warholikonanowe123
magda
15/10/2015

Pop Król Kiczu

Podobno zrobił jeden z najgorszych filmów świata. Podobno był arogancki i nieprzewidywalny. Podobno więcej uczynił dla Marylin Monroe jednym obrazem, niż całe Hollywood swoimi filmami. To wszystko podobno. Na pewno był królem pop kultury. Sam zaprojektował koronę i sam się koronował – wiedział dokładnie, jak stać się na zawsze częścią masowej wyobraźni współczesnego świata – Andy Warhol

Andy Warhol urodził zasłynął tym, że z puszki zupy pomidorowej Campbell i butelki Coca-Coli zrobił dzieła sztuki. To on jest autorem powiedzenia, że „każdy będzie miał swoje 15 minut sławy”.

Sportretował m.in.: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvisa Presley’a, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlona Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Lenin czy Joseph Beuys. Andy traktował wszystko, co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka (nazwisko Warhola zmienili na Warhol po przyjeździe do USA), byli imigrantami z klasy robotniczej. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji.

Młody Andrew Warhol zachorował na pląsawicę, prawdopodobnie będącą powikłaniem szkarlatyny. Miało to na zawsze zmienić wygląd i życie przyszłego artysty nurtu pop.

Cały tekst do przeczytania w VIII numerze EkMagazynu! Już w Empikach w całej Polsce!

warholikonanowe123
warholikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.