Jasiek Mela
Jasiek Mela codziennie udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych!
Ela Prochowicz
12/10/2010

Niepokonany Zdobywca

Wyjątkowo przedstawiamy Wam bohatera nie poprzez pytania, a opis tego, czego się właśnie podjął. Jaś Mela to niezwykła osoba, którą zna chyba każda z nas. Kiedy wróci z wyprawy, napiszemy więcej. Tymczasem EksMagazyn trzyma za Jaśka kciuki!

Najmłodszy zdobywca obydwu biegunów wyruszył na kolejną wyprawę. Tym razem celem ekipy w skład której wchodzi Jasiek Mela jest El Capitan, niezwykła formacja skalna położona w parku Yosemite w Kalifornii. To ponad 1000 metrów litej, granitowej ściany stanowiącej cel wielu wspinaczy z całego świata.

Wyprawa na El Capitan jest z wielu względów wyjątkowa. Odbywa się ona w roku 2010, który został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jasiek Mela, założyciel Fundacji Poza Horyzonty, której głównym celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach oraz realizacja projektów integracyjnych, został jednym z Ambasadorów Europejskiego Roku. Z tego powodu Jasiek zdecydował się zabrać ze sobą na wyprawę flagę Europejskiego Roku, którą następnie symbolicznie umieści na szczycie El Capitan. Tym samym chce udowodnić, że ludzie niepełnosprawni są zdolni prowadzić nie tylko normalne życie, ale mogą robić rzeczy, które wzbudzą podziw tysięcy ludzi.

W wielkim wyzwaniu jakim niewątpliwie jest próba zdobycia El Capitan Jaśkowi towarzyszy Andrzej Szczęsny, polski paraolimpijczyk, narciarz zjazdowy, który pomimo swojej niepełnosprawności stawia przed sobą i realizuje coraz to nowe wyzwania. Drużynę uzupełnia Maciek Ciesielski, instruktor wspinaczki wysokogórskiej i ratownik TOPR, wielokrotny zdobywca amerykańskiego szczytu położonego w parku Yosemite.

Uczestnicy wyprawy dobrze się do niej przygotowali. Zdobycie 1000-metrowej skały wymaga bowiem wielkiego wysiłku fizycznego. Ekipa przed wylotem do Stanów Zjednoczonych przeszła w Polsce bardzo intensywny trening. W perspektywie trudów wspinaczki ważne również może okazać się doświadczenie zdobyte przez Jaśka Melę w trakcie poprzednich wypraw na Kilimandżaro i Elbrus.   Plan wyprawy zakłada wspinaczkę na szczyt drogą Zodiac. Zajmie ona trzy lub cztery dni i będzie wymagała spędzenia kilku nocy na ścianie El Capitan w specjalnych wspinaczkowych stanowiskach.  Powrót zaplanowano w połowie października.

Decyzją Rady i Parlamentu Europejskiego rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, aby dzięki różnorodnym inicjatywom, zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą tej problematyki, zlikwidować negatywny, stereotypowy wizerunek osób dotkniętych biedą i marginalizacją oraz prezentować i propagować dobre praktyki w zakresie pracy na rzecz osób potrzebujących.

Jasiek Mela
Jasiek Mela

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.