Accor_spons_Wałbrzych_zima
Kalina Samek
09/01/2016

Zima w Wałbrzychu

Nadchodzą ferie zimowe i jak co roku cała Polska zastanawia się, czy spadnie śnieg, czy tym razem zimowa pogoda nie dopisze. Z kapryśnym klimatem bywa różnie, dlatego dobrze mieć w zanadrzu plan awaryjny: gdy stoki są nieośnieżone i nie ma gdzie zjeżdżać na nartach i sankach, warto odwiedzić najciekawsze miasta w Polsce. Dziś przyjrzyjmy się temu, co zimą ma do zaoferowania Wałbrzych

Wałbrzych to tajemnicze, bardzo stare miasto, znane już z XII-wiecznych przekazów. W XIX wieku przeżywał niebywały wręcz rozkwit – po Wałbrzychu tramwaje elektryczne jeździły już w 1898 roku(dla porównania: w Warszawie 10 lat później). Dzisiaj z kolei opinię publiczną nie tylko w Polsce, lecz także na świecie rozgrzewa historia o Złotym Pociągu pełnym bogactw z czasów II wojny światowej. Wałbrzych to także miasto kultury – wałbrzyski teatr im. Szaniawskiego przyciąga widzów z całej Polski.

Wałbrzych – atrakcje turystyczne

Najbardziej znanym i okazałym obiektem w Wałbrzychu jest Zamek Książ. To trzeci(po Wawelu i Malborku) największy zamek w Polsce. Został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Przez wieki należał do śląskiego rodu Hochbergów. W przeszłości był wielokrotnie plądrowany i niszczony, najbardziej jednak ucierpiał podczas II wojny światowej. Z zamku uczyniono jedną z kwater Adolfa Hitlera, w związku z czym zniszczono wiele zabytkowych komnat, zbudowano schrony i 40-metrowy szyb. Częścią dziedzictwa Hochbergów jest także palmiarnia na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa, jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Znajduje się w niej 80 gatunków roślin z całego świata.Warte zobaczenia są również pozostałości starego zamku Książ. To bardzo malownicze ruiny budowli, która stanęła tu w miejsce średniowiecznego zamku Piastów.

Stare Miasto, zachowujące średniowieczny układ urbanistyczny, jak również wałbrzyski rynek nieustannie przyciągają turystów. Piękne kamienice – Pod Kotwicą czy Pod Atlantami – oraz leżący nieopodal imponujący ratusz są często fotografowane ze względu na swoje walory.

Na uwagę zasługuje także miejskie muzeum. Wałbrzych jest jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie przechowuje się dobrze zachowaną późnokarbońską skamielinę stawonoga.

W Wałbrzychu, mieście górniczym, jeszcze do niedawna straszyły opuszczone kopalniane szyby. W 2014 roku w jednym z nich otworzono multimedialne centrum edukacyjne – Starą Kopalnię. Ten imponujący kompleks ilustruje w nowoczesny sposób nie tylko historię miasta i polskiego górnictwa, lecz także jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, gdzie obywają się koncerty i warsztaty.

Hotele w Wałbrzychu

Wałbrzych coraz bardziej otwiera się na turystów. Z miasta znanego jeszcze kilkanaście lat temu głównie z biedaszybów stał się ośrodkiem przyjaznym dla ludzi, z bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną. Przykładem jest tu trzygwiazdkowy hotel ibis Styles Wałbrzych – położony zaledwie 10 km od Zamku Książ.

Właśnie dlatego coraz więcej osób poszukujących ciekawych, inspirujących miejsc przyjeżdża do Wałbrzycha – wspaniałe zabytki, unikatowe w skali światowej obiekty i ciekawa historia to tylko niektóre atrakcje tego górniczego miasta.

Accor_spons_Wałbrzych_zima
Accor_spons_Wałbrzych_zima

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.