Agnieszka_Czerwińska_foto_Anna_Stępska
Fot. Anna Stępska
Anna Chodacka
24/10/2011

Skoczyłam na głęboką wodę

Z właścicielką agencji modelek size plus „Nobody’s perfect”, Agnieszką Czerwińską, rozmawiamy o normalności, kanonach piękna i krągłych modelkach, które już niedługo będzie można oglądać częściej niż dotychczas

EksMagazyn: Dlaczego zdecydowałaś się na uruchomienie agencji „Nobody’s perfect”?
Agnieszka Czerwińska: Dla mnie to temat rzeka, postaram się zminimalizować odpowiedź i zawrzeć najważniejsze swoje założenia „dlaczego”. Przez ponad trzy lata praktycznie sama staczałam bój na naszym rodzimym rynku o to, aby coś się w tym kraju zmieniło odnośnie kobiet w rozmiarze size plus. Chodziłam wszędzie gdzie się da, przekonując iż wcale nie promuję otyłości, ale chcę żebyśmy również my mogły dostać w sklepie ubrania modne, pasujące do naszej sylwetki. Poznawałam wiele modelek, projektantów, stylistów, fotografów. Myślę że również polski rynek modowy udało mi się poznać dosyć dobrze. Skoczyłam na głęboką wodę i nie mam zamiaru się w niej utopić. Czas co prawda pokaże, aczkolwiek widząc zainteresowanie tematem, listy poparcia i pierwsze zlecenia, uważam iż jest to właśnie pora na profesjonalną agencję size plus w Polsce.

Jak odpowiadasz tym, którzy zarzucają ci, że promujesz otyłość?

Z nimi jest tak, że nie trafiają do nich nawet najbardziej racjonalne argumenty mówiące o tym, iż nie jest to wcale promowanie otyłości. Denerwuje mnie dorabianie jakichkolwiek otoczek. Czy ja widząc modelkę anorektyczną chcę właśnie taką być? Nie! A czy widząc na zdjęciach modelkę mocno wytatuowaną – to też chcę mieć koniecznie tyle tatuaży? Nie! My chcemy mieć się w co ubrać, wiedzieć jak to robić, potrafić dobrać fryzurę do owalu twarzy, biustonosz na nasze mniejsze bądź większe biusty. Chcemy mieć taki sam dostęp do ubrań w sklepie jak kobiety w rozmiarach dużo mniejszych i to cała filozofia

Nie ma cię w dziale „Modelki” w swojej agencji. Czy zamierzasz nadal pozować czy zostawisz to modelkom w swojej agencji?

Agencja to moje dziecko, w niej promuję tylko i wyłącznie moje modelki i modeli. Oddzielam ją grubą kreską od mojej pasji jaką jest pozowanie. Nie zamierzam rezygnować z modelingu, chyba nawet nie potrafiłabym. To coś co dodaje koloru do codziennego życia, pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Po za tym zdradzę mały sekret, jestem uzależniona od sesji zdjęciowych

Sporo dziewczyn zadaje ci pytanie co z kobietami w rozmiarze 38-40. Czy takie też znajdą miejsce w Twojej agencji? Co im odpowiadasz?
Obecnie najwięcej pada pytań od pań w rozmiarze 38-40. Mamy założenie, że przyjmujemy modelki od rozmiaru 40. Wizualnie jest to ogromna rozbieżność pomiędzy 40 a 50, jednak modeling ma swoje prawa. Dla mnie kobieta 38-40 jest idealna, kobieca, wygląda bardzo zdrowo i osobiście nie zaklasyfikowałabym jej do size plus. Moje „widzimisię” a prawa mody są jakże różne i na to wpływu nie mam. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na modelki od rozmiaru 38, jestem otwarta na rozszerzenie granic rozmiarowych, tylko pytanie czy owe modelki nie poczują się „za małe” przy paniach w rozmiarze znacznie większym?

W każdej naszej rozmowie podkreślasz, że chcesz, żeby coś się zmieniło, żeby ludzie nie wytykali palcami kobiet, które mają więcej kilogramów. I jak myślisz? Zmienia się?
Ba… siedmiomilowy krok od naszej ostatniej rozmowy. Informacja o agencji pojawiła się m.in na „Pudelku”. Wiem, to dosyć kontrowersyjne miejsce, aczkolwiek wielu ludzi śledzi wpisy i komentarze. Pod tematem pojawiło się ponad 3 tys. komentarzy. Kiedyś, 2900 byłoby nagatywnych, dzisiaj zdecydowanie te proporcję się zmieniają. Nie czytam komentarzy, bazuję na tym co donoszą pewne źródła. Widzę zmiany również po wywiadach ze mną. Ci którzy używają inwektyw, dalej będą to czynić, ale dużo ludzi irytuje ta nagonka na większe kobiety, stąd opinie zaczynają się równoważyć.

Masz grono ludzi, z którymi współpracujesz stale przy najbardziej odjechanych sesjach zdjęciowych. Przedstaw ich nam
Ogromne grono i boję się, iż kogoś jeszcze pominę, dlatego zastosuję metodę pierwszych czterech osób z listy (kolejność nie gra roli) a lista jest bardzo długa.
Nikodem Szymański, fotograf który potrafi mi „obciąć” głowę, sklonować, każe pozować na 20 stopniowym mrozie, czy rozbierać się do sesji w miejscu publicznym. Tomek Gąsienica Józkowy, to człowiek orkiestra, bezwzględnie ufam mu w kwestii doboru garderoby, doradztwa czego absolutnie nie zakładać na siebie, a nawet muszę przyznać iż ostatnio spełnił się jako model ze mną w sesji bardzo kontrowersyjnej autorstwa Katarzyny Widmańskiej. Takich ludzi ze świecą szukać. Oskar Bachoń i Wojtek Kasprzak, uczeszą, umalują, wystylizują. Założą klatkę na ptaki na moją głowę, wmontują dwa różowe buty w moje włosy, owiną folią budowlaną i zawsze mają pomysły na odjechane stylizacje. Oskar jest również moim modelem. Agata Machynia – dziękuję jej za to, że jest. Najbardziej wymyślne i fantazyjne make upy zawdzięczam Agacie, przy tym nigdy nie zapomina iż jestem kobietą i cokolwiek stworzy na mojej twarzy, zawsze budzi zachwyt. Urodzony talent do wizażu.

Kiedy i gdzie będziemy mogli zobaczyć modelki z twojej agencji?

Agencja istnieje dopiero od sierpnia, a moje modelki będzie można zobaczyć w filmach o stylizowaniu większych babek dla portalu styl.pl czy w sesji zdjęciowej promującej nową markę „Iwona Smal”. Ostatnio często widywane są w telewizji (w tym ukraińskiej) przy tworzeniu reportaży o agencji. Ponadto, coraz więcej zgłoszeń przychodzi od producentów odzieży, wiec niebawem moje dziewczyny będą rozpoznawalne na ulicy czego im i sobie oczywiście życzę

Jakie marzenie, bo jedno o agencji już się spełniło, ma jeszcze Agnieszka Czerwińska?

Powiadają, że nie mówi się głośno o swoich marzeniach bo ktoś może je ukraść. Wierzę w to! Może dlatego, że mówiłam o agencji, aż 3 lata trwało zanim ją otworzyłam. Nie zdradzę, a marzeń mam bez liku i nie zamierzam spoczywać na laurach.

Fot. Maciej Złamański, stylizacja i make-up Wojtek Kasprzak i Oskar Bachoń

Fot. Radosław Rędzikowski, Asida Turawa, make-up Małgorzata Wyleciał


Rozmawiała: Anna Chodacka

Agnieszka_Czerwińska_foto_Anna_Stępska
Agnieszka_Czerwińska_foto_Anna_Stępska

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Renia 10/11/2011 12:25

    CytujSkomentuj

    Pani Agnieszko, jest Pani wspaniałą kobietą! Życzę Pani duuużo duuużo siły i wytrwałości – robi Pani wspaniałą robotę ucząc nas realnego patrzenia na kobiety!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.