jacekcygan_ikona
Fot. Archiwum TVP1
Dagna Starowieyska
09/08/2014

Jacek Cygan: Płynące słowa w piosence

Napisał ponad tysiąc piosenek. A wśród nich jeden z największych przebojów „To nie ja byłam Ewą”, z którym Edyta Górniak zajęła drugie miejsce na Eurowizji. Jacek Cygan o swoich utworach i przyjaźni z Ryszardem Rynkowskim

EksMagazyn: Ile piosenek pan napisał? Wychowało się na nich kilka pokoleń Polaków.
Jacek Cygan: Nigdy nie liczyłem dokładnie, bo artystów, a zwłaszcza artystek, dla których pisałem, było sporo, ale na mojej antologii „Cyganeria” znalazło się 10 płyt po 10 piosenek. Miałem spory kłopot, żeby się zdecydować.

Jak powstał jeden z najbardziej znanych pana utworów „To nie ja byłam Ewą”?
Edyta Górniak nie przyznała się, że to piosenka, którą zaśpiewa na Eurowizji, żeby mnie nie stresować. Powiedziała tylko, że będzie jej słuchać publiczność, która nie zna języka polskiego, wiec słowa mają „płynąć, nie szeleścić.”

Jak się kiedyś pisało piosenki?
Nie było maili, więc dostawałem piosenki na taśmach, na których linię melodyczną śpiewali kompozytorzy. Oni najlepiej znali utwory, frazowanie, oczywiście nie wszyscy mieli dobre głosy (śmiech). Nie było słów, więc albo śpiewali wierszyki w stylu „Wlazł kotek na płotek” albo, jak to nazywaliśmy, śpiewali po norwesku, czyli różne sylaby nie układające się w żadne logiczne słowa. Ile ja mam takich taśm w szufladzie!

Stworzył pan największe przeboje dla Edyty Górniak, Edyty Geppert, Majki Jeżowskiej, ale zawsze podkreśla pan wieloletnią przyjaźń z Ryszardem Rynkowskim.
25 lat temu narodziła się piosenka „Wypijmy za błędy”. Była to pierwsza piosenka, którą Ryszard Rynkowski śpiewał po odejściu z zespołu VOX. Przyszedł do mnie z prośbą, żebyśmy rozpoczęli nową drogę i tę drogę rozpoczęły pierwsze słowa tej piosenki, a brzmią one tak: „Czego może chcieć od życia, taki gość jak ja”. Stworzyły one nowego Rynkowskiego, ale również zbudowały naszą przyjaźń i dlatego te urodziny są dla mnie takie ważne.

Cały materiał jest do przeczytania w 23. numerze EksMagazynu.

Rozmawiała: Dagna Starowieyska

jacekcygan_ikona
jacekcygan_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.