Olga-Tokarczuk-1000x600
Ela Prochowicz
10/10/2019

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

Olga Tokarczuk jako trzecia Polka w historii została uhonorowana Nagrodą Nobla!

Pisarkę wyróżniono oczywiście w dziedzinie literatury! Gratulujemy!

Jak mówi Olga: „Pisarz taki jak ja, który traktuje swoje pisanie jako przedstawianie nieoczywistych punktów widzenia, zawsze będzie polityczny”. Dziś (10.10.2019) Olga została nagrodzona jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, wyróżnień literackich na świecie. Pisarka dowiedziała się o tym w Niemczech, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie jest w trasie promocyjnej niemieckiego wydania swojej powieści „Księgi Jakubowe”.

Akademia Szwedzka w tym roku pierwszy raz przyznała dwie nagrody. Drugą otrzymał Austriak Peter Handke.

Olga Tokarczuk to laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej NIKE, dwukrotnie nominowana do National Book Award.

Dziś dołącza do grona Polaków – Noblistów i znajduje się wśród zespołu wybitnych nazwisk, w którym znajdziemy Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie i Lecha Wałęsy. Tym samym, Olga została trzecią Polką nagrodzoną Noblem!

O wyróżnieniu Polki już piszą światowe media. The New Yorker zwraca uwagę, iż nagroda dla polskiej pisarki przy obecnych prawicujących poczynaniach polskiego rządu, ograniczających prawa i przywileje kobiet, to ważne wydarzenie. Tytuł opisuje Olgę jako topową polską pisarkę, osobę skrytą, spokojną, wycofaną, a jednocześnie niebojącą się zabierać głosu w ważnych społecznie sprawach, zwłaszcza tych dotyczących kobiet i ich praw. „Kiedy oddałam moją pierwszą powieść mojemu wydawnictwu, zadzwonili do mnie i zapytali, czy przypadkiem nie pomieszałam kilku różnych plików, bo to, co dostali, to nie jest powieść” – wspomina początki swojej kariery Olga, znana dziś na całym świecie ze swojego unikalnego fragmentarycznego stylu pisania.

- Od 18 lat wydawcą książek Olgi Tokarczuk w Polsce jest Wydawnictwo Literackie i dziś wszyscy radujemy się razem z laureatką najważniejszej literackiej nagrody na świecie – powiedziała Anna Zaremba-Michalska, Prezes Zarządu WL:

„Pierwsza książka Olgi Tokarczuk w Wydawnictwie Literackim ukazała się w 2001 roku. Była to Lalka i perła. Potem, co rok lub dwa lata, w miarę pracy autorki, ukazywały się kolejne tytuły, m.in. Ostatnie historie, Bieguni, Księgi Jakubowe. Każdy z nich był dziełem znaczącym, pozostawiającym trwały ślad w literaturze polskiej. Od początku dawała się zauważyć cecha szczególna pisarstwa naszej autorki, tj. przenikanie się rzeczywistości obiektywnej z wyobrażoną, dostępną we śnie, w marzeniach, w odchodzeniu ze świata. Za sprawą talentu pisarki te różne światy są równie prawdziwe, wciągające. Mówią wiele o istocie człowieczeństwa, o tajemnicy istnienia. Dzieje się to w taki sposób, że czytelnik bez reszty zanurza się w owej wielorakiej, lecz spójnej rzeczywistości stwarzanej przez pisarkę. Wydawnictwo Literackie czeka na kolejne dzieła Olgi Tokarczuk, których zarysy pisarka już przedstawiła”.

To nie pierwsze międzynarodowe wyróżnienie tej autorki. Powieść Bieguni (Flights) w 2018 roku w tłumaczeniu Jennifer Croft została wyróżniona jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród na świecie. To był do tej pory z pewnością jeden z największych międzynarodowych sukcesów polskiej literatury! Powieść Bieguni Olgi Tokarczuk w znakomitym przekładzie Jennifer Croft została wyróżniona The Man Booker International Prize, na stałe zapisując się w historii.

Flights — bo taki tytuł nosi anglojęzyczne wydanie książki — ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Międzynarodowy sukces powieści, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, zbiegł się w czasie z niedawną polską premierą Opowiadań bizarnych.

Dołączamy się do gratulacji dla Olgi Tokarczuk!

Olga-Tokarczuk-1000x600
Olga-Tokarczuk-1000x600

Komentarze Dodaj komentarz (4)

 1. ekhem 10/10/2019 14:22

  CytujSkomentuj

  Wspaniała nowina! Wielkie gratulacje dla Pani Olgi!!!

 2. Dagmara 10/10/2019 18:12

  CytujSkomentuj

  W pełni zadłużone gratulacje i oklaski na stojąco. Brawo Pani Olgo! Ja dziś świętuje :)

 3. MK 11/10/2019 14:23

  CytujSkomentuj

  Doskonała wiadomość, super sprawa! Uwielbiam jej książki, wymagają od czytelnika chwili pomyślenia, zastanowienia się nie tylko nad sobą ale nad czymś większym, bardziej kompleksowym, metafizycznym w pewnym względzie. Bardzo zasłużona nagroda dla świetnej pisarki, jednej z najwybitniejszych obecnie żyjących!

 4. Ela 11/10/2019 14:38

  CytujSkomentuj

  Może nie będzie to zbyt modne co powiem, ale nie przepadam za takim rodzajem literatury. Podziwiam, szanuję i oczywiście ogromnie się cieszę i jestem dumna z nagrody dla wspaniałej pisarki z niewątpliwie ogromnym talentem, ale nie zachwyca mnie osobiście! Niemniej jednak duma, bo taka wspaniała kobieta z kolejnym Noblem obok Wisławy Szymorskiej (którą kocham swoją drogą) :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.