.

Chile ma również jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie. Rzutem na taśmę, Prezydent chce po sobie zostawić dziedzictwo w postaci złagodzenia całkowitego zakazu legalizacji aborcji, wyjątki miałyby dotyczyć 3 przypadków: gwałtu, zagrożenia życia matki, śmiertelnej wady płodu. Legalizacja tego prawa jest w toku. – Zawsze robię analogię do piłki nożnej – powiedziała kiedyś Bachelet. – Jeśli z 11 graczy, mamy tylko połowę na boisku, nigdy nie wygramy gry. Kraj, w celu rozwijania się, potrzebuje umiejętności zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

- Walka o szacunek dla kobiet była jednym z priorytetów w moich dwóch rządach – powiedziała Bachelet, pierwsza kobieta w Chile, na swoim koncie Twitter. – To, co wydarzyło się podczas kolacji w Asexma, nie może być tolerowane. Twitt dotyczył incydentu z grudnia 2015, kiedy to chilijski minister gospodarki otrzymał dmuchaną lalkę w prezencie od stowarzyszenia eksporterów. „Niewinny” żart nie spodobał się Bachelet i nie dała na niego przyzwolenia.

Anna Chodacka-Penier

Pozostałe sylwetki inspirujących kobiet ze świata w „Sukces jest Kobietą. Pasja, biznes, inspiracja”


Michele-Bachelet-ikona
Michele-Bachelet-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.