gettyimages-471820400
Ela Makos
16/01/2017

Hulk Hogan: Ikona wrestlingu

Nawet ktoś, kto nie ma pojęcia, czym jest wrestling z pewnością łatwo rozpozna przerysowaną postać Hulka Hogana. Jego charakterystyczne opalone ciało, dłuższe blond włosy i wąsy, opaska. Niektórzy twierdzą, że do owych znaków rozpoznawczych zaliczyć także trzeba nieczystą walkę w ringu

Można go nie lubić, ale z pewnością, nie można odmówić wpływu, jaki miał na profesjonalny wrestling od momentu, kiedy tylko pojawił się w ringu. Popularnością i wpływem dorównywać mu może jedynie The Rock. Ale zacznijmy od początku….

Początki legendy

Urodził się w Kalifornii, 11 sierpnia 1953 roku, jako Terry Gene Bollea. Hulk Hogan został odkryty w 1979 roku przez przez właściciela World Wrestling Federation  Vincenta J. McMahon. Swój debiutancki pojedynek w ringu  rozegrał z André the Giantem i wygrał. Od tamtego momentu zdecydowanie można mówić o Hulkomanii, obsesji fanów na punkcie Hulka.

Jego rodzice byli zwykłymi przedstawicielami klasy średniej. Ojciec był budowlańcem a matka – panią domu i instruktorką tańca. Zainteresowania młodego Terrego od zawsze oscylowały wokół sportu. W college’u, którego nie ukończył, systematycznie uczęszczał do siłowni, której właścicielem było dwóch zawodników profesjonalnego wrestlingu – Jack i Jerry Brisco.

W 1979 roku, talent Bollea przykuł uwagę Vincenta McMahona, legendarnego promotora i właściciela World Wrestling Federation (WWF), najwybitniejszej zapaśniczej ligi na północno – wschodnim wybrzeżu USA. McMahon dał Bollea możliwość przyłączenia się do WWF i stworzenia zupełnie nowej tożsamości. Ze względu na swoją masywną budowę i jego niesamowite podobieństwo do bohatera komiksu, The Incredible Hulk, McMahon zasugerował, żeby Terry przyjął pseudonim „Hulk Hogan.” Po ogromnym sukcesie pierwszej walki, poza uwielbieniem fanów, naturalnie przykuł uwagę mediów. Na tyle, że do 3. części filmu „Rocky” zaangażował go sam Sylvester Stallone.

Do połowy lat 80. stał niekwestionowaną gwiazdą ringu, federacji WWF i tym samym zagościł w sercach Amerykanów. Swoją sławę potrafił przerobić na dolary, sprzedając sygnowane własnym nazwiskiem produkty. Na początku lat 90. wybuch skandal w związku ze śledztwem prowadzony w sprawie WWF. Podejrzana o zapewnianie anabolików swoim zawodnikom okryła się niesławą. Hulk Hogan przyznał się do zażywania niedozwolonych substancji i zawiesił swoją karierę.

W latach 90. wystąpił m.in. w mało udanych obrazach jak „Santa with muscles” czy „Mr. Nanny”. Na ring powrócił w 1996 roku. Okazało się wówczas, że Ameryka nadal pamięta o swoim ulubieńcu. W swojej karierze ma też na koncie reality shows z udziałem swojej rodziny. Obecnie 63-letni gwiazdor wrestlingu jest nadal w bardzo dobrej formie fizycznej. Jak sam twierdzi zawdzięcza to codziennym treningom na siłowni i zdrowemu jedzeniu. Choć, jak sam przyznaje, bywa, że ma słabość do czekolady.

- Trzymam się podstaw. Nie używam „wynalazków” – mówi o swoim treningu Hogan. Jego obecna żona twierdzi, że do jego ulubionych ćwiczeń należą te, które rozwijają biceps.

Czego nie wiecie o Hulku Hoganie

- Hulk Hogan rozpoczął treningi wrestlingu pod okiem Hiro Matsudy. Podczas swojej pierwszej sesji treningowej, Hogan został popchnięty do granic możliwości swojego organizmu. Matsuda miał zasadę pracy z nowicjuszami – trenował ich dopóki żółtodziób nie zemdleje. Różnica polegała na tym, że Hogan nie zemdlał, ale za to złamał nogę.

Nie poddał się, wrócił do treningów kiedy tylko zdrowie mu na to pozwoliło.

Mimo wszystko Hogan zrezygnował ze współpracy z Matsudą, który był dla niego zbyt przytłaczający. Supergwiazdy, które trenował Matsuda: Keiji Mutoh, Paul Orndorff, Scott Hall, Lex Luger, Bob Orton Jr., Ron Simmons.

- Jego ulubionym wrestlerem był Billy Graham; to on był inspiracją dla Hulka jeśli chodzi o strój i zachowanie w ringu

- W2007 roku, dowiedział się o swoim rozwodzie z żoną Lindą, od fotoreporterów. Ta wiadomość go zdruzgotała

- Zawsze, kiedy ma lecieć samolotem zakłada czerwoną bieliznę! Ten zwyczaj traktuje jako gwarancję swojego bezpieczeństwa w powietrzu. Skąd takie przekonanie? Przeżył dwa wypadki lotnicze i za każdym razem miał na sobie czerwoną bieliznę,

- Jednym z niechlubnych faktów z jego życia jest posiadanie sex-taśmy, w której „występuje” wraz z Heather Clem, żoną Bubba the Love Sponge Bubba, który był świadkiem na jego ślubie.

- Hulk Hogan prawie wystąpił w filmie „Batman i Robin”. Był trzecim wyborem reżysera do odtworzenia na ekranie postaci Mr. Freeze. Na szczęście dla niego na rolę zdecydował się Arnold Schwarzenegger. Film okazał się klapą.

- Podczas gdy umiejętności zapaśnicze Hogana są dobrze znane na całym świecie, wiele osób nie wie, że dobrze radził sobie także w baseballu, jeszcze jako nastolatek. Zainteresowanie nim wyraziły takie drużyny juniorów jak: New York Yankees i Cincinnati Reds. W wieku 16 lat doznał jednak kontuzji, która przekreśliła jego marzenia o karierze w tym sporcie.

- W młodzieńczych latach Hogan był gitarzystą basowym! Zwykł zarabiać występując w klubach i był częścią wielu zespołów muzycznych na Florydzie. Na szczęście, nie udało mu się połączyć kariery zapaśnika i muzyka. Finalnie skupił się na karierze we wrestlingu

- Zespół Hulka Hogana nosił nazwę Ruckus. Hogan grał w nim na basie. Ścieżka kariery zespołu nie przypadła mu gustu, ale jednocześnie zaczął odnosić sukcesy na ringu, więc się wycofał

- 2007 rok była dla niego niezwykle ciężki. Rozwodził się, jego dzieci miały problemy z używkami, on sam nie stronił od psychotropów oraz alkoholu. W trudnym momencie, kiedy nawet rozważał odebranie sobie życia pomogła mu Leila Ali, z którą prowadził program American Gladiators

- Jego pierwszym pseudonimem w ringu był przydomek „The Super Destroyer”

- Na przestrzeni lat, stracił 3 cale ze wzrostu, z powodu zabiegów chirurgicznych, które przeszedł

- Pracował jako kasjer w banku. Jego kariera w bankowości trwała…2 dni

- Jest jednym z ulubionych celebrytów fundacji „Make a wish”, która organizuje spotkania ze znanymi osobami dla potrzebujących dzieci. W popularności przebija go tylko John Cena.

- W 2010 roku ożenił się z Jennifer McDaniel, która była jego partnerką od 2008 roku.

Marek Nowak
Fot. Oficjalna strona Hulka Hogana


gettyimages-471820400
gettyimages-471820400

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.