Andrzej Dobber
Monika Mista
22/08/2011

Andrzej Dobber: człowiek pełen sprzeczności

Jaki jest jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów, od prawie 20 lat obecny na najważniejszych scenach operowych i koncertowych świata? EksMagazyn przepytuje Andrzej Dobbera*

Co uważa pan za swoje największe osiągnięcie zawodowe?
To możliwość decydowania o sobie i swojej karierze: o tym, co zaśpiewam i gdzie zaśpiewam. Są nim również występy na wszystkich najważniejszych scenach operowych świata

Jakim człowiek jest Andrzej Dobber prywatnie? Jaka jest pańska największa zaleta a jaka największa wada?
Trudno mi samemu na to pytanie odpowiedzieć. To co na pewno mogę o sobie powiedzieć: jestem domatorem ceniącym spokój i życie rodzinne. Nie lubię podróżować, co musi dziwić w moim zawodzie. Nie lubię i unikam miejsc hałaśliwych. Lubię za to intelektualne wyzwania i czytanie książek. A zaleta? Brak zawodowej zawiści. Do wad zaliczyłbym niecierpliwość i brak tolerancji wobec głupoty i beztalencia.

Gdyby nie robił pan zawodowo tego co robi, to jaką pracę zawodową by pan wykonywał?

Przez długi czas pociągała mnie polityka, ale polskie piekiełko skutecznie wyleczyło mnie z niej. Wcześniej widziałem też siebie w mundurze wojskowym.

Występował pan w wielu miejscach na świecie. Czy któreś z nich przypadło panu do gustu aż tak, że chciałby tam zamieszkać?

Bardzo spodobały mi się okolice Tuluzy we Francji. Wiele słonecznych dni, wspaniały klimat, bliskość gór i smaczna kuchnia spowodowały, że przez dłuższy czas zastanawiałem się, czy nie osiąść w tamtych stronach.

Co pan sobie myśli, kiedy mówi się o panu: „najbardziej pożądany baryton”?

Nigdy takiego określenia na swój temat nie słyszałem, ale gdybym usłyszał, to pewnie bym się zastanawiał, co ten ktoś miał na myśli

Jak reaguje pan na krytykę? Determinuje pana do cięższej pracy czy po prostu martwi?

Na niesprawiedliwą i niekompetentną reaguję złością. Konstruktywna krytyka od osób, które są dla mnie autorytetami, pozwala mi się rozwijać.

Gdyby miał pan jeszcze tylko jeden dzień życia…

Myślę, ze wykorzystałbym go na pożegnanie z najbliższymi i rozmowę z Bogiem.

Co wg pana jest w życiu najważniejsze?
Według mnie w życiu najważniejszy jest bezustanny rozwój duchowy, dążenie do szczęścia, nie czynienie innym krzywdy, życie w harmonii ze sobą i światem.

Jakie są Pańskie najbliższe plany zawodowe? Gdzie będzie można pana posłuchać?
Moje najbliższe plany zawodowe to koncertowe wykonanie Krola Rogera w Brukseli, potem nowe produkcje Vec Makropoulos we Florencji pod dyrekcja Zubina Mehty, następnie Salome w Hamburgu, Tosca w Dreznie i Aida w Scali.

Co pan w ludziach szanuje?
Prawdomówność, punktualność, szczerość i otwartość. Irytuje mnie wszelka sztuczność, kłamstwo, zawiść, głupota i małostkowość.

Czego pan się boi?
Śmierci.

O czym pan marzy…?

O domu nad morzem.

Co pan lubi w kobietach…?

Piękne włosy, delikatność, macierzyństwo, umiejętność budowania domowego ciepła.

Gdzie czuje się pan bezpiecznie…?

W Polsce.

Kiedy się pan wzrusza…?
W wielu sytuacjach. Najczęściej widząc ludzkie nieszczęście i szczęście, słuchając muzyki, patrząc na mojego malutkiego synka, oglądając przyrodę.

Andrzej Dobber to…

…wrażliwy człowiek pełen sprzeczności, człowiek sukcesu okupionego wysoką ceną.

Rozmawiała: Monika Miśta

* Andrzej Dobber (baryton) – występuje na największych scenach świata m.in. Berlinie/Deutsche Oper, Kommische Oper, Staatsoper, Dreznie, Essen, Frankfurcie n.M. Hanowerze, Hamburgu, Karlsruhe, Kolonii, Lipsku, Monachium, Norymberdze. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat prestiżowych konkursów wokalnych m.in. w Guetersloh – „Neue Europeische Simmen”, Wiedniu-”Belvedere”, Monachium-Grand Prix konkursu ARD. Wystąpił pod batutą wielu wybitnych dyrygentów jak Ch.Thielemann, C.Davis, R.Norrington, A.Oestmann, R.Chailly, G.Bertini, E.de Waart, P.Steinberg, G.Sinnopoli, S.Yang, H.Rilling, K.Ono, S.Soltesz. Spośród wielu osiągnięć artysty warto wspomnieć szczególnie debiut w mediolańskiej La Scali pod dyrekcją Riccardo Mutiego („Rigoletto”,”Trubadur”). Andrzej Dobber jest jedynym polskim barytonem śpiewającym główne verdiowskie partie barytonowe na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata.

Andrzej Dobber
Andrzej Dobber

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.