kadr z fimu You Don't Know Jack
W Jacka Kevorkiana wcielił się Al Pacino / fot. kadr z filmu "You don't know Jack"
Ela Prochowicz
25/05/2011

Mówią na mnie „Doktor Śmierć”

Niski, szczupły mężczyzna. O drapieżnym spojrzeniu. Pewny swoich przekonań. Pół życia walczy o prawo ludzi do godnej – jak twierdzi – śmierci, o prawo do eutanazji dla osób śmiertelnie chorych, acz świadomych. Jest Amerykaninem. Nazywa się Jack Kevorkian. W Stanach mówią na niego „Doktor Śmierć”… Na pytanie, co robi dla rozrywki, odpowiada: „Irytuję ludzi…”

Jack Kevorkian 26 maja skończy 83 lata. Osiem z nich spędził w więzieniu w Michigan. Sąd skazał go na dziesięć do dwudziestu pięciu lat (wyszedł po ośmiu – za dobre sprawowanie i ze względu na kłopoty zdrowotne) za to, że pomógł w eutanazji śmiertelnie choremu pacjentowi. Bo przez wiele lat swojego życia „dr Death”, jak nazwała do amerykańska prasa, to właśnie robi – pomaga ludziom umierać.

Wykorzystać organy skazańców

Jest rok 1956. Młody wtedy jeszcze dr Jack przeprowadza badania, fotografując oczy pacjentów w momencie ich śmierci. Zauważa, że naczynia krwionośne w rogówce zanikają, w momencie, kiedy serce przestaje bić. Po tych badaniach, po raz pierwszy interesują się nim media. A dokładniej jego – jak to często nazywano – „obsesją śmierci”.

Dwa lata później kontrowersje powracają. Kevorkian sugeruje, że więźniowie skazani na śmierć i przebywający w celi śmierci, powinni być poddani eutanazji, a ich zdrowe i sprawne organy mogłyby wówczas być wykorzystane przy przeszczepach. W 1960 r. z kolei proponuje, żeby skazanych używać do eksperymentów medycznych. Od lat 80. publikuje na łamach niemieckiego czasopisma „Medicine and Law” („Medycyna i Prawo”) artykuły poświęcone etyce i eutanazji. Od 1987 roku ogłasza się w gazetach w Detroit jako… „doradca medyczny ds. śmierci”.

Nic dziwnego, że w Stanach staje się coraz bardziej rozpoznawalną osobą. I nie jest to dobra sława. Jego kontrowersyjne poglądy nie zamykają się bowiem w słowach i sugestiach, tak często wypowiadanych w mediach. Na przełomie 1989 i 1990 roku Kevorkian zaczyna działać. Uruchamia swoją „zabójczą maszynę”. Pomaga wówczas pierwszemu pacjentowi popełnić samobójstwo…

Całość materiału znajduje się w najnowszym wydaniu EksMagazynu.
W czwartym już numerze dwumiesięcznika EksMagazyn: Przemysław Skowron z RMF FM – najseksowniejszy głos w Polsce o pasji radiowca, Monika Richardson o starzeniu się na oczach milionów widzów, Małgorzata Dudek o „przebieraniu się gwiazd”, Tim Roth – światowej sławy aktor o pracy z Quentinem Tarantino oraz Leszek Stanek – młody aktor i tancerz w podwójnej roli: jako bohater rozbieranej sesji inspirowanej filmem „Taksówkarz” i jako teatralny obserwator kobiet – zdradzający, co w pracy i życiu fascynuje go najbardziej. A poza tym? Raport „Nadzy w sieci” o seksualnym ekshibicjonizmie Polaków, reportaż oparty na historiach zasłyszanych w taksówkach, materiał o życiu seksualnym w starożytności, wyprawa na Sycylię, operacje plastyczne intymnych części ciała, materiał o „zamrażaniu płodności” i wiele innych EKScytujących tematów. Do kupienia w Empikach we wszystkich miastach wojewódzkich oraz, jako e-wydanie – tutaj.

kadr z fimu You Don't Know Jack
kadr z fimu You Don't Know Jack

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. krysia59 29/05/2011 10:52

  CytujSkomentuj

  ten lekarz ma sporo racji, samobójca nie pyta czy może to zrobić,ale jeżeli nadzieja umiera ostatnia ?

 2. Kolorowa 10/01/2020 11:54

  CytujSkomentuj

  A ja uwazam, ze mamy prawo odejsc na wlasne zyczenie jesli np. jest dotkliwa choroba i strasznie sie cierpi.
  Wlasnie tu wyczytalam w jakims artykule, ze powstaja „kapsuly smierci” i mozna dokonac ten ostatni krok na wlasne zyczenie.
  Na calym swiecie sie to juz zaczyna powoli aktywowac czyli swiadomosc ze ktos moze nie chciec cierpiec latami tylko nacisnac guzik i pozeganac sie ze swiatem.
  Mam nadzieje ze w PL tez nastapi prawo do takiej zgody.
  Ludzie (emeryci) sa czasem dramatycznie biedni i nie maja na leki, jak u zyc????

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.