Michael_Flynn_CC_Flickr
Fot. Michael Flynn/CC/Flickr
Kalina Samek
20/02/2013

Sue Ryder: Brytyjka zasłużona Polakom

Kiedy przyjechała do jednej z placówek swojego imienia w Polsce, to pierwsze o co zapytała: „Kto finansuje mój obiad?”. Bo dla niej dobro pacjentów w placówkach finansowanych ze środków jej fundacji, zawsze było najważniejsze

- Sue Ryder założyła fundację pod wpływem przeżyć wojennych i przyjaźni z Polakami z tego okresu np. cichociemnymi, kiedy osobiście pakowała zasobniki z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Po wojnie stworzyła fundację charytatywną, aby pomóc osobom pokrzywdzonym w czasie wojny. Zakładała nieduże placówki, które nazywała domami, zapewniające pomoc lekarską i opiekę osobom po szczególnie traumatycznych przeżyciach. Dom w Konstancinie był pierwszym wybudowanym przez lady Ryder – opowiadała w 2011 roku, PAP Joanna Chodor z Fundacji Sue Ryder.

Polska zawsze zajmowała szczególne miejsce w sercu tej odważnej Brytyjki, dlatego domy jej imienia istnieją aż w 30 miejscowościach w Polsce. To właśnie w Polsce testowała system budowy domów w postaci pawilonów. Części do ich budowy przywoziła z Anglii. Sue Ryder stworzyła coś, co dziś nazwalibyśmy formatem, i powielała, tworząc kolejne domy. Pierwszy dom otworzyła w 1952 roku. Obecnie Sue Ryder Care ma 80 domów na całym świecie

Zmarła 2 listopada 2000 roku. W tym samym roku założyła Bouverie Foundation. Pod koniec jej życia cele jej i fundacji, zaczęły się rozbiegać, stąd nowa organizacja charytatywna. Lady Ryder była najmłodszą z pięciorga rodzeństwa. Urodziła się w Leeds. W 1939 roku, w wieku 16 lat zgłosiła się jako wolontariuszka na wojnę, do First Aid Nursing Yeomanry. Szybko jednak stała się częścią jednostki ustanowionej przez Churchilla. Pracowała jako radio operatorka lub kierowca. Głównie z Polakami. Po wojnie jako wolontariuszka pracowała w Polsce i Francji.

Pierwszy Dom Sue Ryder w Polsce powstał w 1957 roku w Konstancinie, z przeznaczeniem dla dzieci chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Pod koniec lat 90. ufundowała nowoczesny szpital onkologiczny w Gdyni. Jej szczególne związki z Polską zostały ukoronowane w 1978 roku kiedy to przyjęła tytuł Lady of Warsaw. W 1992 roku zmarł mąż Sue Ryder Leonard Cheshire. Byli małżeństwem ponad 40 lat. Leonard Cheshire również jest bardzo zasłużony dla brytyjskiej dobroczynności. Leonard Cheshire Disability ma 270 domów pomocy w 49 krajach.

Michael_Flynn_CC_Flickr
Michael_Flynn_CC_Flickr

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. krysia59 20/02/2013 12:36

    CytujSkomentuj

    w moim zakładzie pracy jest hospicjum ufundowane przez Sue Ryder i służy ludziom w ostatnim etapie życia

  2. krysia59 21/02/2013 11:49

    CytujSkomentuj

    symbolem Sue Ryder jest gałązka rozmarynu

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.