ikona1234pejzaz
Karol Pisarski
22/06/2016

Zdrowe i niezapomniane wakacje

Choć na co dzień nie zawsze jest nam po drodze z aktywnością i regularnymi ćwiczeniami to z chęcią wybieramy aktywne wakacje. Urlop to jednak nie tylko dobry moment na regenerację, ale i wspaniałe doświadczenie emocjonalne

Upraszczając nieco całą formułę można powiedzieć, że im bardziej jesteśmy wypoczęci tym jesteśmy zdrowsi. Dobry wypoczynek faktycznie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż wakacyjna opalenizna. Urlop ma z założenia zapewnić jak najlepszą regenerację sił. Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni wolnych w zależności od stażu pracy. Co ważne, prawa do nich urlopu nie można się zrzec, a to znak, że należy go odpowiednio wykorzystać.

Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że nasz urlop na pewno będzie niezapomniany. Badania przeprowadzone na sześciu tysiącach Europejczyków, które były pierwszą tego typu analizą na świecie, pokazały, że o niezwykłości danego miejsca i o miłych wspomnieniach z nim związanych może decydować podziwianie pięknego zachodu słońca (47%), dzielenie spontanicznych momentów z najbliższymi (28%) oraz odkrywanie nowego miejsca (25%). Okazało się, że te działania są dużo bardziej atrakcyjne od pasywnego leniuchowania przy basenie (7%). Według badaczy pozostają one w naszej pamięci najdłużej. Ponadto tego typu aktywności są dla nas po prostu zdrowsze.

Niezależnie od tego, gdzie pojedziemy i na jaką formę wyjazdu się w rezultacie zdecydujemy, ważne, aby pamiętać, że to odcięcie się od obowiązków jest podstawą udanego wypoczynku. Uważa tak aż 63% badanych Brytyjczyków. W dzisiejszych czasach jest to jednak utrudnione. Teraz, nawet idąc na plażę, zabieramy ze sobą nie tylko telefon, ale i kilka innych zdobyczy technologii. Ta tendencja zauważana jest również w Polsce. Z każdym kolejnym rokiem jesteśmy bowiem coraz bardziej mobilnym narodem. Badanie Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazuje, że już 30% z nas podczas urlopu sprawdza media społecznościowe minimum raz dziennie, a co piąty Polak dzieli się swoimi wakacyjnymi zdjęciami online. Częstym widokiem są również grupy znajomych czy rodziny, które w swoim towarzystwie przeglądają portale internetowe. Nie sprzyja to pogłębieniu więzi, które są nadszarpnięte przez brak czasu. Okazuje się, że ograniczenie takich przyzwyczajeń może pomóc po prostu lepiej wypocząć.

Z badań Eurobarometru wynika, że Polacy myśląc o wakacjach, szukają przede wszystkim uroków natury (39%). W tej kwestii nieśmiertelne wydaje się być Morze Bałtyckie, na które stawia 33% badanych, po nim są jeziora (21%) i góry (9%). Zmiana środowiska może dobrze wpłynąć na nasze zdrowie i wzmocnić odporność. Nasz układ obronny musi się nauczyć w jaki sposób reagować na zmieniające się temperatury i ciśnienie atmosferyczne.  Organizm mobilizuje zatem wszystkie siły i produkuje przeciwciała.

Na jak długo wyjechać? Najlepiej, gdyby urlop trwał przynajmniej 14 dni. W tym czasie dobrze jest poobserwować swoje ciało i sprawdzić jak zmienia się ono w trakcie wakacji. Ci, którzy cierpią np. na alergię powinny spróbować zorganizować wyjazd nad morze. Ten region może także pomóc ludziom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy. Góry to dobry wybór szczególnie dla tych, którzy mają problemy z drogami oddechowymi i układem krążenia. Wielu z nas wybiera najpopularniejsze kierunki zapominając też o polskich lasach, które oprócz dobroczynnego klimatu, zapewnią wypoczynek z dala od zgiełku i tłumu turystów. Nie bez znaczenia są również jego aspekty zdrowotne.

Źródło: Lightscape

ikona1234pejzaz
ikona1234pejzaz

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. aleksandra 04/02/2020 05:32

    CytujSkomentuj

    Dwa tygodnie urlopu… nie znam w swym otoczeniu osoby która by było stać na takie długie wczasy :( wiem ze by się przydało ale pod tym kątem stawiamy na wypoczynek dzieci i one co roku jeżdżą na kolonie na 10dni lub do dziadków na prawie całe wakacje. Zaś ja z mężem wtedy albo z reguły robimy jakiś lekki remont, albo przemeblowanie. Da się skromnie a ładnie zrobić coś nowego w domu i często porady dizajnerskie biorę właśnie z tego magazynu.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.