Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia
Redakcja
20/06/2022

La Dolce Vita: Jej wysokość Taormina!

Zapiera dech widziana z dołu, z góry i z bliska. Nawet najdrobniejszy detal w Taorminie potrafi złapać za serce. I nic to, że miasteczko jest pełne turystów nawet po sezonie, to punkt obowiązkowy podczas wizyty na Sycylii.

Gdy w 2021 roku postanowiliśmy zrealizować projekt La Dolce Vita, wiedzieliśmy, że przynajmniej jeden jego dzień musi odbyć się właśnie tu, w wijącej się na wzgórzu Monte Tauro Taorminie. Miasteczko znajduje się ok. 150 m nad poziomem morza, a że Morze Jońskie dochodzi do samych zabudowań, spiętrzone na skałach budynki robią niebywałe wrażenie. Z jednej strony aksamit fal, z drugiej Etna w tle, a wewnątrz wąskie uliczki z unikalną architekturą – to idealna scenografia do sesji zdjęciowej.

Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia

Taormina – jak dojechać?

Podobnie jak samo zwiedzanie miasta, podróż do Taorminy trzeba zacząć z jednej z dwóch stron. Od Mesyny na północy lub od Katanii na południu. Dojazd możliwy jest co prawda koleją, ale polecamy gorąco wizytę autem. Przede wszystkim z uwagi na niebywałe widoki na trasie! Nasza ekipa do miasteczka robiła dwa podejścia (pierwsze w ramach wizyty terenowej, drugie już na sesje zdjęciowe) i za każdym razem jechaliśmy z Katanii inną trasą.

Obie mają swoje wielkie zalety. Jazda bezpłatnymi drogami jest nieco dłuższa, ale umożliwia podjazd do Tarominy od strony plaży, a więc niemal od poziomu morza. Z tej perspektywy miasto wbite w górujące wysoko skały robi piorunujące wrażenie. A że zabudowa Taorminy zaczyna się już na samym dole, stopniowy podjazd serpentynami to kolejne świetne doświadczenie. Jeśli jednak wolicie nie napawać się widokami, autostrada również jest świetnym wyjściem. I nie obawiajcie się słowa „płatna”, za trasę Katania-Taormina zapłaciliśmy dosłownie 1€. Sam wjazd do tunelu wyrytego dosłownie pod domami Taorminy jest większych pieniędzy!

Dojazd do miasta kończy się na jednym z węzłowych parkingów. Największy, wielopoziomowy znajduje się przy wjeździe od strony Katanii (Porta Catania). Jeśli nie macie gwarancji miejsca parkingowego w mieście lub jednym z mniejszych parkingów od strony Mesyny, Parcheggio Porta Catania to najpewniejsza opcja.

Taormina – co zwiedzić?

Podobnie jak dojazd, zwiedzanie zależy od strony, z której przybędziecie. Kluczowe atrakcje są skupione wzdłuż jednej kluczowej uliczki – Corso Umberto. A Corso Umberto zaczyna się jedną bramą i kończy drugą, w naszym przypadku odpowiednio Porta Catania i Porta Messina. Już historyczne bramy robią niemałe wrażenie, a ciasna zabudowa Corso Umberto przeplata się z ciekawie zorganizowaną półotwartą przestrzenią.

Idąc od strony Katanii cienista uliczka ze stłoczonymi kamieniczkami otwiera się dla Piazza Duomo – placu przed główną katedrą. Z racji ciasnoty Duomo di Taormina to niewielka budowla, za to sięgająca XIII wieku. Wrażenie robi średniowieczna kamienna konstrukcja, którą znajdziemy jeszcze w kilku istotnych budynkach Taorminy. Ponieważ osada sięga korzeniami czasów starożytnych, historia niektórych obiektów jest fascynująca.

plac katedralny Duomo di Taormina

Doskonałym przykładem jest wieża zegarowa w centrum miasteczka. Jej podstawę stanowią mury obronne sprzed naszej ery, towarzysząca jej brama pierwotnej osady powstała w XII wieku, natomiast w XVII wieku dobudowano właśnie zwieńczenie z zegarem. Po przejściu na drugą stronę Taormina odsłania swój największy plac wyłożony brukiem o charakterystycznym wzorze bliskim szachownicy. Po jednej stronie barokowy kościół św. Józefa, a po drugiej taras widokowy odsłaniający panoramę miasta i morze.

Idąc dalej Corso Umberto trafiamy na ważne skrzyżowanie z uliczkami Via Teatrino Romano i Via Teatro Greco. Jak wskazują ich nazwy, na pierwszej znajdują się ruiny maleńkiego antycznego teatru rzymskiego. Natomiast na końcu drugiej stoi potężny teatr greko-romański, który stanowi jedną z największych atrakcji Taorminy. Z widowni widać bowiem nie tylko scenę, ale również Etnę. Dochodząc do każdego z teatrów miniemy istotne pałace Taorminy – Palazzo Corvaja oraz Palazzo dei congressi.

teatr greko-romański w Taorminie

Jak najlepiej zwiedzać Taorminę?

Jeśli na odwiedziny w antycznym miasteczku macie tylko parę lub kilka godzin, zdecydowanie najlepiej trzymać się Corso Umberto. Tu nie tylko nie ominiecie kluczowych atrakcji, ale też znajdziecie najwięcej restauracji i sklepów. A po przejściu całości zostanie jeszcze czas na zapuszczenie się w boczne uliczki, które nas urzekły zdecydowanie najbardziej.

Z Corso Umberto i Via Teatro Greco rozchodzą się schody w górę i dół miasta, prowadzące w piękne, zacienione zakątki. Tam znajdziecie maleńkie trattorie, sklepiki i placyki. Szczerze polecamy zwłaszcza Via Timoleone. Choć z nazwy to ulica, to jej kluczową część stanowią kaskadowe schody ozdobione kwiatami oraz drzewkami mandarynkowymi. Późną jesienią owoce dojrzewają i można je nawet złapać, przystając na krótki odpoczynek.

W bocznych uliczkach warto szukać również opcji obiadowych, ponieważ im dalej od Corso Umberto, tym taniej (i wcale nie gorzej!). Tu warto dodać, że Taormina nie jest szczególnie droga w przypadku jednodniowej wizyty. Jeśli zostaniecie na dłużej, koszty parkingu i noclegów faktycznie są znacznie wyższe niż w innych miejscach Sycylii. Jednak pizza lub pasta przepite dobrym winem nie skończą się bolesnym rachunkiem.

główny plac Taorminy wieczorową porą

Jak spojrzeć na Taorminę z góry?

Choć widoki z Taorminy robią niemałe wrażenie, warto spojrzeć też w górę. Nad miastem góruje zamek, a tuż pod nim kościół Madonna della rocca. Można dojechać do nich autem dzięki serii serpentyn, ale również wejść. To doskonały sposób na spalenie kalorii z restauracji, ale też trzeba uważać. Schody prowadzące do kościoła są bardzo strome. Piękne, obsadzone ogrodami, ale jednak strome!

Kościółek co prawda jest maleńki, a wiatr na górze przenikliwy, a jednak warto się poświęcić. Widok na Taorminę niemal pionowo w dół wynagradza drogę. Jest i inne rozwiązanie dla chcących spojrzeć na Taorminę z góry. To wizyta w Castelmola, wsi położonej na jeszcze wyższym wzgórzu. Trasa to już ponad pół kilometra w górę, a hotele i restauracje są oczywiście droższe. Czy widok będzie wart tej ceny? Oceńcie sami, dla nas już serpentyny i podjazdy w Taorminie były wystarczającym źródłem wrażeń za kierownicą…

strome ogrody prowadzące do kościołu Madonna della Rocca

Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia
Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.