izabelagmitrowicz-ikona
JJ
15/07/2015

Izabela Gmitrowicz: Ciągły rozwój

Założona przez Izabelę Gmitrowicz szkoła ProFi Fitness School, jako jedyna w Polsce, posiada uprawnienia międzynarodowe do kształcenia instruktorów fitness i trenerów siłowni. Ambitna bizneswoman – wspólnie z grupą szkoleniowców – chce edukować, podnosić świadomość i przekazywać wiedzę na najlepszym poziomie, wszystkim tym, którzy swoją zawodową przyszłość wiążą z branżą zdrowego stylu życia

EksMagazyn: Jak zaczęła się pani przygoda ze zdrowym stylem życia?
Izabela Gmitrowicz, założycielka ProFi Fitness School:
Od zawsze byłam związana sercem ze sportem i zdrowym stylem życia. Moje pochodzenie warunkowało  predyspozycje do umiłowania tańca. Jestem półkrwi Kubanką i muzyka płynie w moich żyłach. Moja przygoda z ruchem zaczęła się od tańca. W szkole średniej prym wiodły gry zespołowe, szczególnie siatkówka. Ukończyłam szkołę wyższą o profilu kultura fizyczna. Instruktorem fitness zostałam przez przypadek, kiedy to wyjątkowa instruktorka, któregoś pięknego  dnia, poprosiła mnie o zastępstwo. Bardzo spodobało się to grupie ćwiczących i mnie samej. Czułam  jednak, że aby sprostać takim zadaniom, potrzebuję większego usystematyzowania wiedzy i pracy nad sobą. Zaczęłam kreować swoją karierę i poszukiwać szkoleń. W Polsce i za granicą.

Kiedy postanowiła pani założyć własny biznes?
Stosunkowo szybko. Zaledwie 2 miesiące  po ukończeniu studiów w 2002 roku. Inspiracją pomysłu były moje klientki.  Spotykałam się  niejednokrotnie z prośbami o indywidualne sesje nauki sposobu wykonywania techniki ćwiczeń. Pewnego dnia podeszła do mnie grupka młodych dziewczyn, klientek klubu, z zapytaniem, czy nie zechciałabym z nimi przeprowadzić szkolenia dla instruktorów aerobiku.  I tak powoli kiełkowała myśl.

Skąd pomysł na ProFi Fitness School?
Zawsze cieszył mnie postęp moich podopiecznych, a kiedy widziałam w ich oczach podobną pasję, moje życie nabierało sensu. Misja niesienia czegoś wartościowego jest celem samym w sobie. Odkąd pamiętam, przywiązywałam dużą wagę do tego, co mogłam dać swoim podopiecznym na zajęciach fitness i zawsze chciałam to robić dobrze. Ważne było to, aby nikomu nie szkodzić, a przede wszystkim pomagać. Kiedy ja nabierałam doświadczeń w Polskich szkołach, często odczuwałam niedosyt i brak indywidualnej pracy z uczestnikiem szkoleń. Czas w którym przyszło mi wzrastać  obfitował w kilka szkół, które mocno dominowały rynek i właściwie nie pozostawiały wyboru. Szukałam zatem też za granicą. Szkoliłam się w Niemczech i Belgii. Początkowo po to, aby móc podzielić się swoją wiedzą z uczestnikami zajęć, tak aby mogła stać się wartościowa i skuteczna.  12 lat temu w Polsce, wciąż  brakowało mi miejsc, gdzie mogłabym zdobyć kompleksową wiedzę i posiąść solidne  umiejętności w pełnym zakresie. Pomysł zrodziła wewnętrzna potrzeba kreowania takiej szkoły, gdzie uczestnicy będą mogli znaleźć to wszystko, czego ja zawsze szukałam. Profesjonalizmu, pełnego wyczerpania tematu, praktyki, rzetelności, doskonałego teamu nauczycieli w przekazie wiedzy i sposobie nauczania.

Co było najtrudniejsze w początkach działalności firmy?
Wewnętrzny strach przed tym, że nie dam rady. Wymarzyłam sobie szkołę idealną, zbudowaną z grupy wspaniałych profesjonalistów. Byłam młoda i niecierpliwa, chciałam być idealna. Ta myśl rodziła hegemonię pracy nad materiałami szkoleniowym, szukałam źródeł, wartości  programowych, instytucji, które pozwoliłby mi trzymać wysoki kurs jakości programowych. Postanowiłam zdobyć uprawnienia państwowe. Moja szkoła, po sprostaniu wielu wymogów Ministerstwa Edukacji, zdobyła prawo do  nadawania tytułu Instruktorów Fitness i Trenerów Siłowni. Wiązało się to też ze zgromadzeniem utytułowanych szkoleniowców. Przenikanie środowiska i nabór do dream teamu było dużym wyzwaniem.

W Polsce trwa boom związany ze zdrowym stylem życia, który zyskuje coraz większą liczbę propagatorów. Praktycznie każdy może zostać trenerem personalnym. Jakie znaczenie ma w prowadzonej przez panią działalności aspekt edukacyjny?
Kluczowe. W dzisiejszych czasach w Polsce jeszcze nie istnieją regulacje prawne dotyczące Zawodu Trenera Personalnego czy Instruktora Siłowni. Na rynku zachodnim jest to bardzo usystematyzowane. W Polsce, na ten moment, faktycznie każdy może zostać instruktorem czy trenerem. Wchodzimy do Europy wielkimi krokami, podążamy za rynkami zachodnimi, co pozwala wierzyć, że niebawem się to zmieni. Nie bez znaczenia jest to, kto tworzy ramy programowe szkoleń i kto jest de facto szkoleniowcem.  Stąd na świecie pewne standardy określające takie wartości są bardzo istotne. Szkoła ProFi Fitness School jako jedyna w Polsce posiada uprawnienia międzynarodowe liczące się na innych rynkach. Zdobyliśmy je zagranicą, przy współpracy drugiego oddziału irlandzkiego ProFi, wpisując się jako szkoła akredytowana przez  REPS. Podstawę programów szkoleń stanowi program EHFA The European Health & Fitness Association jest to Europejski System kwalifikacji dla Fitnessu, który określa standardy kształcenia specjalistów. Celem tego stowarzyszenia jest kształcenie i szkolenie zawodowe oraz promowanie najlepszych rozwiązań w instruktażu i treningu zdrowotnym. Program Europejskich Standardów określa tym samym ramy zagadnień, kompetencji, wiedzy i umiejętności. To stanowiło podstawę edukacyjną szkoleń  Profi Fitness School. Rejestr ten oznacza, że szkoła spełniła określone minimalne standardy dobrej praktyki, w tym przyjęcie kodeksu etycznego postępowania oraz, że jest zobowiązana do podnoszenia standardów w procesie doskonalenia zawodowego. Inne szkolenia, poza zawodowymi kwalifikacjami, oparte są na programach współtworzonych zawsze przez kilku specjalistów danej dziedziny i tak powstają doskonałe programy, które zawsze mogą ulegać mniej lub bardziej dynamicznym zmianom.

Czy trenerzy chcą podnosić swoje kwalifikacje czy ma pani na tym polu dużo do zrobienia?
Obserwuję coraz większą świadomość w wyborze drogi kariery. Trenerzy coraz chętniej podnoszą standardy swoich usług poszukując szkoleń, warsztatów, sympozjów, dzięki którym ich wiedza i umiejętności będą mogły wciąż się powiększać. Pragną stawać się bardziej wykwalifikowanymi trenerami. Niejednokrotnie sam rynek wymusza takie działania.  Klienci stają się coraz bardziej wymagający a i media, księgarnie, czasopisma, internet pokazuje coraz to większe możliwości i potrzebę zdobywania wiedzy. Jeszcze 5 lat temu zawód trenera personalnego nie był tak popularny, obserwuje wielkie zmiany w tej dziedzinie. Wzrost uczestników szkoleń w tym dziale jest 300 %  większy w stosunku do lat 2005-2010.

Jakimi zasadami kieruje się pani w biznesie?
Maśle, że można ująć to w kilku kluczowych słowach: uczciwość,  rzetelna praca i ciągły rozwój. Dotyczą one zarówno mnie samej jak i całego teamu, który tworzę od 12 lat.

Sukces to…
Podążanie  w życiu za tym, co się kocha i urzeczywistnianie tego w swojej pracy. Sukces to wszystko to, co czeka Ciebie zaraz po tym, kiedy zaczynasz spełniać swoje marzenia i możesz tym samym wnieść tą radość w życie innych ludzi. Fakt tysięcy już wyszkolonych przez nas uczniów jest tylko dowodem na to, że jesteśmy w dobrym miejscu.

W jakim kierunku chciałaby pani rozwijać firmę?
Plany są ambitne. ProFi Fitness School przywitał w gronie zespołu 12 nowych szkoleniowców. Kooperacja projektu nowych szkoleń przy współpracy z oddziałem irlandzkim stworzyła nowe możliwości. Dołączyli do nas fizjoterapeuci, terapeuci manualni, specjaliści od crossfitu, form zajęć body&mind, trenerzy personalni, specjaliści dietetyki i suplementacji. Powstają nowe projekty półrocznych szkoleń PFS Medical Fitness Trainer, szkoła Zdrowego kręgosłupa trwająca 7 miesięcy, warsztaty, nowe szkolenia. Przełomem w kreowaniu marki szkołu ProFi jest fakt, iż od 2016 roku wychodzimy na rynki poza granicami kraju. Powstała spółka PFS International i jest to projekt, o którym na ten moment powiem jedynie tyle, iż ma on otworzyć nas na inne kraje w Europie i nie tylko.

Z czego jest pani najbardziej dumna na obecnym etapie rozwoju firmy?
Z całokształtu mojej pracy.  Stworzenia szkoły, o której marzyłam dawno temu, możliwości ciągłego rozwoju. Zgromadzenia w wokół projektu ProFi ludzi, którzy pozwalają swoją wiedzą i umiejętnościami urzeczywistnić cel, jakim jest szkoła idealna. Wspólna pasja pozwoliła zbudować  kadrę ponad 30 osób.  Prawdziwy Dream Team. Praca zespołowa jest bardzo ważna, każdy z ma wielką satysfakcję, kiedy widzi wniesioną odmianę w życie innych ludzi. Rozwój i odpowiedzialność wypełniania zawodu edukacji  instruktorów  fitness czy trenerów personalnych, poparta rzetelną wiedzą i umiejętnościami, pozwala nam odnaleźć i spełnić cel wspólnej  misji. Z tego jestem bardzo dumna.


ProFi Fitness School
ul. Narutowicza 1/7
70-231 Szczecin
Tel: 509 537 758
e-mail: biuro@profi-fitness.com.pl
www.profi-fitness.com.pl

izabelagmitrowicz-ikona
izabelagmitrowicz-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.