Vivienne-Westwood-12
Edyta Nowicka
01/12/2017

Vivienne Westwood: Królowa mody punk

Żywa legenda brytyjskiego przemysłu modowego ostatnio zasłynęła stwierdzeniem, że kąpie się raz w tygodniu, często w wodzie po mężu. Choć ma już 76 lat, to Vivienne Westwood do dziś wbija szpilki w trudnych debatach publicznych, nie tylko w modzie

Poczęta wkrótce po wybuchu II wojny światowej, Vivienne Westwood (z domu Swire) urodziła się w robotniczej rodzinie. Zawsze jednak gdzieś ją ciągnęło, stąd wybór szkoły plastycznej w londyńskiej dzielnicy Harrow.

Wytrzymała tam tylko jeden semestr, a jednak w kolejnych latach wyrób własnej biżuterii pomagał jej związać koniec z końcem, gdy najpierw przygotowywała się, a następnie pracowała w zawodzie nauczycielki. Jak nietrudno się domyślić, to nie z nauczaniem związała się jednak długofalowo.

Zainteresowanie wzornictwem pozwoliło jej poznać słynnego Malcolma McLarena, dla którego porzuciła rodzinne życie z mężem Derekiem Westwoodem. To właśnie z ery współpracy z McLarenem w latach 70. XX wieku Westwood jest znana najbardziej, ponieważ wspólnie wprowadzili na salony modę punk, łącząc ze sobą wyraziste, ale z pozoru niemożliwe do połączenia elementy.

Szkocka krata i łańcuchy do rowerów, wyrazisty makijaż, barwne fryzury, obroże i piercingi – brutalnie wyraziste elementy, które na stałe weszły do świata mody, skutecznie promowane przez zespół Sex Pistols, który również był „ubierany” przez Westwood. Z ulic Londynu styl powędrował na wybiegi w Paryżu i choć projektantka z wiekiem zmieniała swoje inspiracje, to niepokorność i kicz zawsze przebijały się w jej dziełach.

Zrobiła sporo szumu kreacją mini-crini z 1985, gdy połączyła siermiężną krynolinę z frywolną mini, kontrastując ze sobą przerysowane symbole kobiecego zniewolenia i wyzwolenia.

Dziś Westwood ma nie tylko, tytuł damy, trzykrotne wyróżnienie dla najlepszego projektanta Wielkiej Brytanii, ale też sieć salonów i wciąż silną markę na rynku brytyjskiego designu. Choć już po siedemdziesiątce, wciąż zdarza się jej szokować.

W 2014 zgoliła się na łyso, by zaprotestować przeciwko postępującemu globalnemu ociepleniu, walczy o prawa człowieka, czystą energię czy choćby redukcję naszego zużycia wody. Jak przyznała podczas niedawnego tygodnia mody w Paryżu, swój młody wygląd zawdzięcza kąpaniu się raz w tygodniu i korzystaniu z wody po mężu, Andreasie Kronthalerze.

Vivienne Westwood jest postacią barwną, więc i kontrowersyjną. W kontraście do jej walki o szczytne cele stoją według krytyków chińscy podwykonawcy jej kolekcji, unikanie płacenia podatków w Wielkiej Brytanii czy korzystanie z syntetycznych włókien w kolekcjach…

Vivienne-Westwood-12
Vivienne-Westwood-12

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 25/07/2019 07:58

    CytujSkomentuj

    Niezwykła Postać. Kto nie oglądał, niech koniecznie zobaczy film o niej. Film robi wrażenie i dobrze oddaje ducha jej osobowości. Czytałam, że jej nastawienie do środowiska uległo polepszeniu, mam nadzieję że tak jest bo walka o czystą wodę, w połączeniu z niewolniczymi pracami ma się nijak do siebie, nie jest to far traide zupełnie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.