inspirujace-kobiety-ikona
Anna Chodacka
20/03/2018

Inspirujące kobiety ze świata: Selina Juul

Czasem wystarczy tylko wzmianka, którą przeczyta się w prasie. A czasem potrzebujesz całego popołudnia, żeby zgłębić sylwetkę kogoś, o kim myśl będzie ci towarzyszyć. Oto mój osobisty ranking 7 kobiet wartych każdej sekundy uwagi, a o których mogliście nie słyszeć

37-letnia Dunko-Rosjanka, która swoją życiową misją uczyniła ograniczenie wyrzucania jedzenia. Jej hasło przewodnie i jednocześnie nazwa organizacji to „Stop wasting food” (Przestań marnować żywność). – Na tej planecie mamy 7 miliardów ludzi, z czego 925 milionów osób głoduje. Jednak rocznie wyrzucamy 1,3 miliarda ton żywności, wystarczy, aby wyżywić 3 miliardy ludzi – to oficjalne dane FAO.

Selina w wieku 13 lat zamieszkała w Danii. Dzięki jej działaniom kraj ten, jest europejskim liderem w walce z marnowaniem jedzenia, w ciągu 5 lat udało się tam zmniejszyć poziom marnotrawstwa żywności o 25 proc. Kiedy nastoletnia Rosjanka zamieszkała w Danii była zaszokowana zarówno ilością dóbr i produktów w sklepach, jak i tym, jak wiele z nich po prostu wyrzucano! W rozmowie z BBC powiedziała: „Pochodzę z kraju, w którym brakowało żywności, mieliśmy załamanie infrastruktury, upadł komunizm, nie byliśmy pewni, czy na naszym stole pojawi się kolacja”.

- Selina Juul to szalona rosyjska dziewczyna, która chodziła od drzwi do drzwi, z pomysłami na to, jak przestać marnować jedzenie. Co więcej, te idee wdrożone w życie, od razu zadziałały – powiedziała BBC, Maria Noel, oficer komunikacji z Dagrofa, sieci duńskich hurtowni spożywczych. – Ona odmieniła mentalność Duńczyków. Juul przekonała „Rema 1000″, największą w kraju sieć supermarketów (283 placówki), aby zastąpić wszystkie rabaty ilościowe rabatami pojedynczymi, aby zminimalizować marnotrawstwo żywności.

Max Skov Hanser, ze sklepu spożywczego w Rema 1000, przyznał, że marnował około 80-100 bananów. Jednak po tym, jak supermarket postawił znak „Jestem samotny, zabierz mnie”, zmniejszył on o 90 procent marnotrawstwo bananów! W ciągu ostatnich pięciu lat Dania stała się jednym z wiodących państw europejskich w walce z odpadami żywnościowymi. W ubiegłym roku organizacja charytatywna w Kopenhadze otworzyła pierwszy w Danii supermarket, który sprzedaje nadwyżki żywności po cenach od 30 do 50 procent taniej niż zwykli sprzedawcy detaliczni.

Wefood, bo tak nazywa się wspomniana sieć, stawia sobie ambitne cele – zmniejszyć niechlubną liczbę 700 000 ton odpadów żywnościowych, które Dania produkuje co roku. Juul powiedziała kiedyś, że konsumenci są „największymi nędzarzami”.

Fot. Wikipedia

- Odpady żywnościowe to brak szacunku dla naszej natury, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi, którzy produkują jedzenie, dla zwierząt, a także brak szacunku dla naszego czasu i pieniędzy – uważa Juul. Na początku, „Stop wasting food ” było tylko grupą na Facebooku, dziś to poważny ruch społeczny, którego działalność dzięki pomysłom Seliny, realnie przyczynia się do zmian. Selina z biegiem lat, miała coraz lepsze pomysły na zaprzestanie marnowania jedzenia, jak np. dystrybucja 80 tys. opakowań do restauracji, aby klienci zabierali jedzenie, którego nie zjedli.

Liderka ruchu jest radykalna w swoich przekonaniach: „W zasadzie to nie mam życia, ani wolnych weekendów. Robię to, co robię, ponieważ marnowanie jedzenia to brak szacunku do samego siebie. Poświęcamy czas i pieniądze, aby kupić żywność. Kiedy ją wyrzucamy, nie szanujemy ani swojego czasu, ani pieniędzy.”

W samej tylko Wielkiej Brytanii odpady z gospodarstw domowych w 2015 r. wzrosły do 7,3 miliona ton, co doprowadziło do oskarżeń, że rząd jest nieskuteczny w dążeniu do ograniczenia odpadów. Dzięki inspiracji, której autorką jest Selina powstały tam supermarkety, które sprzedają żywność, która miała zostać wyrzucona. Real Junk Food Project, czyli second handy z jedzeniem powstały już w 9 największych miastach Wielkiej Brytanii. Wkrótce Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego podejmie drugie głosowanie nad projektem ustawy, aby do 2030 roku zmniejszyć o połowę wszystkie unijne odpady żywnościowe.

Anna Chodacka-Penier

Pozostałe sylwetki inspirujących kobiet ze świata w „Sukces jest Kobietą. Pasja, biznes, inspiracja”


inspirujace-kobiety-ikona
inspirujace-kobiety-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.