Zbyszek Gutowski będzie próbował samotnie opłynąć świat
Zbyszek "Gutek" Gutowski
Anna Chodacka
16/10/2010

Samotnie dookoła świata

Podobnie jak Jaśka Melę tego EKScytującego bohatera przedstawiamy w nieco nietypowej formie. I także ze względu na wyzwanie, którego się podjął. Już jutro pierwszy Polak Zbigniew Gutkowski wystartuje w indywidualnych regatach dookoła świata. Dotychczas ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat

29 września o godz. 7.00 rano Zbigniew Gutkowski (Gutek) wrócił do La Rochelle we Francji tym samym kończąc pomyślnie rejs kwalifikacyjny przed startem w regatach   VELUX 5 OCEANS.

Dyrektor regat VELUX 5 OCEANS*, David Adams, który dzięki nowoczesnym technologiom uważnie obserwował rejs kwalifikacyjny Gutka uznał, że polskiemu żeglarzowi udało się udowodnić swoje umiejętności żeglarskie w różnych warunkach i jest gotowy do startu w regatach.

- Uznaliśmy, że polski sternik udowodnił swoją umiejętność żeglowania w pojedynkę i w sposób zadowalający wykorzystał każdy z żagli w różnych warunkach pogodowych. Gutek ma duże doświadczenie żeglarskie a na swoim koncie około stu tysięcy mil morskich, co skłoniło nas do uznania rejsu kwalifikacyjnego za ukończony – mówi David Adams, dyrektor regat VELUX 5 OCEANS.

Rejs kwalifikacyjny Gutka trwał krócej niż przewidywano z powodu ograniczeń czasowych. Zgodnie z regulaminem, Gutek może otrzymać punkty karne za spóźniony start w kwalifikacjach, który uniemożliwił mu pokonanie dystansu 2 500 mil morskich.

- Jestem bardzo zadowolony z tego jak sprawował się jacht w czasie rejsu kwalifikacyjnego, to naprawdę bardzo dobra jednostka, po której można się spodziewać znakomitych osiągów. Teraz wszystkie siły poświęcam ostatecznym przygotowaniom do startu regat VELUX 5 OCEANS – 17 października – mówi Zbigniew Gutkowski.

36-letni Zbigniew Gutkowski jest doświadczonym żeglarzem. Był członkiem kadry narodowej, podjął też próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH, jednak uszkodzenia zmusiły załogę do zawinięcia do Cape Town po przepłynięciu 9500 mil.

VELUX 5 OCEANS to najstarsze, najdłuższe i najbardziej wymagające indywidualne regaty dookoła świata. Do tej pory ponad 2,700 osób zdobyło Mount Everest, 500 znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a mniej niż 180 osób samotnie opłynęło świat. Od pierwszej edycji VELUX 5 OCEANS, niemal 30 lat temu, 123 żeglarzy stanęło na starcie, ale tylko 73 przekroczyło linię mety. Gutka czekają długie godziny spędzone w samotności na małej przestrzeni, ciągła czujność, wysiłek fizyczny, niewystarczająca ilość snu oraz posiłki z liofilizowanej żywności. Przez dziewięć miesięcy przepłynie pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to skok przez Atlantyk oraz meta we Francji.

* Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska. www.velux5oceans.com

Zbyszek Gutowski będzie próbował samotnie opłynąć świat
Zbyszek Gutowski będzie próbował samotnie opłynąć świat

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.