zugspitze3
Michal Karas
29/01/2018

Kolejką na najwyższy szczyt Niemiec

Leżący na granicy Niemiec i Austrii najwyższy szczyt naszych zachodnich sąsiadów właśnie otrzymał dodatkową atrakcję. Jeśli dotąd nie planowałyście wizyty na Zugspitze, teraz warto to zmienić.

Zugspitze to miejsce absolutnie niezwykłe. My mamy Rysy w Tatrach, a w Niemczech to właśnie tu, w bawarskich Alpach, ląd wypiętrzył się najwyżej, na wysokość aż 2962 m n.p.m. O ile jednak w Polsce najwyższy górski szczyt pozostaje nieosiągalny dla osób bez doświadczenia we wspinaczce, o tyle w Niemczech na Zugspitze dostać się można bez wysiłku, za niewiele ponad 20 euro.

Ba, wjechać supernowoczesną kolejką, która odbyła pierwszą podróż tuż przed wigilią 2017 i jest atrakcją sama w sobie. Inwestycja była konieczna, ponieważ co roku aż pół miliona ludzi wybiera się właśnie tutaj, do panoramicznego punktu widokowego na Zugspitze.

Zaprojektowanie i realizacja inwestycji zajęły 6 lat, a prace często prowadzone były w skrajnie trudnych warunkach na wysokości prawie trzech tysięcy metrów. W rezultacie powstała jedyna w swoim rodzaju atrakcja, z której dumny może być nie tylko inwestor – publiczna bawarska spółka – ale i cały region, w którym turystyka stanowi główną gałąź gospodarski.

Uruchomione zostały dwie w pełni oszklone kabiny mogące przewieść na szczyt do 580 pasażerów na godzinę, dzięki czemu kolejki przejdą do historii. W trakcie kursu kabiny będą mijały mierzący 127 metrów stalowy pylon – najwyższy na świecie, jeśli chodzi o kolej linową – pokonując na jednym odcinku największą na świecie różnicę poziomów wynoszącą 1945 m.

Co więcej, kolej przemieszczać się będzie po najdłuższym na świecie odcinku bez podpory wynoszącym 3213 m. To trzy rekordy techniki, o których pasażerowie będą mogli się przekonać w drodze na szczyt, rozkoszując się panoramami malowniczego jeziora Eibsee, masywu Waxensteine czy szczytu Alpspitze, które niewątpliwie zaostrzą ich apetyt na doznania czekające na szczycie.

Dzięki zamontowanym w oknach grzejnikom kabiny zapewnią optymalną widoczność nawet przy niekorzystnej pogodzie, a w słoneczne dni widok roztaczać się będzie aż po samo Monachium. Z pewnością oko przyciągać będą też same kabiny, które charakteryzują się eleganckim i subtelnym wykonaniem.

Po dotarciu na najwyższy szczyt Niemiec przed turystami ukazuje się 360-stopniowa panorama na ponad 400 szczytów w Alpach położonych na terenie 4 różnych państw. Zwiedzający mogą także korzystać z bogatej oferty całorocznych atrakcji.

Źródło: Zugspitze

zugspitze3
zugspitze3

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 21/05/2018 08:14

    CytujSkomentuj

    O woooow!!! Robi wrażenie, choć zastanawiam się co z moim lękiem wysokości ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.