Lukasz Orbitowskikategoria LITERATURAPaszporty 2015fot. Leszek Zych
Fot. ⓒ POLITYKA / Leszek Zych
Ela Makos
28/01/2016

Łukasz Orbitowski: Filozof z Paszportem

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a teraz gromadzi nagrody. Nie byłoby ich, gdyby nie jego wyczucie i wrażliwość

Na swoim koncie ma już 14 pozycji książkowych. Wśród nich znajdują się takie jak: „Tracę ciepło” czy „Święty Wrocław”. Jego ostatnia książka „Inna dusza” również doczekała się wyróżnienia. To właśnie za tę powieść otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii LITERATURA.

Ta książka daje możliwość nie tylko zetknięcia się z motywem zbrodni, ale i zbliżenia się do mordercy i jego bliskich. Wszystko to na tle Polski lat 90. Nagradzając autora zaznaczono, że tekst laureata stanowi nie tylko poruszające studium zła, ale jest także doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej.

Interesująca jest również sama ewolucja tematyki, jaką podejmuje autor. Zaczynał bowiem od fantastyki, przeszedł przez grozę, a teraz stawia na bardziej rzeczywiste zdarzenia.

Warto zaznaczyć, że nie była to pierwsza nominacja Łukasz Orbitowskiego do tej nagrody. W 2013 roku brano pod uwagę jego „Szczęśliwą ziemię”. Tam natomiast wątki obyczajowe doprawione były nutką fantastyki.

Lukasz Orbitowskikategoria LITERATURAPaszporty 2015fot. Leszek Zych
Lukasz Orbitowskikategoria LITERATURAPaszporty 2015fot. Leszek Zych

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.