Dudnikowa
Michal Karas
02/01/2018

Jewgenija Dudnikowa: Naprawdę zaczarowany las

Pod Moskwą i w północnej rezydencji Putina można znaleźć niespodziewane cuda. Spacer po lesie umilają tam niezwykłe obrazy Jewgeniji Dudnikowej, rosyjskiej graficzki, która właśnie podbija światowe media.

Jeśli ktoś kończy Moskiewski Państwowy Artystyczno-Przemysłowy Uniwersytet imienia Stroganowa, z pewnością liczy na przebicie się w świecie sztuki. Dla młodej artystki Jewgeniji Dudnikowej ten moment właśnie przyszedł, choć niekoniecznie za sprawą tego projektu, po którym mogłaby się tego spodziewać.

W końcu jest już doświadczona w fotografii i tradycyjnych sztukach plastycznych, od szkiców i malarstwa na płótnie po graffiti. Jednak dopiero niecodzienne połączenie malarstwa z otwartą przestrzenią publiczną zyskało rozgłos na całym świecie. W ciągu kilku dni zdjęcia tych prac rozeszły się po wielu krajach, od Wielkiej Brytanii i Niemiec, przez Grecję, Turcję, aż po Chiny, USA i Australię. My, jako pierwsi w Polsce, również zdecydowaliśmy się je Wam pokazać.

Dudnikowa w grudniu 2017 opublikowała w serwisie kreatywnym Behance zdjęcia swojego najnowszego projektu, który – kawałek po kawałku – realizowała od 2016 roku. Na obrzeżach Moskwy (w gminach Ramienskoje i Friazino) oraz w północnym Wyborgu postanowiła wykorzystać jako tworzywo żywe drzewa, w które wkomponowała obrazy.

Za każdym razem „płótnem” stają się braki w korze, które stają się oknem do nowego, nieco bardziej zaczarowanego świata. W barwach pasujących do otoczenia Dudnikowa wymalowuje scenki piękne lub żartobliwe, nawiązujące do wybranej lokalizacji. I, trzeba przyznać, ten skromny projekt jest naprawdę wart docenienia!

Dudnikowa
Dudnikowa

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/11/2018 05:49

    CytujSkomentuj

    Ależ cuda! Naprawdę to jest zaczarowany las. Piękne te miniaturki. Taki inny świat w obecnym świecie. To też trzeba mieć fantazję i wizję, by na coś takiego wpaść. Bo można malować na papierze, deskach, tekturze a tu pani wybrała drzewa… I każda praca jest dostosowana do otoczenia, no naprawdę coś przepięknego!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.