FILM_Mateusz_Pacewicz_fot_Leszek_Zych_POLITYKA_small
Aneta Zadroga
13/03/2020

Mateusz Pacewicz: Scenarzysta z pasją

Mateusz Pacewicz napisał scenariusz najgłębiej ewangelicznego polskiego filmu. Nie wierzyliśmy, że może dziś powstać kino oddziałujące terapeutycznie z taką siłą, jak niegdyś Szkoła Polska.

Aż trudno uwierzyć, że tak dojrzały i wielowymiarowy scenariusz „Bożego Ciała”, o człowieku, który złamał wszelkie możliwe przykazania, a jednocześnie czyni dobro, choć przy tym oszukuje, napisał debiutant.

Na pomysł zajęcia się tą historią Mateusz Pacewicz wpadł osiem lat temu, jeszcze przed maturą, gdy usłyszał od kolegi o podszywającym się pod kapłana 18-latku w parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w mazowieckich Budziskach. W styczniu 2014 r. opublikował o nim reportaż w „Gazecie Wyborczej”, a następnie książkę „Kazanie na dole”, która wyszła jako e-book w „Dużym Formacie”. Wtedy producent kreatywny Krzysztof Rak wyszedł z propozycją napisania scenariusza.

Oparty na faktach tekst nie jest wierną rekonstrukcją wydarzeń. Wypadek samochodowy, w którym zginęło siedmiu mieszkańców miasteczka, i wynikająca z tego trauma to gra wyobraźni. Podobnie jak przestępcza przeszłość głównego bohatera. Rok później casting na reżysera wygrał Jan Komasa.

„Duch wieje, gdzie chce. Mateusz Pacewicz napisał scenariusz najgłębiej ewangelicznego polskiego filmu. Nie wierzyliśmy, że może dziś powstać kino oddziałujące terapeutycznie z taką siłą, jak niegdyś Szkoła Polska. »Boże Ciało« wyciąga z widza jad nienawiści, hejtu, pokazując drogę wyjścia. I tu największy paradoks: żebyśmy mogli w tę postać uwierzyć, trzeba było obarczyć ją grzechem. Ksiądz, za którym jesteśmy gotowi pójść, nie jest księdzem »prawdziwym«. Jan Komasa ma rację: Mateusz Pacewicz to jedno z największych odkryć polskiego kina trudnych czasów” – twierdzi Tadeusz Sobolewski.

Owocem współpracy duetu Pacewicz-Komasa przy „Bożym Ciele” jest ich drugi film „Sala samobójców. Hejter” (premiera już za kilka miesięcy), o ludziach zajmujących się niszczeniem wizerunku i hejtem w sieci. W planach mają też kolejny projekt. Mateusz Pacewicz urodził się 21 czerwca 1992 r. w Warszawie.

Jego ojciec to jeden z założycieli i redaktorów „Gazety Wyborczej”, obecnie szef portalu OKO.press, matka jest działaczką fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej i autorką podręczników dla szkół. Mateusz po obronie licencjatu na Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na UW podróżował po świecie. Interesuje się też reżyserią. Razem z Agatą Trzebuchowską zrealizował etiudę „Skwar”, pokazywaną na festiwalu Sundance.

FILM_Mateusz_Pacewicz_fot_Leszek_Zych_POLITYKA_small
FILM_Mateusz_Pacewicz_fot_Leszek_Zych_POLITYKA_small

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.