Ukeje_Soundeditpress_small7
Ela Makos
25/11/2016

Damian Ukeje: Czas na „podróż mentalną”

Damian Ukeje pojawił się na scenie bardzo wcześnie. Jednak dzięki programowi The Voice of Poland dał się poznać szerszej publiczności

Choć swoją przygodę z muzyką rozpoczął bardzo wcześnie to szerokiej publiczności dał się poznać dzięki programowi The Voice of Poland. Ciągle się rozwija, a już niedługo będziemy mogli posłuchać jego kolejnego albumu

Na muzyczną ścieżkę wstąpił w wieku 13 lat. Wtedy to zaczął grać w różnych kapelach rockowych oraz bluesowych. Przełomowy był dla niego jednak rok 2011, kiedy to trafił do programu The Voice of Poland. Jego charakterystyczny, szczery głos natychmiast pomógł mu zaskarbić sympatię widzów i zapewnił wygraną.

Na debiutancki album tego artysty przyszło nam czekać niecały rok. Płytę zapowiadał singiel „Bezkrólewie” – jak twierdzi sam artysta, utwór będący „fuzją buntu i rockowej szarpaniny”. Piosenka szybko okazała się być hitem i pięła się na szczyty rockowych list przebojów. Podsumowaniem rocznej działalności zespołu było trzecie miejsce w plebiscycie Antyradia na Płytę Roku 2013. Ukeje stanął na podium w towarzystwie takich grup jak Hunter i Coma. Rok 2013 był szczęśliwy dla Ukeje. Wtedy też został nominowany do Fryderyków 2014 w kategorii „Debiut roku”

Pomysły na nowy album powstały w zaledwie w trzy tygodnie, na co bez wątpienia wpływ miało wyjątkowe muzyczne porozumienie, jakie łączy Ukeje i producenta Kubę Mańkowskiego. Był to czas intensywnej pracy, ale również też czegoś co można by określić „podróżą mentalną”. Jak mówi sam artysta: „ciężko sklasyfikować nurt muzyczny, który prezentuję na swoim krążku, ale na pewno starałem się podejść do tematu najszerzej jak to tylko możliwe. Trochę trudno jest mi określić dokładny kierunek, w którym podąża moja twórczość.”

Trudno jest określić tę płytę jednym zdaniem, a tym samym ją zaszufladkować. Muzyka, którą serwuje nam Ukeje dotyka różnych warstw, a każdy może ją interpretować przez pryzmat samego siebie i własnych przeżyć. Oprócz wokalisty, teksty na nową przygotowali również: Sarsa, Zofia Jaworowska oraz Piotr Rogucki. Płyta nagrywana była pod koniec 2015 i początku 2016 r. w Gdyni.

Singlem, który zapowiada nową płytę jest utwór „Film”, do którego tekst napisał wspomniany Piotr Rogucki. Nowy album Ukeje nosi tytuł: „ụzọ”. Nazwa pochodzi z języka nigeryjskiego, a dokładnie z dialektu Igbo i oznacza „Drogę”. Cała płyta opisuje podróż przez różne aspekty życia, wewnętrzne przemiany, a wykorzystanie nazwy w rodzimym języku ojca artysty jest pięknym podsumowaniem przebytej drogi.

Źródło: Soundedit

Ukeje_Soundeditpress_small7
Ukeje_Soundeditpress_small7

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.