sopotikona
Ela Prochowicz
12/12/2011

Miasto – wyspa

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce położone na trzech dużych wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz kilkudziesięciu małych, niezamieszkałych wysepkach (łącznie jest ich 44). Turyści cenią je za spokój, długą, osłoniętą od wiatrów piaszczystą plażę i bliskość dzikiej przyrody

Świnoujście to miasto specyficzne, łączące w sobie cechy nowoczesnego ośrodka portowego i stonowaną atmosferą przedwojennego uzdrowiska. Pod koniec XIX w. na terenie miasta odkryto źródła leczniczej solanki i od tego momentu datuje się kariera Świnoujścia jako cenionego uzdrowiska. Co roku rzesze kuracjuszy przybywały do miasta, by skorzystać z dobroczynnego wpływu borowiny i tutejszej solanki. W pobliżu plaży i głównej promenady pełno jest charakterystycznych, imponujących pensjonatów. Część z nich odnowiono w ostatnich latach. Inne charakterystyczne budowle nawiązują do nadmorskiego charakteru miasta. Kamienne molo z latarnią morską to ulubiony punkt widokowy turystów. Można stąd obserwować ogromne promy wypływające w kierunku Szwecji mijające się z małymi, nadgryzionymi zębem czasu kutrami, kolorowe żaglówki wypływające na wody zatoki w wietrzne dni i stare, zabytkowe żaglowce, które zawijają do Świnoujścia na coroczną Paradę Żaglowców. Miasto położone jest na cieśniną Świną. Co roku prądy morskie nanoszą na brzeg tony piasku, powiększając tym samym powierzchnię miasta. Miejska plaża ma długość
dziesięciu kilometrów i w niektórych miejscach jest stosunkowo szeroka (nawet powyżej 100 metrów). Cofające się morze powoduje, że kąpielisko nawet daleko od brzegu jest stosunkowo płytkie i bezpieczne. Latem temperatura wody w rejonie Świnoujścia jest najwyższa na całym polskim wybrzeżu. To obok długich, czystych plaż, kolejna zaleta tego miejsca.
Okolice Świnoujścia to także raj dla amatorów rowerowych wycieczek. Całe miasto i okolicę oplata sieć nowoczesnych ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 100 km. Przy szlakach rowerowych znajdują się wiaty turystyczne, wyposażone m.in. w stojaki na rowery.
Świnoujście to również nowoczesny i największy w Polsce terminal promowy. Regularnie wypływają stąd promy i statki do Danii, Szwecji, Niemiec a także innych polskich portów.

sopotikona
sopotikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.