Rozenek_ikona
Fot. Aleksandra Ratyna
Redakcja
24/11/2014

Jacek Rozenek: warto poznać siebie

O tym dlaczego wziął udział w projekcie „Moda bez ograniczeń”, jaka jest rola motywacji i czy charyzma jest w życiu potrzebna – Jacek Rozenek

Dlaczego często brakuje nam motywacji, siły do robienia tego, co nas naprawdę interesuje?

A może czasami jest tak, że naprawdę jednak nas to nie interesuje? Bo jeśli byłoby inaczej, to nawet przy teoretycznym braku możliwości, jak się kocha coś robić, to się do tego dąży. Może powoli, ale jednak. Trudno mi zrozumieć brak motywacji, do czegoś co chce się robić. Nie można też szufladkować, bo w sumie łatwo powiedzieć, nie masz motywacji, to znaczy że cię to nie interesuje. Zdarza się, że problem jest głębszy. Rzeczywistość, otaczający ludzie, brak łatwej realizacji, zabijają w nas chęć dążenia do tego, co nas interesuje. Zaczynamy wierzyć, że i tak nie jest to możliwe. Wtedy na zewnątrz może się wydawać, że nas to nie interesuje, ale w głębi jest inaczej. Trzeba inspirować się wzajemnie, wspierać i dodawać sobie sił do działania.

Jakie cechy powinien mieć przywódca?

Przywódcą raczej się rodzimy. Wtedy od dziecka wykazujemy pewną chęć zarządzania, kontrolowania, dominowania nad grupą. Na takim stanowisku dobrze się czujemy, taka rola musi być dla nas naturalna. Dobry przywódca, mimo przeciwności zawsze prze do przodu a ludzie za nim idą. O to w tym chodzi, takich przywódców potrzebujemy.

Czy charyzmę można w sobie wypracować?

Ale po co? Jeśli jej w sobie nie mamy, to prawdopodobnie nie jest to część naszego losu i nie ma sensu tego zmieniać. Często uważamy, że charyzma pomoże nam osiągnąć inny cel, na którym nam zależy, ale wtedy lepiej od razu skupić się na nim. Trzeba sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, czego właściwie chcemy i do tego dążyć, to znacznie skraca czas realizacji. Oczywiście, jeśli ktoś czuje mocną, głęboką potrzebę, to można, da się. Oznacza to, że ta charyzma jest gdzieś ukryta w tej osobie i trzeba ją tylko w sobie odnaleźć.

Co dla pana oznacza hasło: „Moda bez Ograniczeń”?

Moda w istocie nie ma ograniczeń. Więc to hasło można traktować dosłownie, nie trzeba szukać mu specjalnych interpretacji. Fajnie, że osoby niepełnosprawne mają równy dostęp do mody, że się nią zajmują, bawią, że ubierają się modnie. Tak właśnie powinno być. Jestem całym sercem i intelektem za takimi projektami, jak „Moda bez Ograniczeń”.

Rozenek_ikona
Rozenek_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.