georgi-gospodinow
Aneta Zadroga
24/05/2023

Międzynarodowy Booker 2023 dla Georgiego Gospodinowa!

Georgi Gospodinow został laureatem Międzynarodowego Bookera 2023 za angielskie tłumaczenie książki Schron przeciwczasowy w przekładzie Angeli Rodel!

Autorowi oraz tłumaczce serdecznie gratulujemy!

Powieść Schron przeciwczasowy ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2022 roku w wybitnym tłumaczeniu Magdaleny Pytlak. Pisarz na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego gościł w Polsce w 2021 roku na Festiwalu Góry Literatury, a także w 2022 roku na Big Book Festival.

Ale to nie koniec dobrych wieści – już jesienią tego roku Wydawnictwo Literackie wyda powieść Georgiego Gospodinowa Historia naturalna.

Schronie przeciwczasowym:

Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości.

Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń.

Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie.

Jednocześnie europejscy przywódcy, chcąc ratować przyszłość świata, organizują ponadnarodowe referendum w sprawie wyboru… wspólnej przeszłości.

Ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki” – Olga Tokarczuk

Georgi Gospodinow (ur. 1968) – jeden z najchętniej tłumaczonych na języki obce pisarz bułgarski. Autor m.in. Fizyki smutku, która przyniosła mu Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, Nagrodę Literacką im. Jana Michalskiego oraz Uznamską Nagrodę Literacką. Jego książki zostały przełożone na ponad 25 języków. Powieść Schron przeciwczasowy otrzymała najważniejsze włoskie wyróżnienia Premio Strega Europeo (2021).

Fot. Phelia Baruh


georgi-gospodinow
georgi-gospodinow

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.